Ministr Koníček by měl podle TI vysvětlit své napojení na firmu se sídlem na Kypru

Současný ministr práce a sociálních věcí a bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček je podle Transparency International zapletený do vyvádění peněz firem do daňových rájů. Vazby na firmy z daňových rájů mají podle analytiků organizace i bývalý poslanec Petr Benda nebo místostarosta Hluboké nad Vltavou a člen ODS Pavel Dlouhý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem, kde přijal nabídku vést ministerstvo práce a sociálních věcí

Bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem, kde přijal nabídku vést ministerstvo práce a sociálních věcí | Zdroj: ČTK

Organizace zjistila, že Koníček působil do července letošního roku ve firmě Equity Brokers, která je většinově vlastněná z Kypru.

I když ministr v současné době ve firmě nepůsobí, v dozorčí radě dál fungují jeho žena a dcera.

Společnost podniká zejména v energetice. Mluví se o tom, že by se mohla podílet i na plánované dostavbě Temelína. Firma Equity Brokers dále vlastní podle Transparency International několik dalších firem, které získávaly veřejné zakázky nebo evropské peníze v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyvádění peněz firem napojených na daňové ráje mluvili ve vysílání Radiožurnálu ministr práce v demisi František Koníček a ředitel české pobočky TI David Odráčka

„Z mého pohledu to nutně neznamená, že ty zakázky firmy získaly nelegitimně, předraženě nebo korupčně. Problém to podle mě je, pokud takto vysoce postavený politik na ministerské úrovni zůstává ve firmě, která skrývá vlastnictví přes daňový ráj,“ domnívá se ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Podle ministra práce a sociálních věcí v demisi a kandidáta SPOZ ve Středočeském kraji Františka Koníčka platily všechny firmy, které řídil, daně v České republice a poskytovaly pracovní místa.

„Já jsem působil jako manažer ve společnosti, která se chová holdingově, dává pracovní místa a pracuje na území České republiky. Za celou dobu tyto firmy, které jsem řídil, než jsem šel na ministerstvo, platily v České republice řádně daně, zdravotní a sociální pojištění a zajišťovaly pracovní místa,“ reaguje Koníček.

„To není otázka nájemních manažerů, kteří jsou v jejich působení, v tomto případě v České republice, kteří je řídí. Já je řídím plně v souladu s českými zákony a vytvářím pracovní místa. Koncepce obchodního podnikání a podnikatelské politiky je vždy otázkou vlastníků,“ dodává Koníček.

Ustavující sjezd nové strany Jiřího Paroubka Národní socialisté - Levice 21. století, Jiří Paroubek a Petr Benda | Foto: Filip Jandourek

V Česku je 222 firem, které dostávají státní zakázky a mají přitom vlastníky v daňových rájích.

Transparency International uvádí, že takové společnosti získaly za posledních pět let státní zakázky v hodnotě 153 miliard korun a přes šest miliard z evropských fondů, z čehož vyčerpaly více než 3,3 miliardy korun. Peníze, které taková firma vydělá, často mizí v zemích, jako jsou Kypr, Seychely nebo Bahamy.

Podle analytičky Markéty Šichtařové přichází stát na daních až o miliardy korun. „Zahraniční firma může na základě fiktivní faktury přefakturovávat zisky domácí firmy do zahraničí, takže potom se zdá, že česká firma má nulové zisky, ale ty zisky jsou celé v zahraničí,“ vysvětluje.

Firmy z daňových rájů také často čerpají dotace z Evropské unie. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka je obtížné při zadávání státních zakázek podobným praktikám zabránit.

„Ministerstvo financí ve výběrovém řízení nesmí podle zákona diskriminovat jednotlivé uchazeče podle sídla. Vyloučením takového uchazeče by byl nejen porušen zákon o veřejných zakázkách, ale i pravidla Evropské unie,“ upozorňuje.

Transparency International chce jednotlivé firmy zkoumat podrobněji, a pokud se prokáže korupce nebo krácení daní, podá na ně trestní oznámení.

TI: Některé české firmy s vlastníky v daňových rájích jsou napojeny na politiky

Číst článek

Daňové ráje | Foto: Michal Jindra

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme