Jurečka má kvůli večírku rezignovat, myslí si podle průzkumu více než polovina Čechů

Šéf lidovců Marian Jurečka by měl skončit ve Fialově vládě. Ukázal to exkluzivní průzkum Medianu pro Český rozhlas. Ministr práce a sociálních věcí čelí od prosince kritice, že neukončil resortní vánoční večírek, který se konal v den, kdy střelec na filozofické fakultě zavraždil 14 lidí. O večírku pak navíc opakovaně mlžil v médiích. Už v pátek bude celostátní konference KDU-ČSL rozhodovat, zda neuspíší volební sjezd strany.

Bleskový průzkum Praha (Aktualizováno: 9:13 23. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víc než polovina dotázaných, konkrétně 56 procent, se domnívá, že by měl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rezignovat. Právě kvůli tomu, že večírek neukončil, a následně o něm mlžil.

Víc než třetina respondentů si myslí opak, že by ministr z vlády odcházet neměl. A sedm procent neví. Podle Ivana Cukera z agentury Median se názory liší podle toho, jakou stranu dotázaní volili v posledních sněmovních volbách.

‚Navždy nedůvěryhodná osoba.‘ Ministr Jurečka přestál kritiku, odpustí mu voliči?

Číst článek

„Odstoupení ministra Jurečky si přeje přibližně čtvrtina voličů koalice Spolu, ale více než 80 procent voličů hnutí ANO. V případě koalice Pirátů a STAN je to necelá polovina těch, kteří říkají, že by měl ministr Jurečka odstoupit, konkrétně 46 procent. Zatímco u voličů SPD je to 79 procent,“ upřesňuje Cuker.

Podle některých respondentů by měl vyvodit Jurečka důsledky i obecně pro své další politické působení.

„Že by měl rezignovat na post poslance, si myslí necelá třetina, 30 procent dotázaných. A stejné množství respondentů říká, že by měl rezignovat na post předsedy KDU-ČSL. Že by měl úplně odejít z veřejného života, si myslí přibližně pětina dotázaných,“ doplňuje Cuker.

Průzkumu agentury Median se účastnilo 1014 respondentů starších 18 let. Konal se 11. a 12. ledna. Radiožurnál se pokoušel získat k výsledkům průzkumu i k chystanému pátečnímu jednání lidovců ministrovu reakci, ale bez úspěchu.

Omluva nestačí

Ke svolání páteční celostátní konference vyzval předsednictvo lidovců moravskoslezský krajský výbor. Co nejrychleji svolat celostátní volební sjezd strany ale žádá i českobudějovická KDU-ČSL.

Lidovci z Českých Budějovic chtějí, aby Jurečka skončil ve funkci předsedy strany. Omluva za komunikaci i za to, že večírek na ministerstvu včas neukončil, jim nestačí.

„Svolání mimořádného sjezdu by mohlo vést k diskusi, která povede k odvolání předsedy. Myslím, že v tento okamžik není schopen sebereflexe, která by dokázala i pro něj osobnostně vyvodit správné závěry z jeho chování po střelbě na filozofické fakultě,“ řekl před časem šéf okresního výboru Milan Třebín. Jurečka v reakci na to řekl, že okresní výbor má na takový krok právo.

24:16

Jurečka by měl rezignovat, myslí si Korecký. Zachoval se hloupě, ale na odchod to není, oponuje Dolejší

Číst článek

Začátkem ledna se kvůli Jurečkovi sešlo širší vedení strany. To ho ale podpořilo. Celostátní výbor lidovců se zároveň omluvil lidem, kterých se tragédie na univerzitě přímo dotkla. Vedení lidovců podle jeho místopředsedy Jana Bartoška také uznalo, že Jurečka udělal chybu, když večírek nerozpustil, a o situaci špatně komunikoval.

„Celostátní výbor KDU-ČSL vyjadřuje pochopení pro negativní reakce těch, kterých se tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy osobně dotkly. A omlouvá se za necitlivý kontext všech okolností daného setkání,“ uvedl Bartošek.

Že udělal chybu, přiznal i sám Jurečka: „Znovu jasně říkám, že se omlouvám za to, že jsem 21. prosince špatně vyhodnotil ta rozhodnutí. Zároveň jsem také udělal chyby v komunikaci vůči médiím a veřejnosti. Za to se opět omlouvám.“

Pro Jurečkovo setrvání ve funkcích hlasovalo 25 ze 30 přítomných členů širšího vedení strany.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme