Nedostatek řemeslníků je mýtus, tvrdí Scio
Ministerstvo školství se snaží propagovat odborná učiliště. Podle ministra Dobeše mají totiž učni vyšší šanci najít si v budoucnu práci. Odborníci ze vzdělávací společnosti Scio ale varují, že efekt může být opačný, protože vyučených máme dost a ekonomika na další nečeká. Navíc jdou prý podobné snahy proti evropskému trendu.
„Ministr uvedl, že z dlouhodobého pohledu mají perspektivu hlavně absolventi strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů,“ připomíná ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl. Současně však poukazuje na statistiky, podle kterých je mezi absolventy těchto oborů nezaměstnaný každý pátý.
Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl hovořil o středním školství v pořadu Zprávy o dvanácté na Radiožurnálu.
„Mezi učni je největší nezaměstnanost a prognózy EU ukazují, že poptávka po nízkokvalifikovaných pracovnících bude klesat. Vývoj našeho hospodářství přece nemůže směřovat k tomu, že budeme mít víc zpracovatelského průmyslu,“ polemizuje Šteffl.
Šteffl také vyvrací tvrzení, že bychom měli příliš maturantů a málo učňů. „Naopak, z hlediska trhu máme příliš mnoho učňů. Většina z nich jde do průmyslu, jsou to budoucí dělníci,“ říká ředitel Scia.
Scio řemeslníky sehnalo
Nedostatek řemeslníků je podle Štefla naprostý mýtus. „Tento mýtus vznikl asi před třemi roky, kdy byl stavební boom. Proto jsme nyní provedli mystery shopping, při kterém jsem sháněli řemeslníky nejrůznějšího charakteru. Všude se nám je na první nebo druhý telefonát podařilo sehnat,“ popisuje Šteffl.
O špatných výsledcích státních maturit na některých středních školách hovoří Luděk Šnajdar, ředitel Střední průmyslové školy sdělovací techniky. Jeho škola přitom zvládla státní maturity jako druhá nejlepší v republice.
„Vytvořil se zde pocit, že každý musí mít maturitu. Ti studenti, kteří dopadli u maturit špatně, jsou většinou z nástaveb. Udělají si tříletý učňovský obor, jdou pracovat a při zaměstnání dále studují. Nikdo se nemůže divit, že u maturity, pakliže byla stejná jako pro gymnazisty, dopadli hrozně,“ uzavírá Šnajdar.