Zpravodaj: V Magdeburku neútočil terorista. Místní jsou přesto naštvaní, že policie nezasáhla dříve

Německo prochází složitým obdobím, ale podle prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera má dost sil na to, aby všechny problémy zvládlo. Řekl to ve vánočním projevu, jímž Němce vyzval k jednotě a důvěře v sebe sama. Navzdory proslovu ale polarizace ve společnosti trvá. „Výzvu lidé asi berou na vědomí, ale že by apel mohl cílit na celou společnost, v tom jsem docela skeptický,“ říká berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Václav Jabůrek.

Interview Plus Magdeburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Jabůrek

Václav Jabůrek | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Hlavním tématem vánočního projevu prezidenta byl magdeburský útok, který si vyžádal pět mrtvých a 200 zraněných, kteří už jsou nyní mimo ohrožení života. Podrobnosti zatím nejsou známé. Z postupu vyšetřování ale lze odhadovat, že policie událost nehodnotí jako teroristický čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor se zpravodajem Václavem Jabůrkem

„Případ si stále nepřevzalo generální státní zastupitelství v Karlsruhe. To může naznačovat, že policisté se stále drží verze, že nešlo o politicky motivovaný čin, ale spíš o akci člověka, který už několik let naznačoval rysy nějaké psychické choroby,“ hodnotí Jabůrek.

Komplikovaná je situace i vzhledem k pachatelově arabskému původu, který rozvířil vlnu rasismu a kritiky vládního přístupu k migraci. Muž přitom žil v Německu už od roku 2006, měl tam dlouhodobě povolený pobyt a pracoval jako lékař na adiktologické klinice.

Na svých sociálních sítích se dlouhodobě vymezoval proti radikálnímu islámu a kvůli tomu se dostal do sporu s úřady, které u něj vzbudily až paranoidní podezřívavost.

Všichni zranění po útoku na vánoční trh v Magdeburku jsou mimo ohrožení života

Číst článek

„Na sociálních sítích hodně ventiloval, že ho německý stát pronásleduje,“ přibližuje zpravodaj. „Možná i kvůli tomu, že byl velice kritický k saúdskoarabskému režimu, který pravděpodobně vyvíjel tlak na Německo, aby zakročilo proti tomuto vlivnému exulantovi, podlehl dojmu, že si na něj Německo takříkajíc zasedlo.“

Ve skutečnosti má ale německá policie omezené pravomoci pro zásahy vůči nenávistným projevům šířeným na internetu. Navíc není jasné, jestli by měla zasahovat federální, nebo regionální policie.

„Bavil jsem se v Magdeburku s několika místními a minimálně dvakrát zazněla zloba na to, že nástroje na sledování podobně problematických lidí a jejich včasné odhalení tady už dávno jsou. Ale chybí kompetence, které by policistům umožnily včas zakročit a toho člověka zpacifikovat ještě předtím, než se vůbec k nějakému činu odhodlá,“ zprostředkovává Jabůrek.

Pokles životní úrovně

Frustraci si proto voliči vybíjejí částečně i na vládnoucích politických stranách. Naopak ze situace těží Alternativa pro Německo (AfD) a další krajní uskupení s radikálním přístupem k migraci a multikulturalismu.

Právě u nich se zároveň očekává větší zastoupení v budoucím parlamentu, který vzejde z předčasných voleb v únoru 2025. Jejich posunutí přitom velká část Němců uvítala, protože není spokojena s dosavadním vývojem situace.

Německo zruší poplatek za plyn, který se týkal i Česka. Na problémy upozorňovala i Evropská komise

Číst článek

„Němci si přejí hlavně politickou stabilitu a mít konečně vládu, která aktivně řeší aktuální problémy Německa, což se se současnou vládou Olafa Scholze kvůli tomu, že šlo o trojkoalici, ve které byly dost nesourodé stranické preference, nedělo,“ shrnuje Jabůrek.

Nejpalčivější problémy se momentálně týkají ekonomického vývoje. Německo zažilo drastickou inflaci a velkou změnu podnikatelského prostředí, proto se firmám i domácnostem daří hůř.

„Lidé se obávají, že ani příští rok nebude růžový a Německo se ze stagnace nedostane,“ přibližuje zpravodaj. „Pokud jsou v problémech firmy, je v problémech celá ekonomika. Hrozí třeba propouštění, nebo přinejmenším nehrozí zvyšování platů, a tím pádem zhoršování životní úrovně.“

Zároveň se lidé bojí o bezpečnost, protože mezi mladými lidmi roste agrese a zvyšuje se počet násilných incidentů. Očekávání na novou vládu proto budou obrovská.

Jakou roli hraje v německé politice Elon Musk? A může Německo sestavit udržitelný rozpočet? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Ptá se Jan Bumba.

Jan Bumba, Eliška Šťastná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme