Nejvyšší soud odmítl dovolání. Muž si za znásilnění a pokus o vraždu v Jablonci odsedí 16 let

Nejvyšší soud odmítl dovolání Jozefa Gini, jenž si má za znásilnění a pokus o vraždu ženy v Jablonci nad Nisou odpykat 16 let ve vězení. Rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, odůvodnění zatím nezpřístupnil. O výsledku informovala Karolina Francová, mluvčí libereckého krajského soudu, který případ řešil jako první instance. Důvodem odmítnutí byla zjevná neopodstatněnost dovolání, uvedla Francová.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky v Brně

Nejvyšší soud České republiky v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Liberecký soud původně poslal Giňu na 18 let do vězení, Vrchní soud v Praze verdikt zmírnil. Obhajoba už tehdy avizovala, že využije mimořádný opravný prostředek, tedy dovolání. Podle dřívějšího vyjádření advokátky Aleny Tiché nebyla vina bez pochybností prokázána, navíc prý její klient v důsledku svých mentálních handicapů není schopen účasti v trestním řízení.

Plzeňský soud poslal muže na 28 let do vězení za trýznivou vraždu. Kryl tím jiný zločin

Číst článek

Giňa byl v minulosti opakovaně trestaný za znásilnění. Podle znaleckých posudků trpí útočným sadismem, je jen omezeně gramotný a mentálně na úrovni školáka. Kombinace těchto rysů se sexuální deviací u něj údajně výrazně snižuje ovládací schopnosti. Justice ale přesto dospěla k závěru, že je trestně odpovědný.

Podle obžaloby muž 2. září 2016 večer znásilnil známou, s níž předtím popíjel alkohol. Aby zakryl svůj zločin, pokusil se ji zabít. Seděl ženě na zádech, držel jí hlavu pod vodou v potoce a zároveň ji rdousil. Při napadení jí také zlomil kotník.

K trestu při horní hranici zákonné sazby přistoupil krajský soud s přihlédnutím k recidivě a minimální pravděpodobnosti resocializace obžalovaného. Giňovu vinu podle justice prokázala nejen tvrzení napadené ženy, ale i znalecké posudky, lékařské zprávy a výpovědi dalších svědků. Vrchní soud ovšem trest pokládal za nepřiměřeně přísný, zmírnil jej o dva roky.

Giňa by nyní teoreticky mohl ještě podat ústavní stížnost. Musel by ale argumentovat porušením svých základních práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme