Prymula: Koncem března čekáme 8500 nakažených. Budeme muset upravit pohyb pendlerů
Pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude podle šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly v Česku v dalších deseti dnech možné uvolňovat vyhlášená opatření. Řekl to v neděli v České televizi. Po Velikonocích chce také spustit nový systém testování, do kterého se zapojí i armáda. Epidemiolog se - stejně jako vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) - domnívá, že vláda bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí.
Nový systém testování podle něj bude stát na pěti koordinátorech. „Jeden pro laboratoře, jeden pro hygieny a tak dále,“ uvedl. Díky zapojení laboratoří včetně Akademie věd ČR bude kapacita tisíců testů za den.
Podpora veřejnosti je báječná, ceníme si jí, říká šéf Fakultní nemocnice Brno Štěrba
Číst článek
Vyvíjejí se podle něj testovací postupy, které umožní Česko odpoutat od dodávek testů a reakčních látek ze zahraničí.
„Budeme čím dál více závislí na tom, co si budeme schopní zajistit my sami. Nemůžou to ale hned začít dělat lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat v infekčním prostředí,“ uvedl virolog Ivan Hirsch, který vede katedru genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Podle Prymuly se bude do domácích odběrů u pacientů a testování zapojovat i armáda. Budou se tzv. trasovat všechny kontakty nakažených lidí a izolovat se, což umožní uvolnění přísných opatření, která omezují pochyb nebo poskytování služeb.
Vláda podle něj bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí. „Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených,“ řekl náměstek.
V době návratu Čechů z Itálie a Rakouska měla Česká republika na počátku března denní přírůstek nakažených přes 45 procent, což bylo horší než Itálie. „Teď bude část lidí, kteří budou ze zahraničí repatriováni, v karanténě na jednom místě, protože dochází k nedodržování karantény,“ uvedl Prymula.
Reálný predikční model
Momentálně je v Česku 1047 případů nákazy koronavirem. „Ty přírůstky nejsou zase tak dramatické. Opatření, která byla zavedena, jsou nepochybně účinná. V pondělí uděláme první reálný predikční model, který by měl ukázat, jak ta křivka bude vypadat. Jsem optimistický, že u nás určitě nebude takový exponencionální nárůst jako v jiných zemích,“ řekl Prymula v neděli odpoledne ve vysílání Radiožurnálu.
Nekonečně objednávek, ale na skladě nic. Movití Rusové skupují plicní ventilátory, stojí miliony rublů
Číst článek
Dodal, že na konci víkendu se očekává celkem 1200 případů nákazy novým typem koronaviru.
Ke konci března pak očekává celkový počet nakažených okolo 8500. „Pokud se nám podaří šíření epidemie zastavit na nižších hodnotách, tak to bude samozřejmě výrazně příznivější. My pro to děláme vše, tohle je jen katastrofický scénář, kdy by ještě situaci otočit šlo bez nějakých velkých problémů,“ řekl k předpokládanému vývoji situace.
K nejohroženějším skupinám při šíření koronavirové patří lidé nad 65 let. „Věková struktura nakažených se liší země od země. V našich podmínkách není onemocnění jen ve skupině seniorů, proto má dopady do účinnosti jednak léčby a také do prognózy. U seniorské skupiny je prognóza mnohem horší,“ vysvětlil Prymula.
Prodloužení opatření
Podle něj patří k nejpodstatnějším opatřením ta opatření, která jsou izolačního charakteru, včetně nošení roušek. „Jsou zcela nutné proto, abychom zamezili skokovému šíření. Například v Praze se dodržování daří,“ okomentoval situaci v hlavním městě Roman Prymula.
Koronavirus může ohrozit prezidentské volby v USA. Politologové navrhují korespondenční hlasování
Číst článek
Původně zákaz volného pohybu osob vyhlásila vláda do 24. března, podle Prymuly však dojde k určitému prodloužení. „Ještě nevíme, jak dlouhé prodloužení to bude. Po Velikonocích bychom chtěli omezení rozvolňovat, pokud se je podaří udržet takto pod kontrolou,“ uvedl.
Výjimku z vyjíždění za hranice pro řidiče kamionů vláda rušit neplánuje. „Nejsme soběstačná země, musíme dovážet zboží, které je pro nás vitálně důležité,“ řekl Prymula s tím, že zakázání kamionové dopravy není možné.
U pendlerů je ale podle něj situace jiná. „Pendleři jsou rizikoví, protože přijíždí ze zemí, které mají vyšší počet nákazy. Myslím si, že opatření o zákazu jejich pohybu vláda přijme, tlak na pendlery je velký i z krajů,“ uvedl Prymula pro Radiožurnál.
Dodržování hygieny
Virus přežívá na různých površích, je tedy možné si ho donést i domů. „U bot je to až 48 hodin, u textílií 24 hodin. Je dobré proto oblečení, které jsme měli venku, nechat viset v nějakém prostoru, který budeme považovat za kontaminovaný. Měli bychom je tam nechat 48 hodin, pak je můžeme znovu použít,“ vysvětlil Prymula.
Začít v červnu a zbytek sezony dohrát za šest týdnů. V Anglii plánují pokračování Premier League
Číst článek
Občané by podle něj měli dávat pozor i na potraviny. „U vchodu by měly být plastové rukavice, člověk by si nakoupil v nich a pak by je odhodil, byl by to jednodušší proces než potom nějak dezinfikovat potraviny doma,“ řekl Prymula. Dodal, že by se tímto způsobem výrazně by se snížilo riziko kontaminace potravin.
Naopak v domácnosti by se lidé podle Prymuly měli trochu uvolnit. „Je zbytečné doma nosit roušku. Roušky bychom měli za vyšších teplot dezinfikovat a dodržovat hygienu. Po příchodu domů stačí si svléct šaty a důkladně se omýt, abychom nekontaminovali byt,“ doporučil Prymula a zopakoval, že oblečení, ve kterém jsme přišli, bychom měli nechat 48 hodin viset v prostoru, který považujeme za kontaminovaný, než ho budeme zase používat.
Vyhlídky do budoucna
„Nejprve chceme startovat průmysl, školy budou uvolněny až někdy na konci, s nějakým odstupem bychom uvolňovali opatření pro masové akce, protože tam je riziko samozřejmě nejvyšší,“ řekl Prymula k tomu, jaká opatření by se mohla uvolňovat jako první.
Šéf Ústředního krizového štábu predikci do budoucna dělat nechce. Další vlně nákazy se podle něj dá zabránit jen uzavřením hranic. „Pokud v okolních státech bude situace s nákazou špatná, tak budeme držet režim na hranicích i nadále,“ dodal.
Online reportáž
CHATAŘI, ZŮSTAŇTE DOMA. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval všechny chataře a chalupáře, aby odložili své cesty na venkovská sídla.
541 MRTVÝCH V LOMBARDII. Počet obětí koronaviru se v Lombardii za den zvýšil o 541 na celkových 5400, nakažených je v regionu už 37 300, o 2409 víc než ve čtvrtek. Informovala o tom agentura Reuters.
NIZOZEMSKO: 1172 NAKAŽENÝCH. V Nizozemsku se nákaza koronavirem potvrdila u dalších 1172 lidí, počet mrtvých v této souvislosti stoupl o 112, oznámil tamní ústav veřejného zdraví. Celkem se tak v zemi nakazilo již 8603 lidí, nemoci podlehlo 546 pacientů a 3 infikovaní se již uzdravili.
5 PACIENTŮ V HRADECKÉ NEMOCNICI. Na infekční klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové bylo odpoledne dál v izolaci pět pacientů s COVID-19, tedy stejně jako ve čtvrtek odpoledne. Dva pacienti byli ve vážném stavu.
USA NAKOUPÍ PLICNÍ VENTILÁTORY. Trump oznámil nákup velkého množství plicních ventilátorů, počet upřesní později. Kritizoval General Motors, že nedodržel slib dodávky ventilátorů.
