Končí praxe neprůhledných veřejných zakázek. Tendry s jedinou nabídkou neprojdou
Praxe českých obcí při vypisování veřejných zakázek se poslední roky řídí podobným scénářem. Radnice si zadají tendr například na stavbu kanalizace a neřeší, kolik se do soutěže přihlásí zájemců. Zpravidla se spokojí s nabídkou jedné firmy. Ne vždy je ale pak cena pro obec výhodná. Od 1. dubna takovou praxi změní novela zákona o veřejných zakázkách. Když přijde na radnici jen jedna nabídka, soutěž se automaticky zruší.
Město Plzeň se nedávno rozhodlo, že chce postavit depo dopravního podniku a dalších třicet let udržovat vozidla MHD v dobré kondici. Z pokladny na to chce dát téměř třináct miliard korun.
Novelu zákona o veřejných zakázkách přibližuje ve vysílání Radiožurnálu redaktorka Petra Benešová.mp3
Do obří soutěže se ale přihlásila pouze jedna firma. Podle nových pravidel by ale v takovém případě měla obec veřejnou soutěž zrušit. Jedna nabídka nemusí být ta nejlepší, říká náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta.
„To pravidlo bude vyvolávat tlak, že musím napsat zadávací podmínky tak, aby se přihlásilo více dodavatelů, protože to je v mém zájmu. Když to zúžím, tak docílím pouze toho, že to nebudu moci uzavřít a budu to muset dělat znova,“ vysvětluje Sixta.
Plzeňskou praxi kritizovalo i ministerstvo financí. Podle jeho úředníka Jana Zikla byla nabídka problematická. Úřad doufá, že Plzeň obří tendr ještě změní.
„Zatím jsme vesměs dávali ta negativní stanoviska ojediněle. Tam, kde bylo negativní, tam to zastupitelé zohlednili a projekty přepracovali,“ přibližuje příklady Jan Zikl.
Ministerstvo pro místní rozvoj zprovozní systém elektronických tržišť
Číst článek
Nové pravidlo podle Jana Sixty zprůhlední veřejné soutěže na radnicích. A donutí obce, aby lépe vypisovaly veřejné zakázky.
„My si od toho slibujeme, že zadavatel bude opravdu zvažovat to, jestli tam napíše podmínku, kterou úplně třeba nepotřebuje,“ vysvětluje Sixta.
I přesto prý obce zřejmě najdou v novele zákona malou kličku, tvrdí Martin Kameník z občanského sdružení Oživení. Zadavatel, tedy radnice má podle něj jednu možnost, jak pravidlo obejít.
„Je si vědom toho rizika, že se mu přihlásí málo firem, že to je nějaká specializovaná poptávka, na kterou trh nemusí dobře zareagovat, tak to ohlásí předem. A potom může akceptovat jednu nabídku,“ uvádí Kameník.
Podle něj ne vždy obce najdou, například pro specializované veřejné zakázky, více firem, které je zvládnou:
„Zákonodárce se snažil do zákona dát něco, co je spíš zbožné přání – aby se mu do soutěže hlásilo více firem. To, jestli se vám přihlásí jedna nebo deset firem, záleží na tom, jaké vyhlásíte podmínky a na situaci na trhu,“ vysvětlil Martin Kameník.
Až praxe ale ukáže, jestli radnice zákon masově nezneužívají.