Očkování nebylo připravené, dále zatížilo nemocnice, řekl šéf lékařské komory Kubek
Zahájení očkování proti koronaviru v Česku nebylo připravené, nezvládlo by se bez nemocnic, které ale vzhledem k jejich zatížení pacienty s nemocí covid-19 dostává pod další tlak. V televizi CNN Prima News to v neděli řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Doufá ve vybudování velkých očkovacích center v krajích, bez nich se populaci do příštího podzimu proočkovat podle něj nepodaří.
„Nebýt nemocnic, tak se očkování nerozběhlo, protože nebylo připraveno prakticky vůbec nic,“ řekl Kubek.
Příští týden se kromě papírnictví otevřou také některé obchody s oblečením a obuví, uvedl Babiš
Číst článek
Do konce září je podle něj potřeba naočkovat sedm milionů lidí, aby se koronovirová epidemie nevrátila.
„To je obrovský logistický úkol, který nemohou zvládat nemocnice. Musíme konečně začít budovat velká očkovací centra,“ dodal. Očkovat se bude muset nejpozději od března 70 tisíc lidí denně, vypočítal.
Podle Kubka se státu nepodařilo ani páteční zahájení registrace lidí nad 80 let k očkování. Problémy spuštěného online systému ukázaly, že nemůže registrovat miliony zájemců o vakcínu, jak se s tím počítalo od 1. února, míní šéf České lékařské komory.
Odložit se podle něj muselo minimálně o týden také spuštění systému pro registraci zdravotníků k očkování.
Odkládání druhé dávky
Při odkládání druhé dávky vakcíny by se podle Kubka mohlo stát, že pro lidi naočkované první dávkou druhá dávka nebude k dispozici. „Já tam vidím určitou snahu politiků vykazovat co nejvyšší čísla (očkovaných),“ řekl.
Index PES klesl na 70 bodů. V Česku přibylo 5199 nově nakažených koronavirem
Číst článek
Česko by podle něj nemělo postupovat v rozporu s tím, co schválila Evropská agentura pro lékové přípravky.
O doporučení dávat druhou dávku místo 21. den až 28. den po první dávce mluvil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Získá se tak podle něj prostor pro očkování lidí nad 80 let.
Vláda všechno dělá na poslední chvíli, uvedl Kubek. Poukázal na to, že první dávky vakcín přišly do Česka 26. prosince a vláda teprve minulý týden schvalovala strategii, jak se má s očkováním postupovat.
Odmítl, že by případný nedostatek vakcín v Česku mohla zavinit Evropská unie. „Evropská komise, alespoň podle informací, co mám já, objednávala tolik vakcín, co si objednávaly jednotlivé členské státy,“ řekl ke společnému unijnímu nákupu očkovacích látek proti koronaviru.
Prosincové rozvolnění opatření
Vláda podle Kubka nese vinu také za rekordní přírůstky nakažených v minulém týdnu a nové zatížení nemocnic. Nynější vlna nemoci je úplně zbytečná, řekl. „Kdyby nedošlo k tomu nesmyslnému rozvolnění (vládních opatření) na začátku prosince, tak jsme v této vlně nemuseli být,“ dodal.
‚Je tu velmi silná indicie.‘ Laboratoř v Česku má podezření, že odhalila nakažlivější mutaci koronaviru
Číst článek
Výrazné rozvolnění ekonomiky by nemělo přijít dřív, než se podaří naočkovat zdravotníky, chronicky nemocné lidi, seniory a sociální pracovníky, kteří o ně pečují, doplnil prezident České lékařské komory.
Zdravotníci se teď musejí zároveň starat o nakažené pacienty, testovat a ještě i očkovat, poukázal Kubek. Zatím přitom podle něj nedostali odměny, které Babiš slibuje dva měsíce.
Uvedl také, že s koronavirem dosud zemřelo 40 zdravotníků, z toho 18 lékařů, a to převážně ambulantních, kteří často o nákaze u svých pacientů předem nevědí a nemohou se chránit.