Vláda chce prodloužit nouzový stav do 3. prosince. Školáci se v pondělí do lavic nevrátí
Děti se 2. listopadu do školních lavic nevrátí. Po mimořádném jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle něj to neumožňuje současný vývoj epidemie koronaviru. Vláda kvůli tomu požádá o prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO upřesnil, že poslanci by o žádosti měli jednat v pátek.
„Důvodem je nutnost prodloužit přijatá krizová opatření, bez kterých nemůžeme stávající pandemii zvládnout. Sněmovna projedná naši žádost v pátek od 9.00,“ upřesnil v úterý odpoledne Babiš.
Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Na jaře platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav v Česku od 12. března do 17. května. Nyní by se měl podle představ vlády protáhnout nejméně na dva měsíce.
Vláda také v úterý schválila plošné preventivní testování antigenními testy v pobytových sociálních službách.
Testy nakoupí Všeobecná zdravotní pojišťovna, informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.
„Jsou rychlé, cenově dostupné a případná pozitivita bude potvrzena PCR testem. Ochrana těch nejzranitelnějších musí být maximální,“ dodala.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula již v pondělí po jednání vlády řekl, že plošné testování začne příští týden.
Antigenní testy přinášejí výsledek rychleji než PCR testy, a to za 15 až 30 minut. Jsou také levnější než PCR testy.
Podle srovnávací studie českých odborníků ale neodhalí nemoc covid-19 asi u třetiny nakažených. Studii prováděl tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole.
„Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek.
Do studie se zapojilo zhruba 600 lidí, kteří v minulém týdnu přišli na odběrové místo motolské nemocnice a souhlasili se zapojením do studie. Byli to lidé ve věku od 11 do 78 let a věkový průměr testovaných byl 40 let.
Školy zůstanou zavřené
Ani žáci prvního stupně základních škol se následující pondělí k prezenční výuce nevrátí, řekl ministr zdravotnictví. Původně slíbil, že do lavic znovu usednou bezpodmínečně 2. listopadu.
„Deklarovali jsme, že se 2. listopadu vrátí děti do škol. V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomu nemůžeme vyjádřit kladně,“ uvedl Prymula.
Scénář návratu žáků a studentů do škol na základě dalších dat o vývoji koronavirové epidemie představí vláda v pátek.
Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání.
Online reportáž
OŠETŘOVNÉ PRO OŽIVNOSTNÍKY. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude na výplaty ošetřovného pro živnostníky za říjen a listopad potřebovat 479,2 milionů korun. Původně bylo na program schváleno 250 milionů korun. Z předchozích výzev by mělo zbýt asi 79,2 milionu korun. Vyplývá to z materiálů, které má k dispozici ČTK. Zvýšením alokace by se měla v pondělí zabývat vláda, s ministerstvem financí byla už změna podle dokumentů projednána. Ministerstvo předpokládá, že za říjen o ošetřovné požádá nejvýše 32 000 podnikatelů.
PROTESTY S ROZESTUPY. Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují proti škrtům v rozpočtu na zdravotnictví, píše agentura Reuters. Na 4000 protestujících prošlo Madridem, městem nejhůře zasaženým epidemií covidu-19. Zdravotníci, při protestu pečlivě dodržující dvoumetrové rozestupy, jsou přesvědčeni, že je vláda v jejich boji s epidemií nechala samotné. Konzervativní regionální vláda v Madridu odmítá, že by připravovala škrty ve zdravotnictví, píše Reuters.
VÍCE PENĚZ. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce na program Czech Rise Up 2.0 získat dalších 200 milionů korun. Část věnovanou inovativním medicínským řešením souvisejících s bojem proti koronaviru chce zvýšit o 100 milionů korun, na spuštění výzvy zaměřenou na technologie potřebuje rovněž 100 milionů korun.
VÁNOCE V PLZNI. Hned dnes večer začnou pořadatelé tradičních trhů na centrálním plzeňském náměstí chystat prostranství a stánky. Pořádání venkovních vánočních trhů dnes umožnila od čtvrtka 3. prosince vláda. Plzeňské adventní trhy, délkou i rozsahem jedny z největších v Česku, měly trvat od 23. listopadu do 23. prosince, kvůli koronaviru se ale začátek zpozdí. Podle aktuálních plánů začnou příští víkend, zřejmě v sobotu.
POMOC PRO GAZY. Světová zdravotnická organizace poslala na pomoc v boji proti koronaviru v pásmu Gazy 15 ventilátorů. Pomoc se odehrála s finanční pomocí Kuvajtu. Před týdnem zaznělo z pásma Gazy volání o pomoc z důvodu možného brzkého zahlcení zdravotnických zařízení. Informovala o tom agentura Reuters.
SPOKOJENÁ OPOZICE. Opoziční politici vítají plánované uvolnění opatření proti koronaviru. Podle předsedy ODS Petra Fialy od čtvrtka skončí diskriminace malých prodejců. I podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou mít malí obchodníci stejné postavení jako velcí podnikatelé. Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že s uvolněním omezení je nutné posílit testování a trasování, aby Česko neochromila další vlna nákazy.
