Změny se už ale zřejmě nestihnou. „Já už – vzhledem k tomu, že je rok a půl do voleb – nevěřím, že by se něco takového zrealizovalo, protože by to chtělo změnu jednacího řádu,“ říká Schillerová.
Ministr spravedlnosti Blažek v diskusi řekl, že vztahy ve Sněmovně nejsou dobré a jsou mezi určitými skupinami vyhrocené, a to například mezi lídry jednotlivých politických uskupení.
Sněmovna projedná vládní návrh o korespondenční volbě. Opozice upozorňuje, že návrh nepodpoří, očekává se dlouhé jednání s možnými obstrukcemi. „Budeme upozorňovat na rizika,“ říká Alena Schillerová.
V pátek zamířila předloha konsolidačního balíčku do závěrečného čtení, ale opozice obstrukcemi zatím zabránila jeho přijetí. „Moc času už nezbývá,“ říká místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).
I když jednací řád Sněmovny umožňuje odejmout nedisciplinovaným řečníkům slovo, v praxi se někdy obtížně uplatňuje. Boj proti obstrukcím tak může někdy nabýt ve Sněmovně formu frašky.
Od 1. září měla původně platit vládní novela systému penzí, prezident zákon ale nepodepsal. Co to znamnená, komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus politolog Stanislav Balík.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz se mimo jiné vymezil i proti posledním výrokům europoslance Jana Zahradila, který z Bruselu posílá „hraběcí rady“ o možné koalici ANO a ODS.
„Jako ministr jsem do Sněmovny chodil z povinnosti. Teď jsem pokornější,“ popisuje místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. Pro iROZHLAS.cz mluvil i o tom, jaký je život v opozici.
Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.
Možná jsme něco nedomysleli. Ale z návrhu ekonomických opatření neuhneme. Je dobře, že je vláda tvrdohlavá? Nebo si jen nechce přiznat chyby? A ustojí to ve Sněmovně?
„Petr Dvořák se snažil nacházet úspory ve fungování televize. Nakonec se mu povedlo spustit nové stanice, ty musel pak uzavřít. Úspory se začnou projevovat i v premiérových pořadech,“ říká analytik.
„Nechme to teď trochu uzrát. Bylo by určitě obrovskou chybou, kdyby teď v řádu týdnů chtěli s něčím přijít a silou něco prosazovat,“ poznamenal místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) považuje současné vztahy mezi vládou a opozicí za nejhorší, jaké pamatuje. „Babiš se nechal slyšet, že zažijeme peklo a úměrně tomu se ANO i SPD chová.“
Nejprve vyhlásit legislativní nouzi a extrémně spěchat na přijetí zákona a pak řešit, co bude za 30 let? Opravdu je toto nejlepší cesta, jak důchodovou reformu provést?
Sněmovna zřejmě hlasy koaličních poslanců neschválí jejich program. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 je svolávání řady schůzí další obstrukční metoda opozice.
Podle právničky Zámečníkové jsou obstrukce překonaným fenoménem a mají být až tím nejzazším prostředkem opozice, jak se dostat ke slovu. Politolog Balík si ale nemyslí, že jsou obstrukce překonané.
Dny i noci s kartáčky a spacáky. Poslanci se ve Sněmovně přou o důchody. Než schválili program schůze, trvalo to přes 30 hodin. Otázka zní: Patří obstrukce do politiky?
23:43
Praha||Tomáš Pancíř, ab|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Jaká bude další taktika vládní koalice proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně, proč vláda neřešila dopady valorizací důchodů dříve? O tom mluvil moderátor Tomáš Pancíř s premiérem Petrem Fialou.
Poslanci tento týden stráví ve Sněmovně víc času, než je běžné. Opozice totiž chystá obstrukce proti novele zákona o omezování červnové valorizace penzí. Čekat se tak dají hodiny řečnění a přestávek.
Vládní novela se má týkat celého fungování výběru radních ČT a ČRo. Senát by měl například nově volit třetinu míst v radě. Dosud byla celá volba pouze v kompetenci Poslanecké sněmovny.
Budou během jednání Sněmovny obstrukce? Proč zástupci hnutí kritizují vládní boj s inflací? Obrátí se v případě schválení návrhu na Ústavní soud? Hostem Radiožurnálu byl poslanec Aleš Juchelka.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Novela pandemického zákona, která na druhý pokus v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou, odhalila limity demokratické debaty v parlamentu. Proč právě tato novela vzbudila tak velké spory?
„Z mého pohledu takto přerušit řečníka možné nebylo. Stejně tak nebylo možné navrhnout hlasování po 19. hodině. Tam v zásadě není moc co posuzovat,“ říká politolog Lukáš Jelínek.