Elity by si měly uvědomit, že vytvářejí obraz společnosti, upozorňuje analytik nových médií Šlerka
Pokud se ti, co máme neustále na očích, jako držitelé normy chovají způsobem, že normu brutálně porušují a dávají tak najevo, že jsou vlastně něco víc, tak zprostředkovaně ovlivňují chování lidí. V pořadu Jak to vidí to pro Český rozhlas Dvojka řekl analytik sociálních dat Josef Šlerka.
V pořadu Jak to vidí… analytik sociálních dat a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka reaguje na sobotní oslavu narozenin exposlance a někdejšího vlivného sociálního demokrata Petra Bendy v teplickém hotelu.
Oslavy se zúčastnil například expremiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek, exposlanec za ČSSD a nyní člen Rady České televize Jiří Šlégr nebo poslanec a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), který v reakci na sobotní akci na poslanecký post rezignoval.
Dalším účastníkem akce byl také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého policejní prezident Jan Švejdar k 1. únoru odvolal z funkce.
„Myslím si, že je to ukázka toho, jak moc se urvala určitá část elit země,“ podotýká Šlerka. A připomíná, že termín elita používá v neutrálním slova smyslu jako označení pro politiky, lékaře i intelektuály – tedy lidi, kteří svým chováním dávají příklad ostatním. A to z důvodu, že jejich pozice je v systému velmi výrazná a jejich vliv také.
Šlerka také poznamenává, že navrhoval, aby bylo v roce 2020 slovem roku papalášství. „Ale poslední měsíc mne utvrzuje v tom, že to mělo být slovem roku pro rok 2021,“ říká sémiotik Šlerka.
Nepřijatelný exces
A co si myslí o ohlášených rezignacích? „Myslím si, že rezignací bylo málo a z málo funkcí,“ poznamenává.
Exces, který se stal v teplickém hotelu je podle Šlerky naprosto nepřijatelný za situace, kdy nemocnice takřka nezvládají situaci okolo koronaviru. „Dávat na odiv, že když na to máte, tak můžete, je neodpustitelné,“ míní.
„Myslím si, že rezignace by měly pokračovat a elity by si měly uvědomit, že vytvářejí obraz společnosti,“ upozorňuje Šlerka.