Respirátory proti koronaviru jsou vyprodané. ‚Nemocnice si mají udělat zásoby,‘ řekl Babiš
Jedna z účinných ochranných pomůcek před nakažením se novým koronavirem 2019-nCoV jsou respirátory. Ty ale dochází a někde jsou již úplně vyprodané. Například ve třech lékárnách a zdravotnických potřebách v centru Pardubic, které navštívil redaktor serveru iROZHLAS. „Jsou bohužel vyprodané a ani nevím, kdy by mohla dorazit nová várka. Objednávali jsme se u dodavatele, ale asi má taky nějaký výpadek,“ řekla lékárnice na Poliklinice KOLF.
V pardubických lékárnách ale i v dalších městech v Česku se již nedají koupit ani obyčejné papírové roušky. „Ona je stejně v tomto případě zbytečná,“ upozornila lékárnice na fakt, že roušky jako ochrana před nákazou nestačí.
Nejúčinnější jsou pro ochranu před nákazu koronavirem respirátory s označením FFP3, nedostupné jsou ale už i roušky, které ovšem před přenosem neochrání. „Roušky jsou prospěšné zejména k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou například při chřipce, která je v současné době na vzestupu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách, které odpovídají na základní otázky o koronaviru.
Běžné papírové roušky tak ochrání především okolí před nakaženým člověkem, který ústenku nosí.
Poptávka po rouškách je i tak veliká. „Ministr zdravotnictví uložil nemocnicím, aby se předzásobily a objednaly si roušky na čtyři měsíce dopředu,“ řekl Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, které jsou v ochraně před koronavirem skutečně účinné. To představuje 1,5 milionu kusů. Výrobci, nemocnice a lékárny také podle premiéra spolupracují v tom smyslu, aby situace nezneužili překupníci.
Svět na prahu pandemie koronaviru? ‚Epidemie se blíží do bodu zlomu, který rozhodne,‘ říká expert
Číst článek
Firma Batis Medical, kterou ve středu Babiš navštívil a je výrobcem různého zdravotnického materiálu, zatím dodává na trh asi jeden milion roušek měsíčně. „Investovali jsme do nové technologie na výrobu roušek. Příští týden bychom měli začít s výrobou klasických ústenek, které používají hlavně lékaři a sestry,“ řekl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.
Nová linka by měla měsíčně produkovat asi půl milionu kusů roušek. Vyrábět bude nově vyvinutý typ roušky, která má lepší filtrační schopnost díky dovnitř vložené vrstvě z nanovláken. „Má schopnost zachycovat i viry, nejenom bakterie,“ řekl Mertlík.
Ministerstvo zdravotnictví radí, aby lidé postupovali jako při klasickém respiračním onemocnění. Především tedy mají dodržovat základní hygienická pravidla, nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí, používat dezinfekci nebo při kýchání a kašlání řádně užívat jednorázové kapesníky nebo si zakrývat ústa paží a rukávem, nikoliv rukou.