Tomise poslal tehdejší vojenský prokurátor Stříž do vazby 17. října 1989, neboť se jako svědek Jehovův odmítl účastnit vojenského cvičení. Ve vězení strávil i období sametové revoluce.
Celou profesní kariéru zasvětil žalobě, teď přechází „na druhou stranu barikády“. Bývalý nejvyšší státní zástupce Igor Stříž poprvé oblékne modrý talár obhájců, od dubna je totiž advokátem.
„Je to profesionálka a je považována za kapacitu, zároveň si umí pohlídat svůj mediální obraz. Působila ve vrcholných pozicích za nejrůznějších vlád a umí v tom chodit,“ doplňuje novinářka Slonková.
Návrh podal pražský advokát Václav Voříšek. Zároveň žádal soud, aby zrušil zákonnou podmínku, že kandidát na nejvyššího žalobce musí mít nejméně šestiletou praxi jako státní zástupce.
Zdeněk Štěpánek se specializuje na hospodářskou a finanční kriminalitu, korupci a trestnou činnost úředních osob. V soustavě státního zastupitelství působí od roku 2005.
Státní zástupce se proti verdiktu, který Mynáře zprostil obžaloby, neodvolal. Rozsudek je tedy pravomocný. Teď se čeká pouze na to, zda bude Mynář o vrácenou šestimilionovou dotaci opět usilovat.
Vrchní soud v Olomouci rozhodl o zastavení stíhání šéfa lihové mafie pro neúčelnost. Dle Stříže bylo jednání obviněného ale natolik závažné, že si zasluhuje samostatné projednání.
Senát tento týden rozhodne o novém trestném činu v oblasti špionáže. Nově by mělo být vedle utajovaných informací trestné i vynášení těch neveřejných, které mohou ohrozit bezpečnost Česka.
Stříž se v případu už jednou angažoval, v roce 2021 podal v Mynářův neprospěch správní žalobu. Chtěl tím zvrátit rozhodnutí ministerstva financí, podle něhož nechyboval Mynář, ale úředníci.
Podle obžaloby se Mynář dopustil podvodu, když dotačnímu úřadu zatajil, že už dříve veřejné peníze na stavbu čerpal. Mynář to odmítá. Žaloba pro něj žádá podmínku a peněžitý trest 10 milionů korun.
„Myslím si, že kdo aspiruje na nejvyšší post, má být také vidět,“ obhajuje volbu Bradáčové advokát Tomáš Nahodil. „To není soutěž o to, kdo je nejkrásnější,“ oponuje novinář Petr Dimun.
„Byl jsem v podstatě přesvědčený, že kdyby tato situace nastala, je to nejvhodnější kandidát,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti?
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rezignoval. Ve funkci ho nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Svou vizi fungování úřadu a případné změny chce Lenka Bradáčová z respektu k odcházejícímu předchůdci Igoru Střížovi oznámit až po 1. dubnu, kdy se ujme funkce.
„Všechno se odehrálo velmi korektně. Osobní a rodinné důvody se asi těžko dají rozporovat,“ hodnotí pro Radiožurnál právník a publicista Tomáš Němeček.
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) o konci nejvyššího státního zástupce ve funkci v úterý informovalo na webu. Igor Stříž se k rozhodnutí vyjádří na tiskovém brífinku ve 13 hodin.
Podle zveřejněného verdiktu Mynářova firma v žádosti o dotaci nic netajila, jak konstatoval prvoinstanční verdikt. „Jsem rád, že zvítězila pravda,“ zhodnotil rozhodnutí kasačního soudu Mynář.
U bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové Stříž mimo jiné zkritizoval „nestandardní postup odvolacího soudu“.
„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby. Do kauzy by se mohl vložit nejvyšší státní zástupce.
Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.
Advokát Pavla Rusa proti kázeňskému opatření podal na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který se tak věcí bude muset zabývat. Soud s ním bude pokračovat dalšími jednáními.
Ivana Timová, na rozdíl od svého manžela, s policií od začátku spolupracovala a dopředu avizovala, že se chce na trestu s žalobcem dohodnout. Za autora daných textů označila právě svého manžela.