Vládu jsem jmenoval s rozpornými pocity, Fiala nabídl za Lipavského osobní garanci, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že novou vládu jmenoval s rozpornými pocity. Nový předseda vlády Petr Fiala (ODS) mu však nabídl osobní garanci ve sporných otázkách týkajících se zejména zahraniční politiky a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Zmínil třeba vztahy s Izraelem nebo sudetoněmecké dny, které by se podle Zemana neměly v Česku pořádat.

Praha (Aktualizováno: 12:48 19. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První televizní rozhovor prezidenta Miloše Zemana po jeho propuštění z nemocnice

Prezident v pořadu Partie Terezie Tománkové opět zkritizoval ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Nový premiér Petr Fiala (ODS) mu měl dát osobní garance o zahraniční politice Česka | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Na naší poslední schůzce mi Petr Fiala nabídl osobní garanci, že pan Lipavský se bude chovat v souladu s vládním programovým prohlášením, což konkrétně znamená strategické partnerství s Izraelem a podporu visegrádské spolupráci. To byly dva body, které jsem vyčítal panu Lipavskému,“ prohlásil Zeman v televizi CNN Prima News.

Lipavský chce do zahraniční politiky vrátit lidská práva, výzvou je i evropské předsednictví

Číst článek

Kromě toho měl k bývalému pirátskému poslanci výhrady kvůli nízké kvalifikaci a kvůli návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území. Prezident řekl, že ho Fiala ujistil, že se v Česku neuskuteční. Považuje to za Lipavského „šílený nápad“.

„Osobní garance předsedy vlády má svoji váhu. Přiznávám se, že kdyby tato garance nebyla, tak bych i nadále odmítal jmenovat pana Lipavského,“ tvrdil Zeman.

Zeman původně oznámil, že Lipavského nejmenuje. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě ohlásil, že prezident jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Tak také Zeman učinil v pátek na zámku v Lánech.

Jmenování Lipavského

Při ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář. Nový ministr v sobotu uvedl, že záležitost nijak neprožívá. „Nevím, ale myslím si, že to bylo jenom přeřeknutí,“ uvedl v neděli prezident Zeman.

Zdravotní stav perzidenta

Zeman v rozhovoru mluvil i o svém zdravotním stavu. Podle svých slov od poslední hospitalizace nekouří ani nepije. Doplnil, že zhubl o 10 kilogramů, protože trpí nechutenstvím. „Zhubl jsem asi 10 kilo, přestalo mi chutnat jíst a mám umělou výživu. Mám sondu do žaludku,“ vysvětlil Zeman. Člen lékařského konzilia prezidenta Zemana chirurg Pavel Pafko Radiožurnálu řekl, že prezident trpí chronickým jaterním onemocněním, má jít o cirhózu. Zeman ale v rozhovoru řekl, že Pafko o jeho zdravotním stavu nic neví. Prezident byl hospitalizovaný krátce po sněmovních volbách, propuštěný byl asi po měsíci a půl. 

Ve zdůvodnění, proč nechtěl Lipavského jmenovat, se Zeman odkázal na informace týdeníku Euro, podle kterého byla jeho závěrečná bakalářská práce hodnocena „nejhorší možnou známkou“. „Myslím, že jednoho krásného dne sama vláda uzná, že je zatížena panem Lipavským jako velmi slabým ministrem a že přehodnotí svoje postoje,“ doplnil prezident.

V minulosti Zeman dočasně pověřil řízením stejného ministerstva Jana Hamáčka (ČSSD), který pouze s maturitou zastával i funkci ministra vnitra a prvního místopředsedy vlády. V neděli řekl, že i u něj mu absence vysokoškolského titulu vadila, rozdíl ale vidí v působnosti ministrů vnitra a zahraničí.

„Tady jde o ministra zahraničí, který nepůsobí jenom na domácím poli, působí na poli zahraničním a který buď nám dělá ostudu, nebo prestiž. My jsme měli celou řadu dobrých ministrů zahraničí a ve srovnání s nimi mi připadal pan Lipavský jako velmi slabý kus ve stádě,“ podotkla hlava státu.

Zeman uvedl, že proti ostatním členům nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nic nemá a že se těší na spolupráci s premiérem Fialou, který má prezidentovu důvěru. Během posledního roku svého mandátu nehodlá Zeman systematicky pracovat s dalšími ústavními činiteli ani s ministrem zahraničí.

Green deal

Energetickou krizi podle Zemana způsobuje zejména takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green deal). Česko by se podle něj z ní mělo vyvázat. Vládě k tomu ale podle prezidenta chybí politická odvaha.

26:02

Kdo může za růst cen energií? Snaha je zejména ze strany dodavatelů zemního plynu, uvádí zmocněnec

Číst článek

„Co nám pomůže, je politická odvaha, kterou bohužel ani stará ani nová vláda nemá. A sice vyvázat se z Green Dealu, tedy ze zeleného údělu, protože jsem přesvědčen, že energetická krize, která se projevuje zvýšením ceny elektřiny, ale i plynu o 30 až 70 procent, jak predikuje Karel Havlíček (ANO), je primárně způsobována zeleným údělem,“ poznamenal Zeman v Partii.

Doplnil, že je zastáncem jaderné energetiky. „Jestli něco vyčítám minulé vládě, tak je to to, že zpomalila tendr na výstavbu nejenom Dukovan, ale i Temelína a tím nás odsoudila k energetické chudobě,“ řekl.

Návrhy na ukončení vytápění budov plynem nebo výroby aut se spalovacími motory považuje za nesmysly. „Řešením energetické krize je vyvázat se z Green Dealu a chovat se konečně jako suverénní země,“ mínil prezident.

Zrušení daňových výjimek

Fialova vláda nemá podle Zemana politickou odvahu ani na zrušení takzvaných daňových výjimek. Tím by se totiž podle prezidenta ušetřilo 380 miliard korun.

Návrh na projednání rozpočtu na příští rok neprošel. Poslanci pětikoalice ho nepodpořili

Číst článek

„Jenomže za každou daňovou výjimkou je nějaká lobbistická skupina, která se rve o tuto výjimku, aby se zachovala,“ řekl prezident. Podle něj existuje 172 velkých daňových výjimek. „Je to nespravedlnost, protože někdo daně platí a někdo je má odpuštěné nebo snížené,“ dodal.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle Zemana řekl, že zejména slevu na poplatníka zrušit nemůže. „Ale byl ochoten uvažovat alespoň o rušení některých daňových výjimek. Takže to byl takový kompromis,“ uzavřel prezident.

Povinné očkování

Prezident Zeman zopakoval, že je jako jeden z mála zastáncem povinného očkování proti covidu-19. Ta povinnou vakcinaci se podle něj přimlouvala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo bývalá německá kancléřka Angela Merkelová.

„U nás je povinné očkování proti celé řadě nemocí. Když tedy přidáte k tomu setu nemocí ještě covid, tak se nic hrozného nestane,“ soudil. V opačném případě i vzhledem k nové rychle se šířící variantě koronaviru omikron podle hlavy státu hrozí opakování pandemických vln.

Covid rozděluje přátelství i celé rodiny. Tři příběhy vztahů rozlomených debatou o očkování

Číst článek

Ve Sbírce zákonů vyšla na začátku prosince vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u kterých více hrozí nákaza koronavirem. Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve uvedl, že jeho kabinet vyhlášku určitě upraví, je proti plošnému očkování věkových skupin.

Zeman také zkritizoval odpůrce očkování, kteří často proti možné povinnosti demonstrují. „Já si upřímně řečeno myslím, že lidé, kteří chodí na tyto demonstrace, se mstí za svoji vlastní bezvýznamnost. Je to můj poněkud provokativní názor, ale pokud mě znáte, já jsem měl vždycky provokativní názory,“ řekl.

Prezident obdržel už i posilující dávku vakcíny, přesto se koronavirem nakazil. Uvedl, že měl lehký průběh díky očkování i monoklonálním protilátkám.

Při nedávných schůzkách s kandidáty na ministry nové vlády seděl kvůli jejich ochraně za bariérou z plexiskla. Uvedl, že druhou možností bylo o 14 dní prodloužit proces jmenování vlády. „Protože jsem nebyl zlomyslný, tak jsem se nechal zavřít do akvárka, abych nenakazil ostatní členy vlády a díky tomu jsem tento proces o 14 dní urychlil,“ dodal Zeman.

pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme