Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Na seznam nehmotného kulturního dědictví přibyla myslivost

Česká myslivost se dostala na seznam národního nehmotného kulturního dědictví. Pomohly k tomu tradice a principy, na kterých funguje. Čeští myslivci se tak zařadili mezi slovácký tanec Verbuňk nebo Jízdu králů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myslivci na poli, těsně po honu

Myslivci na poli, těsně po honu | Foto: Pavel Pavlas

Ministerstvo kultury posuzovalo a schvalovalo žádost Českomoravské myslivecké jednoty o zapsání myslivosti do seznamu skoro rok.

„Fenomén myslivosti v sobě zahrnuje řadu zvyků, rituálů a tradic, které do oblasti nemateriálního kulturního dědictví patří,“ řekla Radiožurnálu Eva Tichá z ministerstva kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Květa Moravcová se zajímala o zapsání myslivosti na seznam národního nehmotného kulturního dědictví

Několik osob se mimo záznam svěřilo, že myslivost nebo sokolnictví, které je na seznamu třetím rokem, podle nich s kulturou mnoho společného nemá.

Z pětadvacetičlenné Národní rady pro tradiční lidovou kulturu přesto hlasovali proti zapsání myslivosti na seznam pouze dva lidé. Proti bylo také ministerstvo životního prostředí, jehož stanovisko si nechalo ministerstvo kultury vypracovat.

Podle Českomoravské myslivecké jednoty má ale myslivost v národním seznamu své místo kvůli zachování tradic a jejich předávání mladým lidem. Podle jednatele jednoty Jaroslava Kostečky je tradic celá řada, od oblečení myslivců po speciální mluvu.

„Pak samozřejmě celá řada nejrůznějších zvyků, které se provádí při společných lovech, při vstupu do cechů myslivců. Ale je to také třeba záležitost kynologie nebo loveckého troubení. Cenné na české myslivosti je právě to, že je mnohovrstevnatá, že je zde společenský aspekt a pak i ten odborný, chovatelský,“ přiblížil v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka.

Primární účel zapsání do seznamu národního nehmotného kulturního dědictví je podle něj zachování tradice, která odlišuje českou myslivost od ostatních zemí. Kromě toho myslivci také očekávají finanční pomoc při výchově mladé generace.

„My jsme nositeli například akce O zlatou srnčí trofej, jsou to vzdělávací tábory a kurzy pro děti a mládež a samozřejmě je to i poměrně významně finančně náročné,“ doplnil Jaroslav Kostečka.

V seznamu národního nehmotného kulturního dědictví už je zapsaná Jízda králů, sokolnictví, slovácký tanec Verbuňk a Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku.

Stát může zapsané podporovat, v případě myslivectví se bude jednat o ministerstvo zemědělství, které bylo garantem žádosti.

Čeští myslivci se teď budou snažit dostat i na seznam UNESCO. Spojí se s kolegy z Německa, Švýcarska, Rakouska, Polska a Maďarska.

Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Marika Táborská, bre, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme