Tři dny na prostudování 6000 stran. Obviněný Havelka z kauzy Bečva žádá znovu zastavení stíhání
Ve středu policie dokončila vyšetřování tzv. kauzy Bečva. O dva dny dříve v pondělí advokát obviněné rožnovské společnosti Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelky požádal podle zjištění redakce iROZHLAS.cz o zastavení trestního stíhání. Už podruhé. Havelkovi se totiž nelíbí, jak dva roky starou ekologickou havárii vyšetřují vsetínští policisté. Obrátit se kvůli tomu přitom chce i na Vrchní státní zastupitelství.
„Na základě dílčího prostudování policejního spisu jsme v pondělí dne 14. března 2022 podali nový návrh na zastavení trestního stíhání odůvodněný i novými skutečnostmi patrnými z policejního spisu,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Havelka. Na prostudování spisu, který čítá více než šest tisíc stran a 50 DVD záznamů, dostali s právním zástupcem prý jen tři dny.
Policie ukončila vyšetřování otravy Bečvy. Loni kvůli ní obvinila firmu Energoaqua a jejího ředitele
Číst článek
Redakce se kvůli tomu obrátila na státního zástupce Jiřího Sachra, který případ dozoruje. Ten ale o návrhu na zastavení stíhání informace neměl. „K nám to ještě nedorazilo, ale pokud ho podal, tak samozřejmě dojde,“ řekl.
V případu jde už o druhý návrh na zastavení stíhání. Loni v říjnu se Energoaqua a Havelka v žádosti opírali o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni.
„Policie se nakonec předloženou expertizou ostatně ani nezabývala, ale hledala argumenty, jak zpochybnit kvalifikaci tří profesorů s mezinárodním přesahem,“ uvedl k tomu nyní Havelka.
Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Ve středu policie ukončila vyšetřování a navrhla obžalovat jednu fyzickou a jednu právnickou osobu.
Kritika policistů
Jakými konkrétnímu argumenty advokát podložil aktuální žádost na zastavení stíhání Havelka neuvedl. Popsal ale řadu kroků policistů, které se mu nelíbí.
Havárie na Bečvě
Zprvu neznámá látka - rozbory ukázaly, že šlo o kyanid - se v řece objevila 20. září 2020, v Bečvě na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie bezprostředně po ní nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
„Pro případ nevyhovění návrhu na zastavení stíhání jsme podali návrh na doplnění vyšetřování. Ovšem již druhý den, to je v úterý dne 15. března 2022, obdržel náš právní zástupce sdělení policie, a to bez jakéhokoliv odůvodnění, že všechny návrhy na doplnění vyšetřování odmítá,“ popsal jeden z nich.
Vyšetřovatelé podle něj také odmítli zařadit do spisu zprávu sněmovní vyšetřovací komise, která se záležitostí zabývala loni v létě a která ve svých závěrech zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii nebo nedostatečně koordinované kroky některých úřadů.
„Navrhli jsme policii, aby tuto zprávu zařadila k důkazům na naši - mou i společnosti Energoaqua - obhajobu, což policie s úsměvným odůvodněním, že je to písemnost vyhotovená mocí zákonodárnou, a proto nepoužitelná, odmítla provést,“ vysvětlil Havelka.
Redakce se na postupy policie chtěla zeptat také dozorujícího zástupce Sachra, ten ale odmítl cokoliv komentovat. „Já se k tomu v této fázi nebudu vyjadřovat,“ uvedl.
Gazdíkovo trestní oznámení
Postup vyšetřovatelů se zdá podezřelý také současnému ministrovi školství a tehdejšímu členovi vyšetřovací komise Petru Gazdíkovi (STAN). Ten kvůli tomu podal týden po loňských sněmovních volbách trestní oznámení. Na konci letošního ledna ale server Seznam Zprávy informoval, že s jeho oznámením sehráli žalobci ping-pong, jehož výsledkem bylo, že kritizovaní vyšetřovatelé mají prověřit sami sebe.
Nejvyšší žalobce Stříž nařídil v kauze Bečva prověrku. Vadí mu ping-pong s trestním oznámením Gazdíka
Číst článek
Kvůli postupu žalobcům nařídil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž před několika dny takzvanou dohledovou prověrku, jak popsal server iROZHLAS.cz. Její výsledky by měly být v květnu.
Právě argumentaci z Gazdíkova trestního oznámení by nyní Havelka chtěl doplnit do spisu. A obrátit se kvůli krokům policie plánuje i na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
„Vzhledem k tomu, že policie odmítla bez odůvodnění návrh na doplnění vyšetřování, jakož i vzhledem k probíhající prověrce nařízené nejvyšším státním zástupcem, podá náš právní zástupce v nejbližších dnech jednak návrh na přezkoumání postupu policejního orgánu, jednak popíše Vrchnímu státnímu zastupitelství dosavadní postup policejního orgánu a výhrady, které k tomuto postupu máme,“ dodal Havelka.
Případ je také politicky citlivý. Nedaleko oblasti havárie stojí i chemička DEZA z koncernu Agrofert, která prostřednictvím svěřenských fondů patří bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). I ona se ocitla mezi podezřelými. Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, a možnost, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes.