Krejčíř si stěžoval na nedostatečné podmínky ve vězení, česká diplomacie se ho zastala
Česká diplomacie podpořila požadavky Radovana Krejčíře na zlepšení jeho podmínek ve vězení v Jihoafrické republice. Tamní úřady zatím oficiálně nereagovaly, uvedla v úterý Česká televize. Krejčíř je v JAR vězněn od roku 2013, v roce 2016 zde byl odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami.
Krejčíř si vyžádal pomoc od pracovníků českého velvyslanectví v Pretorii. Podle České televize (ČT) je to poprvé od jeho útěku, co se na české úřady obrátil.
Kauza Čepro: Krejčířovi spolupachatelé Pechan a Zagora si odpykají pět let
Číst článek
„My jsme jeho požadavky na zlepšení podmínek ve věznici podpořili a napsali jsme žádost na vězeňskou správu,“ řekla ČT mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. „On má opravdu malou celu, která neodpovídá standardům OSN,“ dodala.
O Krejčířových stížnostech na podmínky v jihoafrickém vězení minulý týden informovala tamní média. Krejčíř uvedl, že se ho takto jihoafrické úřady snaží zabít, nebo vytvořit takové podmínky, aby se zabil sám.
Tvrdil mimo jiné, že žije v cele o ploše 3,9 metru čtverečních, což neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních. Stěžoval si na nekvalitní matraci, z níž ho bolí záda, na vězeňskou stravu a na to, že mu byl zabaven počítač a nemůže se tak přes komunikační program Skype spojit s rodinou.
Snaha o vydání
Radovan Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl jihoafrický soud
Číst článek
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. Pražský vrchní soud mu v březnu pravomocně potvrdil za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů souhrnný trest 15 let vězení. V Jihoafrické republice (JAR) čelí Krejčíř podezření také z dalších zločinů včetně vražd. Vyšetřován je také kvůli několikanásobnému pokusu o útěk z vězení.
Česko od roku 2007 usiluje o vydání Krejčíře z JAR. Krejčíř se nejprve snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl, ale před dvěma lety tuto žádost stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat.
Letos jihoafrický soud rozhodl, že Krejčíř může být Česku předán. „Nicméně konečné rozhodnutí musí učinit ministr spravedlnosti Jihoafrické republiky a podle našich informací se tak dosud nestalo,“ řekla ČT Lucie Machálková z tiskového oddělení českého ministerstva spravedlnosti.