Za krádež konzerv a oplatek až na osm let za mříže. Nouzový stav zpřísnil tresty za drobnou kriminalitu

Nouzový stav vyhlášený kvůli šíření nového koronaviru přináší extrémy v oblasti zpřísňování trestů za drobnou kriminalitu. Místo dvou let až osm let za mřížemi. I takový trest můžou pachatelé dostat za krádež v obchodě nebo třeba vloupání do bytu během nouzového stavu. Ten v Česku platí kvůli nemoci COVID-19 od minulého týdne. Jen v Praze od vyhlášení nouzového stavu řešila policie 30 krádeží.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry je společnost během nouzového stavu zranitelnější | Foto: Fotobanka Pixabay

Přísné postihy už hrozí řadě lidí. Třeba ženě, která ve Frýdku-Místku ukradla dvě konzervy a oplatky ani ne za 70 korun. Vzhledem k tomu, že byla už dřív trestaná, policie krádež neposuzuje pouze jako přestupek. V době, kdy neplatí stav nouze, by jí hrozily tři roky vězení. Teď je to až osm let. Na stejnou dobu by mohl do vězení poslat soud i recidivistu, který v Praze ukradl 21 čokolád, nebo toho, kdo v Brně vyloupil byt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zpřísnění trestů během nouzového stavu

V hlavním městě od vyhlášení nouzového stavu řešila policie 30 krádeží. Prověřuje ale i jeden případ možného šíření poplašné zprávy, dodává mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

„Muž se měl na sociální síti v rámci nějaké diskuse pohádat s jiným mužem, měl napsat, že ho nakazí koronavirem, že ho na něj plivne.“ Muž podle policie nakažený novým typem koronaviru není.

Psal, že olizuje pečivo

Koronavirus usmrtil přes 10 000 lidí. Česko je stále bez obětí, nakažených má 833, čtyři uzdravení

Číst článek

V Ústí nad Labem zase kriminalisté obvinili z šíření poplašné zprávy jiného muže, který na facebook psal, že má koronavirus a olizuje v supermarketech pečivo. Běžně by za to hrozily maximálně dva roky za mřížemi, teď je to čtyřnásobek.

Během mimořádného stavu dochází ke zpřísnění trestů kvůli mimořádné škodlivosti, kterou tyto trestné činy v době stavu nouze mají. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra vysvětluje, že společnost je podstatně zranitelnější. Policie se totiž musí věnovat řadě jiným úkolům.

„Kdyby došlo k nějakému drancování obchodů, bude to mít velký dopad na psychiku obyvatel. A u toho vyhrožování nebo šíření poplašné zprávy je to ještě zřejmější. Řada našich spoluobčanů je opravdu vystrašená,“ uvedl Vávra.

Tabulka zpřísněných trestů v nouzovém stavu | Zdroj: NSZ

Zároveň ale dodává, že třeba osmiletý trest za krádež čokolády je v praxi u soudu téměř vyloučený. Policie ale díky vyšší sazbě může pachatele častěji umisťovat do vazby a izolovat je tak do společnosti. Vyšší tresty – až osm let vězení – teď hrozí taky za lichvu, podvod, zpronevěru nebo třeba šíření nakažlivé lidské nemoci.

sot, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme