Některá sdružení vyzvala ke zvážení české účasti na LOH

Několik občanských sdružení dnes vyzvalo české politiky a představitele státu, aby zvážili účast na letních olympijských hrách v Pekingu, pokud Čína odmítne zahájit mírová jednání o řešení situace v Tibetu s představiteli tibetské exilové vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Náměstí Nebeského klidu

Peking - Náměstí Nebeského klidu | Foto: cs.wikipedia.org

Sdružení zároveň požadují, aby Český olympijský výbor veřejně garantoval, že čeští sportovci budou na hrách moct svobodně vyjádřit svůj názor na porušování lidských práv v Číně a Tibetu.

Společné prohlášení vydala sdružení M.O.S.T., Lungta, Potala, Namasté Nepál, Olympic Watch a Člověk v tísni.

Protičínské protesty začaly v tibetské Lhase 10. března, podnětem bylo výročí neúspěšného tibetského povstání v roce 1959 proti čínské vládě. Po čtyřech dnech přerostly demonstrace v násilí v tibetské metropoli a následně se nepokoje přelily i do sousedních čínských provincií.

Na podporu Tibetu a dalajlámy dnes demonstrovaly stovky lidí v severoindickém městě Dharamsála. V tibetské Lhase mezitím pokračují proti čínské protesty. Jejich intenzita podle agentur slábne. Peking ale nicméně dal najevo, že nepokoje v Tibetu zcela potlačí. Podle nejnovějších čínských oficiálních údajů přišlo při násilnostech o život 22 lidí. Tibetské exilové organizace uvádějí na 140 obětí.

Milan Kopp, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme