Zástupci středoškolských studentů kritizují covidové podmínky přijímacích zkoušek od společnosti Scio. Týden před prezenční formou zkoušky si uchazeč ani kvůli covidu nemůže zvolit online test.
Šteffl odmítá, že by byl jako poradce ministra ve střetu zájmů například kvůli tomu, že zkušební testy od společnosti Scio využívají některé školy v přijímacím řízení.
Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl poukazuje na to, že všech dětí se mohou týkat psychické a socializační problémy: „Jsou děti, které potřebují kolektiv.“
Společnost Scio působí v oblasti vzdělávání, vytváří testy studijních předpokladů, provozuje také vlastní školy. Sporné e-maily informovaly o možnosti absolvování Národních srovnávacích zkoušek.
Původně studentský projekt se za poslední rok kvůli zájmu ze zahraničí rozšířil také na Slovensko, do Polska, Spojených států nebo do Jihoafrické republiky.
S fyzickým nebo psychickým ubližováním ve třídě se setkává až 85 % žáků. Ukázal to průzkum společnosti Scio za uplynulý školní rok. Zúčastnilo se ho 39 tisíc dětí ze 158 základních škol.
Uchazeči o studium na vysokých školách považují za nejlukrativnější právnické obory. Najít uplatnění je ale podle nich snazší pro absolventy oborů lékařských, technických a IT. Ukázal to průzkum, který při národních srovnávacích zkouškách provedla společnost Scio.
Někdo dostane trojku na vysvědčení a bez problémů zvládne přijímací zkoušky na střední školu. Žák z jiné školy má lepší známky, ale u přijímacího řízení neuspěje. Podle poslední analýzy společnosti Scio, která letos připravila přijímací testy pro 37 tisíc žáků, se přísnost známkování na základních školách liší.
Přes třicet procent žáků základních škol by se nikdy nekamarádilo s Romem. Ukázal to výzkum společnosti Scio mezi více než sedmnácti sty žáky šestých a devátých tříd. Podle školáků je barva pleti jedním z důvodů, proč by to měl jejich spolužák u nich ve třídě těžké.
Stovky žáků základních škol si v sobotu mohou otestovat své znalosti ve srovnávacích zkouškách. Jednou ze škol, kde žáci tuto možnost mají, je i první soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové.
Víc než polovina středoškoláků se během studia rozhodne pro jiný vysokoškolský obor. Ukázala to analýza společnosti Scio na základě výsledků projektu Vektor a Národních srovnávacích zkoušek.
Technické obory chce studovat skoro čtvrtina maturantů. O ekonomii stojí asi 17 procent, o společenské vědy 12 procent a o práva kolem sedmi procent studentů. Studenti s nejslabšími výsledky se hlásí na pedagogické fakulty. Zjistila to společnost Scio.
Víceletá gymnázia dokážou lépe využít studijní potenciál žáků než základní školy. Čeština baví spíše děvčata, chlapci preferují matematiku. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Scio, jež se zaměřila na srovnání výsledků ve vzdělávání v letech 2005 až 2011.
Učitelé matematiky základních škol dávají v 9. třídě lepší známky děvčatům. Chlapci mají až o stupeň horší hodnocení. Ukázala to analýza společnosti Scio, která v letech 2005 až 2011 testovala žáky na 2. stupni základních škol.
V pátých a devátých třídách začala dnes generálka plošných testů z matematiky, češtiny a cizího jazyka. Školy se k ní můžou připojit během tří týdnů. Plošné testy ovšem kritizují někteří odborníci i rodiče, když varují, že se školy zaměří pouze na chystané otázky a děti se nenaučí myslet v souvislostech a využívat získané znalosti v praxi. Navíc prý hrozí žebříčkování výsledků.
Testy čtenářské gramotnosti odhalily stejné nedostatky u středoškoláků jako u žáků základních škol. Studenti druhých a třetích ročníků neumějí například interpretovat text. Vyplývá to z výsledků společnosti SCIO, která dnes dopoledne prozradí přesnější údaje.
Ministerstvo školství se snaží propagovat odborná učiliště. Podle ministra Dobeše mají totiž učni vyšší šanci najít si v budoucnu práci. Odborníci ze vzdělávací společnosti Scio ale varují, že efekt může být opačný, protože vyučených máme dost a ekonomika na další nečeká. Navíc jdou prý podobné snahy proti evropskému trendu.
Žáky v šestých a devátých třídách škola příliš nebaví. Souhlas s výrokem „Výuka ve škole mě baví" vyjádřilo pouze šest z deseti dětí. Vyplývá to z výsledků, které pocházejí z podzimu roku 2010 a které dnes zveřejní společnost Scio.
Ministr školství Josef Dobeš odhaduje, že u státní maturity neprojde 15 až 21 procent středoškoláků. Podle něj ne každý musí mít maturitu. Soukromé firmy se ale po této předpovědi chytly příležitosti a přicházejí s nabídkou doučování, samozřejmě za peníze.
Ministerstvo školství varuje středoškoláky před soukromými firmami, které nabízejí doučování ke státní maturitní zkoušce. Podle ministra školství Josefa Dobeše by u nové zkoušky mohlo propadnout až 21 procent středoškoláků. Dobeš ale nabádá studenty, aby spíš než na rady soukromých firem, dali na své učitele.