V uplynulých deseti letech se počty nemocných pohybovaly jen kolem pěti stovek ročně. Letos se černým kašlem nakazilo přes 36 tisíc lidí. Necelá tisícovka nakažených pak skončila v nemocnici.
„Lidí s covidem v nemocnicích přibývá. Na počátku září jsme byli na mírných desítkách hospitalizovaných, teď tam je s covidem zhruba 300-350 osob,“ říká pro Radiožurnál epidemiolog Roman Prymula.
Česká vakcinologická společnost požádala gynekology, aby těhotným ženám doporučovali očkování proti černému kašli. Protilátky matky totiž získá i dítě.
Někteří lékaři výpovědi z přesčasů ještě nestáhli a podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly si snaží vyjednat další výhody nad rámec dohody. „Do systému to vnáší značnou nejistotu,“ upozorňuje.
„Každý člověk totiž dostal vakcínu v jinou dobu, má jiný počet dávek, prodělal třeba covid. Takže individualizace je už hrozně veliká,“ vysvětluje molekulární genetik Jan Pačes.
S oběma muži se hradní advokát Marek Nespala radil ohledně údajné sabotáže a podnětu, který loni exprezident Miloš Zeman podal. Za jednání s nimi si právník z erárních peněz vyúčtoval 30 337 korun.
Co ale dělal v posledním nezmapovaných čtyřech měsících? Soud s exporadcem a exministryní, konzultace ohledně BIS či auditního řízení Nejvyšším kontrolním úřadem stát vyšly na další milion korun.
Částečně by to podle Válka mohla pokrýt kompenzační vyhláška. „Počítáme, že nárůst do zdravotnictví bude výrazně vyšší než nabídky v dohodovacím řízení,“ uvedl Válek.
Jednorázové kelímky určené k recyklaci po skončení hlavního programu leží místo v recyklovaném koši na zemi. I to je jeden z důvodů, proč jsou návštěvníci nespokojení.
„Vyjednáváme s ministerstvem zdravotnictví, jak má vypadat testování po polovině února. Shromažďujeme data a snažíme se být připraveni na režim po konci testování,“ řekl ministr školství.
Rostou počty nově odhalených nákaz koronavirovou variantou omikron. Té se daří obcházet nejen imunitu získanou dvěma dávkami očkování, ale dochází i k reinfekcím.
Ustupující mutace delta ale dává víc prostoru variantě omikron, jejíž dopad je zatím těžko předvídatelný. Proto i přes příznivý vývoj vláda mírně zpřísňuje opatření.
Nově jmenovaný premiér Fiala za jmenování poděkoval. „Jsem přesvědčen, že brzy budeme mít vládu, která bude silná a stabilní. Máme k tomu mandát od občanů," uvedl Fiala.
Krizový štáb se v zimě a na jaře scházel k plenárním zasedáním každý týden, později přešel na čtrnáctidenní režim. V červenci Hamáček uvedl, že schůzky budou zhruba jednou za měsíc.
„Zaplatili jsme poměrně tvrdou cenu za to, že máme významnou část populace promořenou, a podařilo se i významnou část naočkovat,“ řekl Českému rozhlasu Plus Roman Prymula.
Británie navzdory nárůstům počtu nakažených variantou delta rozvolňuje, spoléhá prý na vysokou proočkovanost. Nová mutace koronaviru ale dominuje například v USA, ve Francii nebo Jižní Koreji.
Bulvární list The Sun zveřejnil snímek z bezpečnostní kamery z Hancockovy kanceláře, na němž ministr líbá a tiskne k sobě svoji poradkyni. Porušil tím v květnu platná protiepidemická opatření.
„Nechci říct, že budou přímo zabíjet, ale budou ničit organismus i těch mladých. Důsledky pro ně a pro lidi středního věku budou mnohem horší,“ domnívá se pro Plus evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Experti se shodují, že po prázdninách by se opět mělo testovat ve firmách a školách, ale pouze dočasně. „Alespoň po dobu jednoho měsíce,“ popisuje viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Jak se v nejnovější vládní rošádě vyznat? Proč premiér Babiš (ANO) povolává zpět bývalého ministra Vojtěcha (ANO), kterého kritizoval? A v jakém stavu po Petru Arenbergerovi zdravotnictví převezme?
Věkový limit 60 let pro aplikaci těchto vakcín kvůli velmi vzácnému riziku krevních sraženin navrhl minulý týden výbor České vakcinologické společnosti.
Zásadní otázkou tedy není, jestli nouzová nemocnice měla vzniknout. To jde pochopit za situace, kdy panoval všeobecný strach, že naprostá katastrofa je za dveřmi.
„Kdyby nehrozily mutace viru, tak by se přeočkovávalo třeba jednou za dva roky. Ale kvůli mutacím se hovoří i jednou za rok,“ shrnuje pro Plus epidemiolog Roman Prymula.