Nechte si odstranit vadné implantáty, doporučuje ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení, aby si ženy nechaly odstranit vadné prsní implantáty z Francie. Rozhodlo se tak na základě názorů odborných lékařských společností. Stovky žen v České republice tak zřejmě čeká operace, pokud ji ale odmítnou, měly by docházet na lékařské prohlídky.
„U pacientek, které mají implantát z kosmetických důvodů, je doporučována pravidelná každoroční kontrola zobrazovacími metodami, tedy především ultrazvukem. A u pacientek po rekonstrukci prsu z důvodu například různých vrozených vývojových vad a tak dále, popřípadě u pacientek po rekonstrukci prsu z důvodu například onkologického onemocnění, tak tam se o jejich pravidelné prohlídky i nadále budou starat jejich stávající lékaři, kteří je mají v péči z důvodu jejich prvotního onemocnění,“ upřesňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Ministerstvo odhaduje, že se na český trh dostalo asi 3000 implantátů, které má voperováno na dva tisíce žen. Přesný přehled ale mají jen konkrétní zdravotnická zařízení, která operace provedla.
Zatím není podle Sršně jasné, kdo operaci a nové implantáty postiženým ženám zaplatí. Rozhodnout by se mělo v následujících týdnech po poradě se zdravotními pojišťovnami.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň informuje o vadných prsních implantátech
„Lze předpokládat, že budou určitě dva typy přístupů a to jednak k pacientkám, které mají implantáty ze zdravotních důvodů, z jasné zdravotní indikace, a patrně jiný postup bude zvolen u pacientek, které toto mají pouze z kosmetických důvodů,“ dodává Sršeň.
Pacientky s vadnými implantáty by měly okamžitě kontaktovat svého lékaře a jakékoli podezření na problémy hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Ne všechny ovšem vědí, jaký implantát v těle mají.
„Může i nastat situace, a o té se taky diskutovalo, že přijde žena, která má několik let implantáty a vlastně se velice obtížně bude dostávat k tomu, jaký druh implantátu má. Ona obtížně třeba bude vylučovat, zda má PIP nebo M implantát, nebo ne. Stane se to tak, že třeba byla operována lékařem nebo zdravotnickým zařízením, které již neexistuje,“ potvrzuje předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová.
Lékaři ovšem varují před panikou. V České republice se zatím vyskytl v souvislosti s nebezpečnými francouzskými implantáty jen jeden problém.
„Pacientka nás kontaktovala v souvislosti s implantáty PIP. Má zdravotní problémy a zjistila přítomnost implantátů a žádala nás o součinnost. My v této chvíli provádíme šetření této ohlášené nežádoucí příčiny, takže vám bohužel nemohu poskytnout další informace,“ říká Klára Kotyzová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Problémové implantáty už jsou dva roky zakázané
Vadný implantát se v souvislosti s evropskou legislativou dostal v podstatě do všech zemí Evropské unie, vysvětluje Sršeň. Pokud totiž některá z členských zemí přijme zdravotnický prostředek jako nezávadný, automaticky se může používat i ve zbylých státech. Případem se v současné chvíli zabývá francouzská justice.
Státní ústav pro kontrolu léčiv dostal podle Sršně zhruba před dvěmi lety první informaci, že s implantáty nemusí být vše v pořádku. Okamžitě proto zakázal jejich další používání a nařídil stažení z českého trhu.
Stav kontroly zdravotnických výrobků a materiálů v Evropské unii se příliš nezamlouvá ani šéfovi kliniky estetické chirurgie Asklepion Romanu Šmuclerovi.
Šéf kliniky estetické chirurgie Asklepion Roman Šmucler zdůrazňuje, že v případě prsních implantátů je nezbytná opatrnost
„Funguje to tak, že papírově kontrola je neobyčejně jaksi přesná, byrokratická a dokonalá, ale není nějaká moc kontrola faktická.“
Myslí si dokonce, že ve zkušebnách v některých členských zemích mohou získat certifikát pro své výrobky i některé poněkud zvláštní společnosti. Na místě je proto podle něj obezřetnost.
„Firma za to zodpovídá, ale když pak vyhlásí úpadek jako v tomto případě a zmizí, tak jediný, kdo v tom zůstane, je pacient a lékař, ti v tom zůstanou až do konce života. Ale nějaký ten podnikatel si založí zase jiné s.r.o. a běží dál,“ říká Šmucler.
V Asklepionu byly podle něj vadné francouzské implantáty voperovány asi pěti ženám a klinika jim teď nabídla výměnu.
Studie světových odborníků, které má k dispozici, sice prý neprokázaly zdravotní důsledky implantátů z hlediska vzniku rakoviny, vysvětluje Šmucler, silikon ale nebyl certifikovaný a implantáty prokazatelně častěji praskají.
Ženy s nebezpečnými implantáty by podle něj každopádně měly docházet častěji na prohlídky ultrazvukem. Dodává ale, že je rozumné, pokud budou chtít implantát odstranit. Nikdo prý neví, jestli implantáty budou, nebo nebudou škodit i v případě, že neprasknou.
Jasno má ale Šmucler v otázce, kdo by měl finančně nákladnou operaci hradit:
„Já myslím, že tohle by neměl platit stát, ale úplně někdo jiný. Určitě by to měla zaplatit ta firma a je asi na místě, abychom do příště přemýšleli o tom, že takové firmy by měly třeba složit nějaké kauce a v případě, že se něco takového stane, tak aby nestačilo jenom zbankrotovat a uzavřít obchod.“
Výrobek označený PIP už praskl v těle zhruba tisícovce Francouzek a u několika prý dokonce způsobil rakovinu. Ukázalo se totiž, že při výrobě implantátů byl místo zdravotnických materiálů použit levný průmyslový silikon.