Likérky předloží vládě návrhy opatření v boji proti černému trhu s lihovinami
Tvrdý alkohol se nesmí v Česku prodávat už týden, od včerejšího večera je zakázán i jeho vývoz. To vadí některým producentům lihovin, kteří dnes proto vládě navrhnou, jak bojovat proti černému trhu s destiláty. Vláda údajně dosud návrhy, jak by bylo možné kvalitu alkoholu garantovat, nevyslyšela.
„Samozřejmě musíme reagovat na tu vzniklou situaci. Jednou z části našeho prohlášení budou zcela konkrétní návrhy, které bychom chtěli předložit jako opatření v boji s černým trhem s lihovinami,“ říká viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin a výrobní ředitel Becherovky Vladimír Darebník.
Jinak to ale vidí třeba generální ředitel společnosti Grannette and Starorežná Pavel Kadlec. S postupem vlády souhlasí, protože díky tomu, že europoslance předešla, prý Česko bude moci pružněji zákaz odvolat.
O návrzích likérek pro boj proti černému trhu s lihovinami informovala redaktorka Alžběta Havlová
Výrobci už teď odhadují, že zákaz exportu pro ně bude představovat velkou ztrátu. Na vývoz jde až 40 procent jejich produkce.
Generální ředitel Becherovky Anthony Schofield řekl, že vláda může přijmout jednoduché řešení tím, že jasně identifikuje dotčené a závadné značky alkoholu, stáhne je z trhu a doporučí spotřebitelům, aby je nepili.
Zároveň umožní všem ostatním prověřeným značkám vrátit své produkty do prodeje, a tak umožní i zrušit zákaz vývozu.
Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu. Heger se arbitráží nebojí
Číst článek
Jiní výrobci by zase mohli požadovat takzvanou řeckou cestu. Řekové totiž legalizovali černé palírny, hlavně na Krétě, kde s nimi byl velký problém. Vláda umožnila prodávat místní rakiji v hospodách a turistických obchodech s poloviční spotřební daní. Na Krétě tak prakticky vymizely potíže s nekvalitní pálenkou.
Některé likérky přicházejí i o milion korun denně a bojí se, že zákaz vývozu zničí reputaci poctivých českých značek i českého státu. Otázka případného odškodnění nebo soudních sporů je ale zatím předčasná, dnes se tím likérky chtějí znovu zabývat. Právě proto, že zákaz vydala vláda a ne Evropská komise, by šlo o arbitráže vůči Česku.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Jiří Schwarz z Národohospodářská fakulty VŠE
O tom, že alkoholová aféra poškodí pověst země, je přesvědčen Jiří Schwarz z Národohospodářská fakulty Vysoké školy ekonomické.
"Ani pomocí kolků jsme nedokázali, aby tento trh fungoval dobře. Došlo k naprosto iracionálnímu, nelogickému navýšení spotřební daně během úřednické vlády Jana Fischera. Došlo k tomu, že až 80 procent ceny alkoholického nápoje tvoří daň," říká Schwarz a dodává:
"V takovéto struktuře ceny nelze uhlídat ilegální výrobce, aby nedodávali a neprodávali své produkty. To lákadlo je tak obrovské, generuje tak velké finanční prostředky, které umožňují dostat do legální sítě ilegální produkty."
Lidem, kteří přišli kvůli metanolu o zrak, už pomáhají neziskovky
Číst článek
Pověřený ředitel agentury Czech Trade Zdeněk Vališ je optimističtější. Podle něj záleží na tom, jak dlouho zákaz exportu potrvá.
„Český export má dlouhodobě dobrou pověst. A to jak v samotném potravinářském segmentu, tak i co se týče výroby lihovin. Otázkou je, jak tento zákaz bude trvat dlouho, zatím jsou škody v řádu několika dnů. Co se týče vzdálenějších trhů, tam vyvážejí ty renomované likérky a myslím si, že jejich pověst nebude výrazným způsobem poškozena,“ tvrdí Vališ.