Ministerstvo školství při rozdělování některých dotací porušovalo vlastní pravidla, zjistil kontrolní úřad
Při rozdělování dotací na podporu regionálního a speciálního školství porušovalo ministerstvo vlastní pravidla. V některých případech ani nezohledňovalo potřeby v jednotlivých regionech. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad. Resort školství také zvýhodňoval některé příjemce a postupoval netransparentně. Nebyl ani důsledný v kontrolách. Příjemci tak porušovali podmínky i právní předpisy.
Kontroloři se zaměřili na dotace, které ministerstvo školství rozdělovalo v letech 2016 až 2018 na zlepšení podmínek regionálního a speciálního školství. „Měly zlepšit podmínky v dětských domovech, výchovných ústavech, speciálních školách zřizovaných ministerstvem anebo vytvořit nové výukové kapacity v regionálních školách zřizovaných obcemi, městy či kraji,“ informoval úřad v pondělí na svých stránkách.
Ve hře je návrat do škol, ale nejsou zajištěné podmínky. ‚Testy nejsou objednané,‘ řekl Plaga
Číst článek
Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval projekty za 260 milionů korun. Většina je určena na výstavbu, rekonstrukci, modernizaci nebo zlepšení vybavení.
„U programu pro regionální školství resort vybral 12 projektů k podpoře, aniž by si předem zjistil skutečné potřeby v regionech,“ uvedl úřad s tím, že projekty ministerstvo vybíralo v době, kdy nemělo schválený objem peněz a ani nestanovilo cíle programu. 17 milionů tak dostaly projekty dokončené ještě předtím, než „měl program schválenou dokumentaci“.
S tím ministerstvo nesouhlasí, dotaci v obou případech vyplatilo zpětně, až po schválení příslušného programu vládou.
Resort podle kontrolorů také porušoval svá vlastní pravidla. „Například vyplatil přes 46 milionů korun dvěma projektům, které je podle pravidel neměly dostat,“ uvedli. V jiných případech byly skutečné náklady nižší, než se předpokládalo.
Ministerstvo se proti velké části formulací kontrolního protokolu ohradilo. „V případě úřadem kontrolovaného vzorku 18 akcí se ve dvou případech potvrdilo zjištění ministerstva, na které byla kontrolní skupina úřadu upozorněna,“ uvedl resort. V jednom případě bylo zahájeno správní řízení o odnětí dotace.
Ministerstvo také měnilo pravidla a vytvářelo tak nerovné podmínky pro příjemce. „V programu pro speciální školství u 7 ze 13 kontrolovaných projektů vydalo pokyny, které byly v rozporu s dokumentací celého programu. U regionálního školství pak bezdůvodně nastavilo všem pěti kontrolovaným akcím mírnější podmínky, než určovala dokumentace programu,“ vysvětlili kontroloři.
Bez kontrol
Resort také měnil povinný podíl, který měl příjemce zaplatit sám, nebo dobu, po kterou měl majetek pořízený z dotace sloužit svému účelu. Problém našel úřad i v kontrolách ze strany resortu. Ten by měl zjišťovat, jestli příjemci dotace dodržují pravidla. Ty ale probíhaly jen formálně.
„Nejvyšší kontrolní úřad zjistil u vybraných 18 akcí jedenácti příjemců řadu vážných pochybení a ohlásil finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 86 milionů korun,“ informoval úřad.
‚Údaje nebyly pravdivé a úplné.‘ Proč kancléř Mynář a jeho firma čelí obvinění z dotačního podvodu?
Číst článek
Problémy se týkaly porušování podmínek i právních předpisů. „Šlo například o chyby při vypisování zakázek, uvedení nepravdivých údajů v dokumentaci k projektu, neúplné doklady nebo nedostatky v platbách dodavatelům,“ zjistili kontroloři.
Jeden z příjemců dotace tak například zaplatil dodavateli přes 14,8 milionu za stavební práce, ty ale stály jen 6,5 milionu. Rekonstrukce jedné budovy také nebyla dokončena tak, aby mohla být užívána.
„Další příjemce například při zakázce na dodání vozidla hodnotil nabídky jen podle ceny a ne podle kritérií v zadávací dokumentaci. Jinému příjemci pak fakturoval dodavatel ceny, které neodpovídaly cenám uvedeným ve smlouvě,“ dodal na závěr Nejvyšší kontrolní úřad s tím, že nejde o první pochybení při rozdělování dotací na ministerstvu školství.
Oba kontrolované programy byly podle ministerstva zahájeny v roce 2013, respektive 2014. „V době kontroly však ještě zdaleka nebyla ukončena závěrečná vyhodnocení všech akcí a obou programů. Ve většině případů tím mohlo dojít k mylnému dojmu, že resort nedostatečně kontroluje dodržování podmínek pro poskytnutí dotace,“ reagovalo ministerstvo.