Vládní boj s korupcí ušetří státu podle premiéra desítky miliard
Schválená protikorupční opatření šetří státu podle premiéra Petra Nečase (ODS) desítky miliard korun. Premiér zdůraznil, že stát, kraje a obce zadávají veřejné zakázky za 450 miliard korun ročně.
„Kdyby to byla dvě, tři procenta z veřejných zakázek, což je velmi konzervativní odhad, tak to je již částka přes 10 miliard korun,“ uvedl premiér.
Jen díky nedávno schválenému zákonu o veřejných zakázkách je možné ušetřit podle premiéra až 15 miliard za rok. Stát uspoří také zrušením povinnosti ministerstva obrany využívat při nákupech prostředníky.
Zrušením sporné zakázky na likvidaci ekologických škod, kde podle Nečase hrozila buď korupce, nebo přinejmenším kartelová dohoda, stát ušetřil až 30 miliard a zrušení dostavby střešovické Ústřední vojenské nemocnice přineslo úsporu až šesti miliard.
O protikorupčních opatřeních vlády mluvila ve Světě o třetí parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová
Boj s korupcí zůstává podle premiéra jedním z významných programových bodů jeho koaliční vlády. Ta také podle něj začala oproti minulým kabinetům zmenšovat prostor pro korupci v naší zemi.
„Zrušili jsme řadu předražených tendrů, úspory provozních výdajů státu a efektivnější nakládání s veřejnými prostředky například prostřednictvím online aukcí už přinesly reálné, konkrétní úspory v chodu jednotlivých ústředních orgánů státní správy. Dnes podepsaný zákon o veřejných zakázkách je – jsem o tom hluboce přesvědčený – významným posunem vpřed.“
Za jednu z důležitých součástí boje vlády proti korupci Nečas označil také to, že se zvýšila aktivita orgánů činných v trestním řízení.
Miliardy z boje proti korupci nám v kase zatím necinkají, přiznává Peake
Číst článek
„Zvýšil se počet vyšetřovaných činů, které souvisí s korupcí, zvýšil se počet obviněných v korupčních kauzách a stejně tak se zvýšil objem majetku, který je prověřován v souvislosti s potenciálním korupčním jednáním. Ten v loňském roce dosáhl objemu 8 miliard korun. Jsou prověřovány i starší podezřelé kauzy, jako byla kauza gripenů, privatizace Mostecké uhelné společnosti či OKD,“ zdůraznil premiér Nečas.
Z celkem 84 bodů protikorupční strategie pro roky 2011 a 2012 jich vláda podle vicepremiérky za Věci veřejné Karolíny Peake splnila už čtyřicet.
„Já bych ovšem chtěla jasně říci, že tato strategie považuje za slněný takový úkol, který resort předložil do vlády. Já osobně považuji za splněný takový úkol, který už je v reálném životě, který je aplikován,“ dodala Peake.
Oživení: Česko má problém s politickou korupcí
To, že se Nečasova vláda věnuje boji proti korupci oproti těm minulým o hodně intenzivněji, přiznal v České televizi i Martin Kameník z nevládní organizace Oživení. Hlavním problémem nicméně podle něj zůstává to, že Česká republika stále není standardní demokratickou společnostní.
„Ten stát se nechová standardně jako je tomu hlavně v západních zemích a máme tady velmi závažný problém hlavně s politickou korupcí. V naší společnosti doopravdy dochází ke kartelizaci veřejného sektoru politickými stranami a tento neduh tady neustále zůstává, přetrvává a způsobuje ty nejzávažnější systémové problémy,“ zdůraznil Kameník.
Na dalších protikorupčních opatřeních vláda nyní pracuje. Chce například prosadit zprůhlednění financování politických stran, zpřesnit institut spolupracujícího obviněného, který by v případě pomoci při vyšetřování nově vůbec nemusel do vězení, i ochrany oznamovatelů korupčního jednání.
Vláda chce také posílit nezávislost i odpovědnost státních zastupitelství, zřídit u nich specializovaná pracoviště pro boj s korupcí a uvažuje o podobných pracovištích u soudů.