Poche je nově externím poradcem ministra zahraničí. Za hodinu práce má mít 300 korun
Europoslanec Miroslav Poche z ČSSD končí ve čtvrtek jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí. Jeho funkci zrušil nový šéf resortu a jeho stranický kolega Tomáš Petříček, který do úřadu nastoupil v polovině října. Poche ale může mít na chod ministerstva dál nepřímý vliv. Působit bude jako ministrův externí poradce. Pracovat bude na dohodu o pracovní činnosti, kde je hodinová sazba 300 korun.
Neúspěšný kandidát na šéfa diplomacie Miroslav Poche tak od čtvrtka bude oficiální vykonávat pouze funkci europoslance. Ministr zahraničí Tomáš Petříček nakonec post politického tajemníka, který Poche zastával za vládnutí šéfa ČSSD Jana Hamáčka, úplně zrušil, protože podle něj už nebyl nezbytně nutný .
Poche jako politický tajemník na ministerstvu končí. Petříčkovi bude dál pomáhat jako poradce. Téma pro Andreu Kubovou
Už dřív řekl, že funkce vznikla v době, kdy úřad neměl plnohodnotného šéfa. „Politický tajemník byla pozice, která vznikla v době, kdy pan ministr Hamáček musel zastávat obě dvě role, takže v tuto chvíli tato pozice zanikne,“ prohlásil již dříve Petříček.
Europoslanec Poche ale může mít na chod ministerstva dál nepřímý vliv. Petříček s ním chce dál spolupracovat externě.
„Jakožto s poradcem či konzultantem pro některé otázky evropské politiky,“ upřesnil v polovině října ministr zahraniční pro Radiožurnál.
Dohoda o pracovní činnosti pro Pocheho
Poche ve čtvrtek serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že tuto pozici bude opravdu zastávat. „Ano, od dnešního dne,“ napsal v SMS. Radit by měl ministrovi podle svých slov s otázkami evropské a zahraniční politiky. A finanční ohodnocení? „Ohodnocení minimální, respektive nulové,“ uvedl Poche.
Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové bude post oficiálně opřen o smlouvu. „Bude mít dohodu o pracovní činnosti tak, jako mají všichni externisté a externí poradci,“ upřesnila pro iROZHLAS.cz.
Poche na ministerstvu zahraničí vykázal za červenec 15 hodin. ‚Kolikrát jsem tam byl, není důležité,‘ říká
Číst článek
„Hodinová sazba je 300 korun za hodinu. Tato dohoda je obecně omezená maximálně 20 hodinami týdně,“ doplnila.
O Pocheho angažmá prý Petříček mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem, který europoslance letos v červenci odmítl jmenovat ministrem a místo toho pověřil vedením resortu Hamáčka, kterého 16. října nahradil právě Petříček.
„Pan Poche určitě nebude stínovým ministrem, ministrem jsem já, a já si chci dělat svoji vlastní zahraniční politiku. Panu prezidentovi jsem řekl, že je právem ministra zahraničních věcí vybrat si poradce, se kterými svoji zahraniční politiku konzultuje,“ dodal před časem ministr zahraničí.
Kritika Pocheho
Prezident Zeman nechtěl Pocheho jmenovat například kvůli tomu, že zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku.
„Pan Poche výrazným způsobem podpořil migrační kvóty, a proto by jeho zaměření bylo v rozporu se zahraničně-politickou orientací nové vlády. Stanovisko pana prezidenta je setrvalé,“ upřesnil již dříve hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Zeman Pocheho na ministerstvu nechce. ‚Má plnit funkce v Bruselu a ve Štrasburku,‘ řekl
Číst článek
Zemanovo odmítání Pocheho mohlo ale podle některých kritiků s tím, že europoslanec otevřeně podpořil před prezidentskou volbou Jiřího Drahoše.
A proti nástupu Pocheho do čela resortu se v minulosti postavil i premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Vadilo mu, že má europoslanec odlišný názor na zahraniční politiku a na ministerstvu prý působil negativně.
„Pan Petříček mě ubezpečil, že pan Poche už nebude působit na ministerstvu zahraničních věcí. To si myslím, že je důležité, abychom měli ministra, který je svéprávný, samostatný a kterého nikdo neřídí zezadu,“ reagoval již dříve Babiš.
Poche ale kritiku vždy odmítal. Podle něj Babiš podlehl dlouhodobému tlaku.