Kušnierz z kauzy ROP ukázal na poslance Novotného: své bývalé škole přihrál dotaci 315 milionů

Nejnovější výpověď exředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze odkryla důvody, proč sněmovna nedávno vydala poslance za ČSSD a někdejšího hejtmana Josefa Novotného ke stíhání v kauze ROP Severozápad. Poslanec byl podle Kušnierze jednou z postav určujících, které projekty si sáhnou na evropské dotace. Takto zařídil stamilionovou dotaci na opravu střední školy v Sokolově, jak popsal exředitel dotačního úřadu, který se rozhodl spolupracovat s policií.

ÚSTÍ NAD LABEM Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší hejtman Josef Novotný z ČSSD (vpravo) si v roce 2012 osobně přijel prohlédnout přestavbu Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově.

Někdejší hejtman Josef Novotný z ČSSD (vpravo) si v roce 2012 osobně přijel prohlédnout přestavbu Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. | Foto: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kušnierz - sám dvakrát pravomocně odsouzený kvůli dotačním machinacím - Novotného zmínil, když během výpovědi popisoval svůj příchod do čela dotačního úřadu v roce 2009. Tvrdí, že na post ho dosadili mocní severočeští podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák a on pak bezvýhradně poslouchal jejich příkazy, které projekty projdou, či neprojdou dotačním sítem. Do rozjetého vlaku údajných manipulací ho prý zasvěcoval jeho předchůdce a další obviněný Petr Vráblík.

Kušnierz z kauzy ROP se bojí o život. Machinace řídil Ježek, Novák do nich nemluvil, vypověděl

Číst článek

"V průběhu svého ředitelování jsem byl postupně seznamován se strukturou ovlivňování projektů a zájmových projektů. V podvědomí mi nejvíc zůstalo vyjádření pana Vráblíka, když jsem měl takzvaný kontrolní den, kde byl projekt ISŠT Sokolov. Já jsem se pozastavil nad výší toho projektu, načež mi pan Vráblík odpověděl: To neřeš, to si chtěl jenom pan Novotný dokázat, že má taky vliv, když si pan Pánik (další obviněný, karlovarský sociální demokrat Jakub Pánik) prosadil projekt Becherova vila a údajně tam sám i pan hejtman před svým nástupem do politiky zastával post ředitele toho učiliště," popisoval Kušnierz u výslechu. Server iROZHLAS.cz se s jeho obsahem seznámil.

Dotace 315 milionů

Kušnierz hovořil o zakázce nazvané revitalizace Centra vzdělání Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. Škola podepsala smlouvu o dotaci 22. září 2009, o pět let později inkasovala z evropských peněz přes 315 milionů korun. A právě nad výší této dotace se Kušnierz pozastavil, suma totiž patří k nejvyšším, které doteď dotační úřad ROP Severozápad proplatil.

Na webových stránkách úřadu dodnes visí fotogalerie z května 2010, kdy tehdejší hejtman Novotný ve společnosti Kušnierze přímo v Sokolově projekt kontroloval.

Někdejší hejtman Josef Novotný (ČSSD) a tehdejší šéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz (oba v popředí) na obhlídce projektu revitalizace Centra vzdělání Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. | Zdroj: ROP Severozápad

„Přestavba ISŠTE Sokolov je jednou z největších investic Karlovarského kraje vůbec," prohlásil tehdy Novotný. Sám Kušnierz pak během "vizity" připomněl, že z evropských fondů by na opravu a modernizaci školy mělo přitéct 370 milionů korun. V aktuální výpovědi ale přiznal, již tehdy věděl, že peníze škola nezískala férově.

Ředitel školy Pavel Janus je však přesvědčen o opaku. Novotný jako tehdejší hejtman podle něj nijak při získání dotace nepomáhal. "Dotace byla škole, respektive Karlovarskému kraji, smluvně zajištěna z alokace ROP. U jiných aktivit jsem nebyl a nemohu tedy posuzovat. Věřím, že dr. Novotný jednal zákonně. Ubezpečoval mě o tom při našich setkáních, po medializaci kauzy ROP Severozápad. Nemám důvod mu nevěřit," reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz ředitel.

Škola by podle něj peníze získala, i kdyby ji tehdejší hejtman dříve nevedl. "Jednalo o dlouhodobé plánování ROP, které má svá pravidla a postupy. Stejně by se dle akčního plánu realizovalo několik dalších plánovaných investičních akcí," je přesvědčen Janus.

Kušnierz: Podepsal tajnou tabulku

Podle Kušnierze však Novotný není namočený jen do sokolovské zakázky. Exšéf dotačního úřadu ho označil jako jednu z postav podílejících se na systému manipulací s dotacemi v Karlovarském kraji. A to, když líčil vznik tajné tabulky "60 ku 40". Podle Kušnierze ji vypracoval jeho předchůdce Petr Vráblík jako nástroj, který měl předcházet hádkám během údajného nezákonného porcovaní dotací mezi Ústeckým a Karlovarským krajem. Ústí dostávalo 60 procent peněz z dotačního balíku, Karlovy Vary 40.

"Tuto iniciativu pan Ježek schválil a kvitoval, že by pak nemělo docházet ke kolizím typu proč Karlovarský kraj má takový objem a proč Ústecký kraj má takový objem. Tuto tabulku Petr vyhotovil a současně zajistil podpisy těchto lidí, kteří se bezpodmínečně podíleli na zájmových projektech. Za Karlovarský kraj pan Novotný, tehdejší hejtman a člen Výboru regionální rady pan Pánik a Tomáš Hybner," vypočítal Kušnierz.

Třetí vlna kauzy ROP: policie obvinila politiky i mocné podnikatele

Policie po rozsáhlém zátahu na konci loňského roku obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Mezi obviněnými jsou podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák, či karlovarský politik za ČSSD Jakub Pánik. Právě Ježek s Novákem podle policie dotačních chobotnici řídili. Poté, co se uzavřel seznam zájemců o evropské peníze, vznikla jejich tabulka. Politici v čele s Vaňhovou či Fišerou v nich měli otečkovat „tlačené“ projekty a jejich seznam pak schválil Ježek. Stíhaný exšéf ROP Kušnierz měl pak především ohlídat, aby projekty s tečkou prošly hodnocením a dotace získaly.

Tabulku podle něj nikdo ze zúčastněných nechtěl mít u sebe. "To byl kompromitující materiál, kterým by se doznali. Dokazoval, že předem dochází k přerozdělení peněz," uvedl exšéf dotačního úřadu.

Kušnierzova slova na svoji adresu Novotný nekomentoval. "Zavolejte později," žádal v pátek dopoledne. Později však měl vypnutý telefon a v pondělí nereagoval na telefonáty ani na zaslanou SMS.

Novotný: Kazí jméno ostatním 

Na začátku června však uvítal, že ho sněmovna ke stíhání vydala. "Tvrdí, že to není politická záležitost. A čím dřív to člověk bude moci objasnit, tím lépe," řekl Novotný ČTK. V narážce na Kušnierze poslanec pronesl, že jako dvakrát odsouzený nyní kazí jméno ostatním.

Novotného advokát Josef Lžičař serveru iROZHLAS.cz řekl, že zatím nemá informaci, že by poslance policie obvinila. Kvůli tomu nechtěl klíčovou výpověď kauzy ROP komentovat.  "Já nevím, co je ve spise. Nemám představu, co vlastně od toho listopadu udělali. Když vypovídal pan Kušnierz, pan doktor Novotný tam ještě neměl ani obhajobu," uvedl Lžičař.

Kušnierzova advokátka Helena Tukinská nechtěla výslech jakkoliv komentovat. „Já vám nebudu podávat žádné zprávy, protože si to pan Kušnierz nepřeje," uvedla pouze. A mlčí i Vráblíkův advokát Roman Lamka. "Bez komentáře," reagoval.

Sněmovna vydala i poslance Borku

Kvůli stíhání v kauze ROP žádali vedle Novotného policisté také o vydání poslance Jaroslava Borky z KSČM, který působil v hodnoticí komisi. Ta údajně podle předem daných instrukcí schvalovala vybrané projekty. Kriminalisté je podezírají z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Jeden je navíc podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Poslanecká sněmovna detektivům nakonec vyhověla a 8. června oba poslance vydala. Ani Borka však dosud obvinění nemá, jak potvrdil serveru iROZHLAS.cz. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme