Tikají nám energetické hodiny, hájí ministr Havlíček nový blok v Dukovanech a dostavbu Temelína

Česko by kolem roku 2040 nemuselo mít dostatek elektřiny, varuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ministra resortu Karla Havlíčka (za ANO) je proto nutné rozběhnout výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech a začít přemýšlet o dostavbě Temelína. Nejde ale jen o vládní lobbing za stavbu nových jaderných bloků? „Jedná se o nastavení pragmatického stavu, musíme si přestat lhát do kapsy,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Havlíček.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Jan Sucharda | Zdroj: Český rozhlas

Už v roce 2003 tehdejší ministerstvo zveřejnilo analýzu, podle které je nutný nový jaderný zdroj. Podle této analýzy by ale už před rokem nemělo Česko mít čím svítit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlivem dekarbonizace dochází k tomu, že v budoucnu nebude dostatek energie, varuje ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček.

„V té době se vůbec nepočítalo s tak mohutným rozvojem obnovitelných zdrojů, neuvažovalo se s mohutnou dekarbonizací, tedy útlumem uhlí v rámci celé Evropy,“ argumentuje Havlíček.

A právě vlivem dekarbonizace podle něj dochází nyní k tomu, že v budoucnu nebude dostatek energie. Opírá se přitom o současnou analýzu společnosti ČEPS, ze které vyplývá, že by se Česko v budoucnu mohlo stát z čistého exportéra importérem.

„Otázka bude, bude-li odkud brát,“ říká s tím, že úkolem analýzy bylo ukázat stav roku 2030-2040 s ohledem na to, co se děje v Evropě.

Nesmíme si lhát do kapsy

Kritici analýzy ale upozorňují, že se dostatečně nepočítá s rozvojem obnovitelných zdrojů. S tím ale Havlíček nesouhlasí. „Vliv kapacit obnovitelných zdrojů na výrobu elektrické energie a její spotřebu nebude zdaleka tak velký,“ zdůvodňuje.

Nesouhlasí také s tím, že by šlo skrze stávající analýzu o vládní lobbing a snahu přesvědčit veřejnost, že jaderné bloky jsou potřeba.

„Jedná se o nastavení pragmatického stavu, musíme si přestat lhát do kapsy. Toto tady mělo vzniknout už pěti, deseti lety… Tikají nám energetické hodiny, pokud dnes neuděláme zásadní kroky, tak se dostaneme do situace toho, že v 30. letech budeme mít problém,“ varuje.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme