Levice ve Sněmovně znovu schválila zákoník práce
Podle očekávání tak přehlasovala zásluhou poslanců ČSSD a KSČM veto senátu. Zastánci sporného pracovního kodexu tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Naopak kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů mají za to, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a nakonec tak poškodí lidi, kteří práci marně hledají. Spornou normu nyní posoudí prezident Václav Klaus.
Pro zákoník bylo 106 ze 178 přítomných poslanců. K přehlasování horní komory je třeba nejméně 101 hlasů. Zákoník posoudí prezident; také on ho může vetovat a rovněž k jeho přehlasování by sněmovna potřebovala nejméně 101 hlasů. Předpokládá se, že o případném prezidentském vetu by dolní komora hlasovala koncem května, tedy těsně před volbami.
Levice v nové normě spatřuje moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. I proto deklaroval podporu tomuto návrhu šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik: "Jde o zachování práv zaměstnanců a odborářských práv, nikoliv o nějaké rozšíření. Jde o pravolevý střet a v tomto střetu my budeme na levici."
Za odmítnutí normy neúspěšně bojovali hlavně poslanci ODS a KDU-ČSL. Místopředseda křesťanských demokratů Jan Kasal k nesouhlasu jejich klubu s předlohou vysvětluje: "Protože zákoník práce je norma, která se týká nejen zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů a vlastně všech - i nezaměstnaných. A z tohoto pohledu tato kritéria zákoník v této podobě nesplňuje, a tudíž by měl být odmítnut."