Na schválení církevních restitucí čekají obce, opozice však chystá obstrukce

Církevní restituce sněmovnou lehce neprojdou, opozice se chystá zablokovat jejich projednávání. ČSSD chce využít práva veta na odpolední hlasování, komunisté hodlají zdržovat projevy a Věci veřejné požadují přepracování celého návrhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Schválení vládní předlohy, podle které se vláda chystá církvím vrátit až 56 procent majetku a vyplatit 59 miliard korun, chtějí odkládat tak dlouho, jak jen to půjde.

Opozice nesouhlasí především s finančním vyrovnáním s církvemi, vadí jí i to, že neexistují přesné seznamy majetku, který se má církvím vydávat.

„Navíc ten návrh jde před rok 1948 a někdy až k roku 1919 a je to pro nás natolik závažné, že považujeme za nutné ještě jednou zopakovat příslušné argumenty, které k tomuto návrhu zákona máme,“ prohlásil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Gazdík z TOP 09 jasně uvádí důvod, proč restituce nezdržovat

ČSSD a komunisté našli oporu ve Věcech veřejných. Ty, když už nemají šanci své návrhy prosadit jako vládní strana, mají k vyrovnání velké výhrady.

„My jsme primárně pro to, aby skutečně došlo k vyrovnání s církvemi. Domníváme se ale, že vzhledem k tomu, že paragrafové znění vykazuje celou řadu pochybení, je velmi jednostranně výhodné pouze pro církve. Nejčistší by z našeho pohledu bylo, kdyby ministerstvo kultury celé paragrafové znění předělalo,“ upřesnila šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová.

Sociální demokraté se pokusí vládní koalici donutit, aby s nimi jednala o nové podobě vyrovnání státu s církvemi tím, že prosadí veto na hlasování o předloze po 14. hodině.

„Myslím, že bude dobře, když se tady každou středu a pátek dopoledne sejdeme a budeme moci o církevních restitucích hovořit, dokud budou argumenty pro a proti. Abychom si je tady mohli vyříkat, když na tu debatu nebyl čas v dřívějších měsících a vládní koalice se rozhodla, že debatu chce provádět až na půdě poslanecké sněmovny,“ prohlásil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Církevní restituce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase už se jednalo dost: „Tady musím připomenout, že o tomto projektu vyrovnání vztahu mezi státem a církvemi se jedná od roku 2007. V minulém volebním období byla dokonce zřízena komise v poslanecké sněmovně, ve které byla i sociální demokracie. Ten model, který jsme teď převzali, se v podstatě neliší od modelu z minulého volebního období, jen je pro stát lacinější.“

S tím, že by se neprojednání zákona prodražilo, souhlasí i šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Stát by dál vyplácel mzdy duchovním a majetek by církvím začaly vydávat soudy. To už dříve nařídil Ústavní soud.

„Ten jasným způsobem ve svém rozhodnutí zákonodárcům nařídil v co nejbližší době ten problém vyřešit. Kromě toho jako přidaná hodnota je odluka církve od státu. Pakliže se to nestane, bude to stát daňové poplatníky mnohem víc peněz. To jsou fakta, o kterých příliš sociální demokracie nemluví. Snaží se na tom získat spíš politické body, než řešit podstatu věci,“ tvrdí Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody, které trápí Sedlec Prčici zjišťoval, Jan Kopřiva

Nevyřešené církevní restituce komplikují už více než 20 let život i městům a obcím. Většinou blokují pozemky, se kterými by mohly obce nakládat. Na zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi čeká už léta například město Sedlec Prčice.

Tamní radnice by ráda rozšířila místní hřbitov. To ale podle starostky za TOP 09 Miroslavy Jeřábkové nyní není možné: „Bohužel pozemek v tuto chvíli spravuje Pozemkový fond a my ho nemůžeme odkoupit, protože arcibiskupství ho není schopno prodat a Pozemkový fond uvolnit.“

V Sedlci Prčicích tak narážejí na problém, který sice není v tuto chvíli zcela kritický, ale do budoucna přeroste v nedostatek pohřebních míst. Pokud ovšem zákonodárci neschválí majetkové vyrovnání státu s církvemi.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme