Miliardy z boje proti korupci nám v kase zatím necinkají, přiznává Peake
Premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že protikorupční opatření jeho kabinetu zachránila rozpočtu desítky miliard korun. Z 84 bodů protikorupční strategie jich vládou prošlo už 40. A díky nedávno schválenému zákonu o veřejných zakázkách je podle premiéra možné ušetřit až 15 miliard za rok. Stát také uspoří díky zrušení povinnosti ministerstva obrany využívat při nákupech prostředníky.
Předseda poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc má ale premiérova slova za sebechválu. „Zatím jsou to jen čísla v hlavách vládních představitelů. Jestli se nám daří nebo nedaří bojovat s korupcí, o tom myslím si svědčí pokles ze 45. na 57. místo v žebříčku indexu korupce. To, jestli se ušetří nebo neušetří, na to si budeme muset počkat,“ konstatoval Tejc ve večerních Ozvěnách dne.
Vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake, která je za boj s korupcí odpovědná, přiznává, že vyčíslené úspory v řádu desítek miliard korun vycházejí jen z odhadů a analýz ministerstev.
„Není to tak, že by ty peníze už nyní cinkaly ve státní pokladně; jsou to předpokládané úspory na základě přijetí těchto nových opatření, speciálně zákona o veřejných zakázkách, kde dochází k opravdu viditelnému utěsnění děr, kterými do této chvíle odtékala celá řada peněz,“ řekla Peake.
O vládním boji s korupcí mluvila v Ozvěnách dne vicepremiérka Karolína Peake (VV) a předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc
Podle Jeronýma Tejce zákon o zadávání veřejných zakázek pomůže řešit ty nejpalčivější problémy, vláda ale prý zůstala stát v půli cesty.
„Kdyby vládní koalice hlasovala pro senátní návrh, tak bychom mohli být mnohem dál. Protože například bychom nutili všechny uchazeče o veřejné zakázky k tomu, aby odhalili svou strukturu až do fyzických vlastníků, a to se nyní neděje. Takže my jsme přesvědčeni, že určitě zákon o zadávání veřejných zakázek je krok správným směrem, ale je to krok velmi nedostatečný,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu ČSSD.
Vicepremiérka Peake ale namítá, že řešení této otázky pouze v zákoně o veřejných zakázkách je neakceptovatelné ze strany Evropské unie a také naprosto nedostatečné.
Vládní boj s korupcí ušetří státu podle premiéra desítky miliard
Číst článek
„Chceme řešit průhlednost firem nejenom v souvislosti s veřejnými zakázkami, ale také třeba v souvislosti s nákupem státního majetku, se žádostmi o granty a dotace. A toho můžeme dosáhnout pouze zvláštním právním předpisem, který bude stát vedle zákona o veřejných zakázkách.“
„Takový právní předpis je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení, jmenuje se zákon o transparentním vlastnictví firem a řeší právě otázku rozkrývání vlastnictví firem, které se účastní veřejných zakázek a řízení o dotace,“ upozornila vicepremiérka.