Nečas sklonil hlavu před režimy potlačujícími lidská práva, zlobí se TOP 09 i opozice
Výroky premiéra a šéfa ODS Petra Nečase na adresu dalajlámy nebo ruské punkové skupiny Pussy Riot jsou podle vedení vládní TOP 09 velice nešťastné a mohou zpochybnit dosavadní směřování české zahraniční politiky. Předsednictvo TOP 09 tak potvrdilo názor svého šéfa a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který Nečase za jeho slova kritizoval už včera.
Premiér Nečas včera na brněnském strojírenském veletrhu řekl, že českému exportu škodí 'módní politické projevy', jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot či dalajlámy.
Podle ministra zahraničí podobná vyjádření ukazují, že se nechceme dotýkat velkých a bohatých států. Doufá také, že žádný šéf tuzemské diplomacie neskloní hlavu a vždy se postaví autoritářským režimům.
Prezident Hospodářské komory Petr Kužel podpořil v poledních Ozvěnách dne premiéra Petra Nečase
Schwarzenberg říká, že tím Nečas zpochybnil českou zahraniční politiku, která usiluje o dodržování lidských práv ve světě. Podle ministra zahraničí má v tomto směru Česko ve světě dobrou pověst, a Nečasovo vyjádření v něm proto vyvolalo zděšení.
„Že může ministerský předseda ČR takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva a tak se jim poklonit a převzít ve vyjádření o Tibetu čínskou propagandu, to je trochu moc“ zlobí se Karel Schwarzenberg.
„Mě nezajímá, jestli tady šlo o couvání před prezidentem nebo před Číňany nebo Rusy. Mně smrdí tento postoj pro českého premiéra,“ řekl ministr zahraničí. Předpokládá, že si s Petrem Nečasem o jeho slovech promluví.
Podobného názoru je i ředitel Výzkumného centra AMO Tomáš Karásek.
„Nedovedu si představit, že by vyjádření tohoto typu podpořila český export. Může to poškodit image, značku, kterou si Česká republika dlouho buduje. Mnohdy působíme jako ne zcela čitelný partner pro ostatní země, ale jedna věc, která se za uplynulé dvě dekády podařila, je, že Česká republika vystupovala jako obhájce, propagátor lidských práv,“ popisuje Karásek.
Prezident Hospodářské komory Petr Kužel a ředitel Výzkumného centra AMO Tomáš Karásek v Ozvěnách dne
„Když to vezmu cynicky, tak nejde ani tak o lidská práva nebo o podporu exportu, ale jde spíš o, že premiérovo vyjádření může poškodit tuto dlouhodobě budovanou značku,“ dodává ředitel.
Výroky premiéra Nečase dnes ostře odsoudila také opoziční ČSSD. Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek ale tvrdí, že Nečasovi nejde ani tak o české podnikatele, jako o vyřizování vnitrostranických sporů s ministrem Schwarzenbergem.
„Vlastně ani nevíme, jaké je přesně stanovisko ČR, které by bylo nějak vyjasněné mezi složkami. Mám podezření, že se jedná o vnitropolitické záležitosti a vztah k prezidentovi. Vůbec to neberu jako vyjádření nějakého zahraničněpolitického postoje, protože to tak ani nemůže fungovat,“ míní Zaorálek.
Lidská práva jako důležitá součást zahraniční politiky
Prezident Hospodářské komory Petr Kužel připomněl, že premiér včera zároveň dodal, že lidská práva jsou důležitou součástí české zahraniční politiky. A důležitá jsou prý i pro tuzemské exportéry.
„I my je pokládáme za velmi důležitá. I my jsme před několika lety byli v podobném klinči. Je ale nutné, aby i kroky soukromých osob na mezinárodním poli byly konzultovány i s předsedou vlády tak, abychom se vyvarovali některých excesů,“ řekl prezident Hospodářské komory.
Některé kroky státních představitelů podle Kužela připravily naše vývozce o zakázky v řádech milionů dolarů.
Premiéra Nečase se zastal i jeho poradce pro lidská práva a zahraniční politiku Roman Joch. „Já si nemyslím, že ty výroky byly nějak skandální nebo neadekvátní. Pouze upozornily na tvrdou realitu, že nežijeme v ideálním světě a mnohé režimy mají tendenci trestat své kritiky, kteří oprávněně upozorňují na mnohá porušování lidských práv,“ míní Joch.
„Co se týká 'módní záležitosti', opět má pan premiér pravdu. Pussy Riot získaly trest, který je neúměrný a příliš vysoký, ale to, co udělaly v první řadě, to bylo něco, na co právo neměly,“ upozorňuje premiérův poradce.