POKLES ITALSKÉ EKONOMIKY. Italská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zadlužení země vzroste. Předpovídá to institut Prometeia.
NEW YORK: 7377 NAKAŽENÝCH, 134 MRTVÝCH. V pátek se potvrdila nákaza novým koronavirem u dalších 7377 obyvatel státu New York, oznámil to guvernér Andrew Cuomo. 134 pacientů nákaze během dne podlehlo. Celkem za stát New York eviduje 44 635 lidí a 519 nakažených kvůli nemoci zemřelo.
ANDREJ BABIŠ A EVROPSKÁ UNIE. „Není to kopnutí do Evropské unie, nejsou to nové peníze. Unie nám vyšla vstříc, že část těch peněz můžeme použít na jiné účely než původně, ale nevyšla nám vstříc v dalších věcech,“ okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi peníze, které Evropská unie Česku poskytla.
PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU. Vláda chce prodloužit nouzový stav v Česku o 30 dní, v České televizi to oznámil premiér Babiš. Nouzový stav je v Česku zatím vyhlášen od 12. března na 30 dní.
KARLOVARSKÝ KRAJ: 68 NAKAŽENÝCH. V Karlovarském kraji přibyly dva nové případy nákazy koronavirem. Celkem je už nakažených 68. Testováním zatím prošlo v Karlovarském kraji 594 osob.
OMEZENÝ POHYB VE FRANCII. Pohyb obyvatel bude ve Francii omezen nejméně do 15. dubna. Prodloužení režimu povinné izolace o další dva týdny ohlásil premiér Édouard Philippe.
DĚNÍ NA PRAŽSKÉ BURZE. Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků. Index PX klesl o 2,54 procenta na 781,23 bodu. Oslabila většina hlavních emisí.
OMEZENÍ VÝROBY BROSE. Výrobu od tohoto týdne kvůli pandemii nového typu koronaviru a dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezil výrobce automobilových komponentů Brose CZ. Na dva až čtyři týdny je výroba odstavena z 90 procent a týden bude celková odstávka. Omezení se týká obou závodů v Kopřivnici na Novojičínsku a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde firma zaměstnává přibližně 3200 lidí.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: 51 NAKAŽENÝCH. V Královéhradeckém kraji počet potvrzených případů nákazy COVID-19 ve středu stoupl o pět na 51. Nové případy jsou z okresů Náchod a Trutnov, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků.
ANDREJ BABIŠ A EVROPSKÁ UNIE. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neznamená finanční pomoc Evropské unie, jež má pomoci v boji s koronavirem a s ekonomickými následky epidemie, žádné peníze navíc. Na twitteru uvedl, že Česko na vyčleněných 1,2 miliardy eur (32,6 miliard Kč) mělo nárok už dříve. Europoslanci ale upozorňují, že se výrazně zjednodušila možnost využití peněz a lze je získat rychleji. I podle Evropské komise by Praha na část peněz nemusela dosáhnout. Více si přečtěte v článku .
POKLES GLOBÁLNÍ EKONOMIKY. Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude potřebovat pomoc, uvedl Mezinárodní měnový fond.
NEJVYŠŠÍ POČET OBĚTÍ V ITÁLII. Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134. V zemi se už nakazilo téměř 86 500 lidí, což je nejvíce ve světě po USA.
2279 NAKAŽENÝCH V ČESKU. V pátek se v Česku potvrdila nákaza nemocí COVID-19 u 217 lidí. Celkem se koronavirem nakazilo již 2279 pacientů, 9 jich zemřelo a 10 se vyléčilo. Vyplývá to z informací, které zveřejnil web ministerstva zdravotnictví.
ÚSTECKÝ KRAJ: 84 NAKAŽENÝCH. Ústeckém kraji vzrostl k páteční 18. hodině počet prokázané nákazy novým typem koronaviru na 84. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Je to o 14 více, než bylo v pátek ráno.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tuto online reportáž jsme již ukončili. Nové informace naleznete v našem aktualizovaném článku . Děkujeme za vaši přízeň.