„Tato dohoda pomůže urychlit novou technologii k pokrytí energetických potřeb čistým a spolehlivým způsobem a otevřít přístup k plnému potenciálu AI pro všechny,“ sdělila společnost Google.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
Jaderná elektrárna Temelín v úterý neplánovaně odpojila svůj druhý blok od přenosové sítě. Automaticky to provedla takzvaná záblesková ochrana jedné ze čtyř elektrorozvoden.
Je příznačné, že stavbou jaderné elektrárny nebyla pověřena ruská firma, i když před pár lety to možná nebylo vyloučeno, nebo čínská, ačkoli v Čínské lidové republice se staví nejvíc bloků na světě.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.
„Korejská výstavba ve Spojených arabských emirátech, dopadla ve srovnání s jinými ve světě relativně dobře,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Vláda zatím rozhodla o stavbě dvou bloků v Dukovanech, oznámil premiér Petr Fiala. Vláda bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně.
Přesně před 70 lety dosáhl první švédský reaktor takzvaného kritického stavu neboli začal samostatně fungovat. Zařízení označované jako R1 fungovalo asi 15 let.
Na konferenci o jaderném zabezpečení, kterou pořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii, má své zastoupení třeba ruská delegace. Přitom hned úvodní proslovy se nesly v duchu kritiky Ruska.
Reaktor nechají operátoři v takzvaném nahřátém stavu, který umožní jeho rychlejší návrat do provozu s čímž elektrárna počítá v nadcházejícím týdnu, přiblížil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Japonsko ošetřenou radioaktivní vodu začalo vypouštět do moře loni v srpnu. Jde o odpadní vodu použitou při chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011.
List The New York Times či stanice ABC ve středu s odkazem na své zdroje uvedly, že zpravodajské informace souvisejí s pokusy Ruska vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň.
Nikoli pouze jeden, jak se původně plánovalo, ale hned čtyři nové jaderné reaktory chce česká vláda nechat vybudovat v příštích desetiletích. Dva pro Dukovany a další dva pro Temelín.
Přístroje na měření radiace nezaznamenaly dopady incidentu na prostředí mimo elektrárnu, informovala ve čtvrtek podle agentury AP společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.
Předpokládá se, že v energetickém mixu Česka výrazně posílí jaderné a obnovitelné zdroje. Nahradit mají uhelné elektrárny, z nichž se zatím vyrábí nejvíc, skoro polovina elektřiny, v zemi.
Energetici spustí sirény uvnitř celého areálu, ve středu ráno o tom proto informovali starosty okolních obcí a uživatele informačního sms systému. Sirény spustí Temelín letos ještě minimálně dvakrát.
Reaktory vzniknou celkem na šesti místech. Polsku mají zajistit stabilní a bezemisní zdroj energie. Země je na uhlí závislá nejvíce ze zemí Unie, vyrábí asi 70 procent elektřiny z fosilních paliv.
„Důležité je říct, že se tam ale opravdu explicitně někteří řečníci odvolávali i na to, co řekl náš pan premiér,“ komentuje Miko klimatickou konferenci COP28.
Česká republika je připravena v příštích čtyřech letech poskytnout až čtyři miliony dolarů (90 milionů korun) do světového fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně, uvedl Fiala.
„Po ruské invazi na Ukrajinu, kdy si všichni uvědomili, jak důležitá je naše energetická bezpečnost a nezávislost, se začalo dohánět to, co zde před tím bylo zanedbáno,“ říká náměstek Třešňák.
„Bude to znít trochu jako klišé, ale nejdražší je proud, který nemáte. Je to strategická záležitost,“ říká staronová předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o dostavbě Dukovan.
„Pokud někdo fixoval cenu před rokem, tak ten nárůst není velký. Ale pokud někdo fixoval cenu ještě před krizí, a teď mu to teprve doběhne, tak pro něj náraz se zpožděním přijde až teď,“ říká Beneš.