Víc peněz na naftu a benzin, nebo pochůzky a elektrokola. Strážníci řeší zdražování pohonných hmot
Nárůst ceny pohonných hmot a energií se nevyhýbá ani městské nebo obecní policii. Strážníci potřebují být při své práci mobilní a jízdy autem mohou jen těžko škrtnout. Například v Hradci Králové odhadli, že za letošní rok projezdí v benzinu a naftě o milion korun víc než loni, a požádali město o navýšení rozpočtu, upozornil na to Český rozhlas.
„Odhadli jsme kilometrový proběh všech vozidel do konce letošního roku, máme tam sice drobnou rezervu, ale nevíme, kolik akcí a výjezdů ještě budeme muset absolvovat,“ řekl Českému rozhlasu Hradec Králové Miroslav Hloušek, ředitel tamní městské policie.
Požadovaný milion korun na navýšení nákladů hradečtí strážníci od města dostanou – už to schválili zastupitelé.
Právě Hradec Králové je jedním z prvních měst, kde nárůst cen pohonných hmot a s tím i vyšší náklady na provoz městské policie spočítali a vyřešili. Další města zatím k takovým krokům nesahají. Jsou ale připravená situaci řešit v případě potřeby, to je případ třeba Jičína, Hořic a dalších.
V Trutnově by samozřejmě také peníze přidali, pokud by to bylo potřeba, ale strážníci se tam pokoušejí podle mluvčí města Michaely Dědkové i šetřit. „Strážníci absolvují mnohem více pěších pochůzek, dále ke stávajícím dvěma elektrokolům přikoupí další dvě kola, aby mohli také provádět více cyklohlídek.“
Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží o 1,50 koruny na litr, zákon podepsal prezident
Číst článek
V Královéhradeckém kraji existují města, ve kterých se strážníků výrazné zdražení pohonných hmot tolik netýká. Například v Novém Bydžově si libují, že už před nějakou dobou začali jezdit na plyn, který zdražuje méně a nárůst nákladů se podle starosty Pavla Loudy (ODS) dá očekávat maximálně v desetitisících korun za rok.
Nebo v Hostinném na Trutnovsku, kde městská policie ani auto nemá a strážníci jezdí jen na kole nebo chodí pěšky.
Soutěž na stovku kamer
Rostoucí náklady se mohou projevit i na případných škrtech v investicích. To se netýká Hradce Králové, tam chtějí ještě do léta vypsat soutěž na stovku nových osobních kamer za skoro tři čtvrtě milionu korun.
„Kamery dosluhují, začaly být problémy nejen se zdroji, ale jde už o technicky překonané zařízení. Chtěli bychom pro strážníky vybrat modernější kamery, které už mají třeba strážníci v jiných statutárních městech, ale i státní policie,“ vysvětluje ředitel Miroslav Hloušek.