Krok Šlachty je emotivní, sblížení ÚOOZ a ÚOKFK je správné, míní Kubiceho náměstek
Postupné sblížení protimafiánského (ÚOOZ) a protikorupčního (ÚOKFK) útvaru policie je správné, řekl pro zpravodajský web Českého rozhlasu Jaroslav Hruška, náměstek bývalého ministra vnitra Jana Kubiceho. Podobný model podle něj funguje v řadě států Evropy i Ameriky. Krok dosavadního šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, který kvůli ohlášené reorganizaci od policie odchází, vnímá jako emotivní rozhodnutí.
Jaroslav Hruška zdůraznil, že Jan Kubice postavil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu už v roce 1995 a policie musí reagovat na to, jakým směrem se za 21 let kriminalita posunula.
Jaroslav Hruška působil v letech 2011 až 2013 jako náměstek tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho. Před tím s ním pracoval na ÚOOZ. Podílel se na takzvané Kubiceho zprávě, která podle některých sociálních demokratů stála ČSSD lepší výsledek voleb v roce 2006.
„Stavět to na struktuře, kterou postavil Jan Kubice v roce 1995, je prostě neefektivní. Na druhou stranu je velmi důležité to lidem vysvětlit. Komunikace je zásadní,“ řekl Hruška. Debatu o sblížení těchto útvarů prý vedli už za Kubiceho.
„Vedli jsme ji rok, a i když jsme ji vedli v klidu, tak jsme se stejně nikam nedobrali, protože to skončilo na personálních otázkách. Všichni jsme se shodli, že systémová změna je potřeba, to nikdo z policie nerozporoval. Pak to ale skončilo na tom, kdo bude šéfem.“
Krok olomouckého vrchního státního zastupitelství, které si pozvalo policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho k výslechu, Jaroslav Hruška nechápe.
Tuhého jsme už jednou kvůli únikům vytěžovali, říká žalobce Ištvan
Číst článek
„Podle současně platné zákonné úpravy je organizace policie v rukách policejního prezidenta, který ji navrhuje ministrovi vnitra. Tak se prosím řiďme zákonem. Pokud se k tomuto tématu takto razantně vyslovuje kdokoli z resortu, tak to ve mně vyvolává spoustu otázek, proč tak činí. Tady nejde jen o státní zástupce,“ míní Jaroslav Hruška.
Odchod Roberta Šlachty do civilu pak bývalý náměstek ministra vnitra vnímá jako emotivní rozhodnutí.