POSTCOVIDOVÝ SYNDROM. Covid-19 může znamenat i dlouhodobé zdravotní problémy. Někteří pacienti se na své lékaře obracejí i tři a více měsíců po prodělaném onemocnění – trápí je problémy s dýcháním, únavou nebo kašlem. Nový manuál ministerstva zdravotnictví určí, jaká vyšetření by jim lékaři měli udělat a jak je dlouhodobě sledovat. Více se dočtete zde.
TESTOVÁNÍ OBČANŮ.
COVID NÁJEMNÉ. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že program COVID nájemné by mohl pokračovat i po otevření provozoven. „Budeme se o tom na vládě určitě bavit a pokud ta omezení budou, tak budu pro, aby pokračoval,“ řekla Radiožurnálu. Více si přečtěte v naší zprávě .
NOVÁ ČÍSLA. Za dnešek do 18.00 přibylo v Česku 708 potvrzených případů covidu, o 190 méně než minulou neděli za stejnou dobu. Aktuálně nemocných je 68 769 lidí. Ukazuje to aktualizovaná statistika na webu ministerstva zdravotnictví .
Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČRHOSPITALIZOVANÍ. Počet hospitalizovaných s covidem klesl v ČR v sobotu o 522, nejvíc za poslední týden. V nemocnicích je 4565 nakažených, stav 689 z nich je těžký.
PŮVOD NÁKAZY. „Všechny dostupné důkazy nasvědčují tomu, že koronavirus nemá původ ve Wu-chanu.“ S takovým prohlášením přišel minulý týden na svém facebooku Lidový deník, ústřední list Komunistické strany Číny. Podle zahraničních odborníků jsou podobné zprávy součástí intenzivní propagandistické kampaně, která má necelý rok od odhalení prvního případu nákazy změnit roli čínského města v příběhu koronavirové pandemie. Podrobnosti si přečtěte zde .
TESTOVÁNÍ PO DNI DÍKŮVZDÁNÍ. Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na koronavirus a případně nastoupit do karantény. Řekl to dnes odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. „Za dva, tři týdny můžeme být svědky nové vlny koronaviru, která se připojí k té nynější,“ řekl v rozhovoru se stanicí ABC .
PRŮZKUM. Celkem 17 procent lidí soudí, že nynější koronavirovou krizi zvládla současná menšinová vláda ANO a ČSSD dobře. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro Českou televizi. Naopak skoro 31 procent si myslí, že v krizi způsobené covidem-19 si kabinet počínal špatně.
NÁZORY NA OPATŘENÍ. Z momentálně platných restrikcí má největší podporu mezi Čechy omezení kontaktů na nanejvýš šest lidí, které podle průzkumu STEM/MARK pro ČT podporuje 59 procent lidí, a omezení počtu osob v obchodech (souhlasí 58 procent respondentů). Proti těmto opatřením je 32, respektive 34 procent respondentů. S omezením kontaktu s rodinou souhlasí 53 procent lidí.
Nejmenší podporu má zákaz nočního vycházení a omezení otvírací doby obchodů. Dva z pěti oslovených souhlasí s částečným uzavřením škol (38 procent), polovina lidí je proti němu. Stálé omezení maloobchodu a služeb podporuje podle průzkumu 16 procent lidí, naopak proti němu je 77 procent dotázaných.
OTEVŘENÍ ŠKOL. V Iráku se po měsíci znovu otevřely školy. Žáci v nich dodržují rozestupy a výuka probíhá v rouškách.
Foto: Saba Kareem / ReutersUZAVŘENÍ HRANIC. Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku pandemie koronaviru, bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiústavní. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Kabinet Andreje Babiše (ANO) dočasně zavřel hranice od 16. března po vyhlášení prvního nouzového stavu. Zakázal tehdy nejen vstup cizinců do země, ale také výjezd českých občanů do zahraničí.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž, ve které sledujeme dění kolem koronaviru doma i ve světě, pro dnešní den končí. Pokračovat bude opět v pondělí ráno. Přejeme vám dobrou noc.
KORONAVIRUS V NĚMECKU. Německo poprvé ohlásilo více než 30 tisíc nakažených za den. Zdravotnické úřady dnes oznámily 33 777 nově nakažených. Údaj zahrnuje i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas zaregistrováni předchozí den. Po odečtení pozdních hlášení za posledních 24 hodin přibylo 30 277 nakažených. Počet zemřelých s covidem-19 se zvýšil o 813, což je druhý nejvyšší údaj od začátku pandemie. Uvedl to Institut Roberta Kocha.
KONCE ŠKOLY. Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol jdou dnes naposledy v tomto roce do školy. Na pondělí a úterý příštího týdne ministerstvo vyhlásilo dny boje proti covidu-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy 23. prosince. Zavřené už v pondělí zůstanou také konzervatoře a základní umělecké školy.