Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Na ministerstvo zemědělství potáhne protestní průvod

Na protestní pochod kvůli takzvaným ‚stromkařům‘ se dnes odpoledne vydají aktivisté z nevládních sdružení před ministerstvo zemědělství v Praze. Za stromkaře označují cizince, kteří měli být v minulých letech vykořisťováni pracovními agenturami při sázení stromků v Lesích České republiky a v Krkonošském národním parku. Protest pořádá Iniciativa za práva migrantů a migrantek, podle které jsou policie a státní úřady velmi liknavé při potírání otrocké práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě jednou pohled téměř z ptačí perspektivy, tentokrát na lesy severně od Malyševa, kde jsme šest dnů hledali Iristovo hnízdo. Na fotografii to tak asi nevypadá, ale jsou opravdu velké a velice nepřehledné.

Ještě jednou pohled téměř z ptačí perspektivy, tentokrát na lesy severně od Malyševa, kde jsme šest dnů hledali Iristovo hnízdo. Na fotografii to tak asi nevypadá, ale jsou opravdu velké a velice nepřehledné. | Foto: Miroslav Bobek

Námezdní dělníci především z Vietnamu nedostávali za práci slíbené peníze a často ani jídlo. Takové obvinění vznáší aktivisté a zdůrazňují, že cizinci sázeli stromky ve státních lesích, proto pochodují před Ministerstvo zemědělství.Vykořisťovaných lidí jsou stovky, říká advokát Matouš Jíra:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubomíra Smatany o zneužívání zahraničních dělníků v Česku

„Jsem přesvědčen o tom, že to je pracovní vykořisťování a že se jedná o naplnění skutkové podstaty obchodování s lidmi.“

Aktivisté pláčou na špatném hrobě, vzkazují zástupci Lesů České republiky. Firma nikoho nezaměstnávala, všechny zakázky na práci v lese šly přes prostředníky a za případné podvody odmítají Lesy České republiky nést odpovědnost.

Prostředníkem byla firma Affumicata, její zástupce David Mrkos ale dnešní protest ignoruje:

„Rozhodně nejsme firma, která by ve velkém vykořisťovala a ožebračovala dělníky. Těžko se bránit, nevím, co mám dělat. Mám jít na společnost La strada a vysvětlovat jim to?“

Zneužívání zahraničních dělníků je podle nevládních sdružení běžné a úřady proti tomu nic nepodnikají. Příslušný zákon o obchodování s lidmi platí čtvrtým rokem a za tu dobu nebyl nikdo pravomocně odsouzen.

Takovou interpretaci ale odmítá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Mluvčí Pavel Hanták tvrdí, že útvar je úspěšný:

Pochod za stromkaře | Foto: Za práva migrantů

„Když se podíváme zpětně, tak od roku 2008 jsme zrealizovali osm případů, ve kterých bylo nebo je stíháno 27 osob.“

Zpátky ale k dnešní demonstraci a ke kauze stromkaři, o které české úřady včetně policie vědí od podzimu. Případ zná i šéf Odboru migrace a azylové politiky na Ministerstvu vnitra Tomáš Haišman. Řešení je podle něj ale komplikované:

„Existovaly desítky agentur, které velmi výrazně žily z imigračního boomu.“

Kauzu stromkařů sleduje i Organizace pro bezpečnost a spolupráci, která platí advokáta vykořisťovaných cizinců. Organizátory dnešního protestu může potěšit, že státní podnik Lesy České republiky v tiskovém prohlášení uvedl, že si uvědomuje závažnost situace a do budoucna ji bude řešit.

Ľubomír Smatana, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme