Kauza ROP Severozápad. Policie může stíhat poslance Novotného a Borku, rozhodla sněmovna
Policie bude moci stíhat poslance Josefa Novotného za ČSSD a Jaroslava Borku z KSČM v případu machinací s dotacemi z ROP Severozápad. Sněmovna je ve čtvrtek vydala v souladu se stanovisky mandátového a imunitního výboru k trestnímu stíhání.
Poslanci Josef Novotný a Jaroslav Borka jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.
Dvě hodiny formalit a pak konec. Novák v kauze Severozápad odmítl v Německu vypovídat
Číst článek
Mandátový a imunitní výbor hlasoval o doporučení sněmovně u každého ze dvou poslanců zvlášť, uvedla jeho předsedkyně Miroslava Němcová z ODS. Stejně postupovalo i plénum.
Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, proti jich bylo sedm. Borkovo vydání ke stíhání podpořilo 69 přítomných poslanců, proti jich bylo šest.
Novotný už dřív označil případ za vykonstruovaný a účelový. Ze čtvrtečního jednání se omluvil. Borka ve čtvrtek mluvil o poměrně velmi vážném obvinění, o němž má pochyby a bude se o ně přít. Nesouhlasí, jak uvedl, už i s úvodními větami v policejní žádosti o tom, že byl do hodnotící komise zvolen od počátku účelově.
„V hodnotící komisi jsme se zcela svobodně vyjadřovali k návrhům, tak jak nám byly překládány, to znamená k návrhům Karlovarského a Ústeckého kraje s žádostí o poskytnutí finančních prostředků," řekl Borka.
Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je už obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Nyní se jejich počet zvýší o dva. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno.
Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím celkem o sedmi poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný. Pokud dolní komora poslance ke stíhání nevydá, policisté ho může případně obvinit až potom, co mu skončí mandát.
Šest poslanců zbavených imunity
Současná Poslanecká sněmovna zbavila imunity šest poslanců, jednou odmítla.
- 19. prosince 2013 - Poslanci vydali ke stíhání Bronislava Schwarze (ANO) pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že jako šéf obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl v lednu 2006 do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Okresní soud v Mostě v dubnu 2014 Schwarze už podruhé nepravomocně zprostil obžaloby, předloni v únoru ho ústecký krajský soud definitivně zprostil obžaloby.
- 5. února 2014 - Poslanci vydali bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.
- 10. června 2014 - Sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD). Policie ji chtěla obvinit v souvislosti s jejím působením ve funkci ústecké radní kvůli projektu vítání občánků. Zakázka za více než pět milionů korun podle vyšetřovatelů odporovala požadavku na hospodárnost a byla zbytečná. Kailovou tak budou moci policisté případně stíhat teprve poté, co skončí její poslanecký mandát.
- 24. května 2016 - Poslanci vydali k trestnímu stíhání Štěpána Stupčuka (ČSSD) kvůli dopravní nehodě. Poslanec se už kvůli nehodě vzdal funkce místopředsedy sociálnědemokratické frakce. Sám Stupčuk o vydání požádal. Jeho vozidlo havarovalo v únoru. Když přijela na místo policie, byl poslanec u svého vozu sám. Řekl ale, že neřídil, a odmítl i dechovou zkoušku. Svědci nehody podle televize Nova uvedli, že byl opilý. Policie Stupčuka navrhla obžalovat z ohrožení pod vlivem návykové látky. Žalobce nakonec stíhání podmíněně zastavil. Stupčuk zaplatil pokutu 150.000 korun a na dva roky přišel o řidičský průkaz.
- 16. září 2016 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslankyni Alenu Nohavovou (KSČM) kvůli dubnové dopravní nehodě. Nohavová s tím souhlasila. Strakoničtí policisté poslankyni stíhají pro podezření z nedbalostního ublížení na zdraví. Nohavová kolizi už dřív označila za běžnou, z jejího vyjádření vyplynulo, že nedala přednost v jízdě. Na místě podle Nohavové nebyla žádná zranění. Až následně se, jak podotkla, dozvěděla, že druhá účastnice skončila v neschopnosti.
- 8. června 2017 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.