Stanové městečko, nebo nedobytná tvrz? Tábor pro uprchlíky u Liptovského Mikuláše hlídají vojáci
Už více než týden funguje na Slovensku vedle desítek dalších taky humanitární tábor pro stovky běženců, který pomáhali stavět čeští vojáci. Slovenské úřady ho nechaly vybudovat nedaleko Liptovského Mikuláše, tedy hlouběji ve vnitrozemí, aby bylo dost ubytovacích kapacit i poté, co začnou ubývat místa blíž hranicím. I když už do tábora dorazilo několik uprchlíků, na místě to zatím připomíná spíš nedobytnou tvrz.
Vstupní brána do vojenského areálu je vzdálená asi půl hodiny autem od Liptovského Mikuláše. Za plotem a vysokými smrky jde vidět několik desítek tmavě zelených stanů. Přímo do objektu se nepovolaný člověk nedostane. Hlídají tu vojáci.
„Tohle je střežený vojenský objekt,“ vysvětluje pro Radiožurnál jeden z vojáků. „Ti lidé se tu ale stále můžou volně pohybovat. Můžou chodit do obchodů, kamkoli. Dostanou ‚vstupky‘, aby se mohli vrátit."
U slovensko-ukrajinských hranic docházejí ubytovací kapacity. Stále více uprchlíků proto hledá střechu nad hlavou i hlouběji ve vnitrozemí. U stanového městečka poblíž Liptovského Mikuláše, které zatím připomíná spíše nedobytnou tvrz, natáčel Jan Bílek
I z dálky jde občas zahlédnout, jak se mezi stany procházejí lidé. Muž se ženou mezi sebou vedou za ruku dítě. Vypadají na seniory.
„Je to takové kritické místo, ty kasárny,“ říká muž v nedaleké vesnici Liptovský Hrádek. Podle něj úřady počítají s tím, že lidi budou přibývat postupně.
„Až budou všechny ubytovací prostory obsazené, abych tak řekl, tak (uprchlíci) půjdou tam. V krajním případě,“ dodává s tím, že ukrajinským uprchlíkům je potřeba pomoct. „Bojí se války, bojí se o své životy, tak je logické, že utíkají.“
V tranzitním táboře nedaleko Liptovského Mikuláše můžou uprchlíci zůstat tak dlouho, dokud si nenajdou vlastní bydlení. Kapacitně je stanové městečko stavěné až pro 400 lidí.