Ukrajinka od bomb v Žytomyru prchala s invalidní dcerou. Nyní se o ně starají v klimkovických lázních

S ivalidním vozíkem a několika taškami v ruce. Tak utíkala před válkou z obléhaného ukrajinského Žytomyru paní Nataliya Gorodnová. Snažila se zachránit svou dvanáctiletou dceru, která je po mozkové obrně. Doufala, že se dočká nějaké pomoci, a to se také stalo. Její dcera Sofia se stala první uprchlickou pacientkou sanatorií v Klimkovicích u Ostravy.

Klímovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhají i lázně a sanatoria. V Klimkovicích u Ostravy přijali 12 letou Sofii na vozíku

Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhají i lázně a sanatoria. V Klimkovicích u Ostravy přijali 12 letou Sofii na vozíku | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Uprostřed tragických zpráv o bombardování v Žytomyru, v mrazu, začal jejich útěk z Ukrajiny. Cesta autem i s manželem, který se ale potom vrátil zpátky, potom hledání autobusů, nekonečné popojíždění v koloně, také i dlouhé kilometry pěšky, kdy tlačila vozík s dcerou. Na hranicích strávily tři dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rehabilitace Ukrajinky v Klimkovicích

Jak říká Natalyja, pomohla jí cestou spousta lidí. Pak za hranicemi pročítala sociální sítě a našla nabídku klimkovických lázní. Stres se na Sofii podepsal, ale léčba a rehabilitace začaly, potvrdil obchodní ředitel sanatorií Lukáš Dostál.

„Nastoupily v neděli, od pondělí jsou v léčení s tím, že by tady měly strávit čtyři týdny. Potom předpokládáme, že bychom přijali další uprchlickou rodinu. Zatím máme zpětnou vazbu z jejich strany velmi dobrou. Jsou vděční, že jsme jim ubytování a rehabilitaci poskytli, líbí se jim tady a adaptovaly se,“ uvádí Dostál.

„Dítěti jsme samozřejmě posoudili zdravotní stav z pohledu zaslané zdravotní dokumentace. Pobyt byl doporučený naší primářkou, ošetřující lékařkou. Dívka je určitě vhodná na to, aby zde pobyt absolvovala s nějakými rehabilitačními cíli a předpokládám, že ve výsledku to samozřejmě pomůže nejen po psychické stránce, ale i z hlediska pohybového,“ dodal.

1:31

Stanové městečko, nebo nedobytná tvrz? Tábor pro uprchlíky u Liptovského Mikuláše hlídají vojáci

Číst článek

Podle Natalyie jsou léčebné a rehabilitační postupy u nás jiné než na Ukrajině, doufá ale, že tady dcerce pomůžou. Podle fyziterapeuta Mykoly Tokara je na prognózy ještě brzy. „Protože to dnes bylo třetí cvičení, tak je těžké to říct,“ popsal.

Lázně už pomohly i dalším rodinám, potvrdila mluvčí sanatorií Ivana Gračková. „Další pomocí bylo, že jsme nabídli další bytovou jednotku v Klimkovicích pro naše zaměstnance. Jedna byla volná a tu jsme nabídli rodině z uprchlického centra, takže tam máme momentálně ubytovanou na naše náklady rodinu – babičku, maminku a holčičku,“ vysvětlila

Další pomoc se týká zraněných ukrajinských vojáků, pokud bude potřeba. I ti tady už mají připravené místo. V tomto směru mají sanatoria zkušenosti z minulosti třeba po válce v Afghánistánu.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme