Vedení mysliveckého spolku podle jeho hospodáře nevědělo o jednání myslivců, kteří močili na vnadiště ve snaze bojkotovat policejní odstřely divokých prasat na Liberecku a Jesenicku.
Policejní odstřel divokých prasat na Liberecku a Jablonecku nařídila vláda kvůli šíření nákazy africkým morem. Myslivcům se nelíbilo, že v jejich revíru operují policejní ostřelovači.
Co se týče spárkaté zvěře, ať už to je jelen evropský nebo muflon a především prase divoké, tam jsou stavy nadměrné, kdy nemáme rovnováhu mezi životním prostředím a populace druhů spárkaté zvěře.
„U řady myslivců, se kterými jsem v kontaktu, se naopak setkávám s pozitivní reakcí na podobu novely, jak jsme ji připravili a schválili minulý týden na vládě,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Myslivecká jednota zásadně odmítá novelu mysliveckého zákona, kterou ve středu schválila vláda, a chce bránit jejímu schválení v parlamentu všemi zákonnými prostředky. Co myslivcům na novele vadí?
Srnci shazují parohy v listopadu a nové jsou hotové v březnu. Staří jeleni shazují na konci února, mladí až na přelomu března a dubna, daňci ještě o něco později.
Zvedá se zájem o myslivost u mladých žen. „Díky ženám v poslední době úroveň výcviku u ohařů velmi zvedla,“ přiznává předseda Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.
Bažantnice, malé i velké, soukromé i státní, jsou součástí honitby. Honitba má minimálně 500 hektarů. Minimální výměra bažantnice je 100 hektarů, z nichž alespoň 25 hektarů tvoří lesy a remízy.
Škody na lesních porostech se odhadují zhruba na čtyři miliardy korun. Životní prostředí není stav zvěře schopno unést, vznikají ekologické a ekonomické škody.
Komunikační platforma, co zachraňuje životy a nárůst Čechů, jejichž dovolenou doprovázela nemoc nebo nehoda. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že myslivci na Vysočině zamíří na neobvyklou škodnou – norky, nutrie i psíky mývalovité. Díky nové vyhlášce mohou myslivci jejich počty snadněji regulovat, píše Mf Dnes.
Drobné zásilky v ceně do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, které přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, už nebudou podléhat osvobození od DPH, píše deník E15. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Výjimka podle ministerstva zemědělství předchází škodám v zemědělství a na lesích, dopravním nehodám při střetu se zvěří i šíření nemocí jako africký mor prasat.
„Na jednu stranu je tlak na myslivce: snižujte stavy zvěře, na druhou stranu ji není kam dát. Doma to všechno nesníte, po sousedech to nerozdáte,“ řekl Českému rozhlasu Vysočina myslivec Roman Vácha.
Majitelé lesů například chtějí zmenšit minimální výměru vlastních honiteb na polovinu, tedy 250 hektarů. To už označila za špatný krok Českomoravská myslivecká jednota.
Polská vláda chce kvůli africkému moru divokých prasat postavit plot podél celé své východní hranice, od Viselského zálivu až po pohoří Bieszczady, informoval polský webový server NaTemat.
Porušení zákazu vstupu do lesa by turisty nebo houbaře mohlo přijít draho, výprava do uzavřeného lesa se v budoucnu totiž nejspíš prodraží. Vláda schválila novelu mysliveckého zákona, podle které by pokuta za zakázaný vstup do honitby mohla vzrůst až na 30 000 Kč. Ztrojnásobit maximální možnou sankci navrhlo ministerstvo zemědělství. O schválení materiálu informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti změně zákona se podepsalo skoro 46 000 lidí.
Ve východní části Prahy v sobotu myslivci odstřelují přemnožené divočáky. Akce začne v 08:00 a potrvá zhruba do 14:00. Myslivci kvůli takzvané naháňce vyzývají obyvatele, aby do lesa nechodili. Potíže s přemnoženými divočáky jsou na území Prahy 14, Horních a Dolních Počernic a Běchovic. V uplynulých týdnech zvířata několikrát napadla psy.
Myslivci z Vysočiny musí kvůli dlouho trvající zimě doobjednávat krmivo pro zvířata. Ta nemohou kvůli vysoké vrstvě sněhu spásat starou zeleň a jsou závislá pouze na krmelcích. Žďárské honitby teď doobjednávají pět vagonů krmiva. Myslivci navíc začali s přeléčováním kusů napadených parazity.
Nejvyšší soud potvrdil myslivci Miroslavu Kociánovi trest za to, že před třemi lety omylem zastřelil trampa spícího na poli. Podle verdiktu by měl muž ve vězení strávit tři roky a dva měsíce. Dovoláním se soud zabýval v červenci bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil odůvodnění.
Zájemců o myslivost je prý v poslední době hodně. Myslivecké spolky je někdy musí dokonce odmítat. Zkoušky jsou přitom náročné. A ani po nich není jisté, že adepta myslivosti nějaký spolek přijme.
Na některých místech v Česku budou myslivci zřejmě moci lovit zvlášť chráněného bobra evropského. Dnes o tom informovala Agentura ochrany přírody a krajiny. Lov by se měl týkat zejména Jihočeského kraje, kde prý hrozí, že by zvířata mohla poničit tamní rybniční soustavu.
V Národním zemědělském muzeu v Hluboké nad Vltavou jsou od dubna nové trofeje jelenovitých z celého světa. Expozice představuje Sallačovu sbírku zahrnující také paroží zvířat, která se ve volné přírodě už nevyskytují.
Budoucí mladí lesníci a myslivci soutěžili v Třešti na Jihlavsku v troubení a vábení jelenů. Vedle vábení laně nebo třeba lišky, na kterou nejlépe platí hlas kňourajícího zajíce, je vábení jelena považováno za nejtěžší mysliveckou disciplínu.
Myslivecká chata v Panské Habrové v Rychnově nad Kněžnou obvykle slouží k pořádání společenských akcí nebo schůzí. Včera se ale proměnila v jednu z volebních místností. V netradičním okrsku plném loveckých trofejí si komisaři musí i sami topit.