Kontroloři prověřovali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Největší chyby našli u fondu prevence
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, a to především v letech 2018 a 2019. Zabývali se mimo jiné tím, jakým způsobem využívala peníze ze základního fondu, provozního fondu a fondu prevence. Právě u posledního zmíněného odhalili kontroloři nejvýraznější chyby. V pondělí o tom informoval Nejvyšší kontrolní úřad. Podle VZP kontrola neodhalila žádné zásadní nedostatky.
„U fondu prevence postupovala VZP v několika případech netransparentně a diskriminačně. Také hradila projekty, které z fondu prevence hradit neměla. Dlouhodobě také nedostatečně spravovala pohledávky,“ shrnul Nejvyšší kontrolní úřad zjištěná pochybení u největší zdravotní pojišťovny v Česku.
Závěry kontrolního úřadu bere pojišťovna na vědomí a u odhalených nepřesností přijme vnitřní opatření k zefektivnění správních úkonů, sdělila Jana Sixtová z tiskového oddělení VZP.
Pobyty Mořský koník
Úřad jmenuje například přímořské ozdravné pobyty dětí „Mořský koník“. VZP podle kontrolorů zaplatila za léta 2018 a 2019 téměř 59 milionů korun dodavateli, kterého měla z výběrového řízení vyloučit.
Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Lesní správy Lány. Dříve ho vynechal kvůli kauze Balák
Číst článek
„Dodavatel například porušil podmínky zadávací dokumentace. Také uvedl v nabídce nepravdivé údaje, což VZP zjistila při inspekci ještě před uzavřením smlouvy. Přesto s ním smlouvu uzavřela. VZP tak jednala netransparentně a diskriminovala ostatní uchazeče,“ popsal Nejvyšší kontrolní úřad.
Se závěry ohledně programu Mořský koník, který skončil před dvěma lety, VZP nesouhlasí. Pojišťovna podle Jany Sixtové z tiskového oddělení VZP u výběru dodavatele těchto dětských ozdravných pobytů postupovala transparentně, když prostřednictvím elektronické aukce vybrala nabídku s nejnižší cenou.
Jen u některých dílčích podmínek, například u speciální úpravy ubytování pro děti, netrvala na jejich splnění v době podání nabídky, tedy téměř rok před konáním pobytů, ale jak je běžné u výběrových řízení, až v době jejich zahájení, uvedla Sixtová.
Chybné platby ohledně úmrtí
Z fondu prevence pak pojišťovna podle kontrolorů platila minimálně dva pilotní projekty za více než 1,3 milionu korun, které podle zákona z tohoto fondu hradit neměla. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu tak skrytě financovala výzkum a vývoj.
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna je s 5,9 milionu pojištěnců největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Letos by měla hospodařit se schodkem 5,9 miliardy korun, pokryje ho z rezerv. Výdaje základního fondu by měly dosáhnout 261,4 miliardy korun.
U základního fondu zdravotního pojištění pak kontroloři odhalili jen několik dílčích nedostatků. „V průběhu let 2010 až 2019 VZP neoprávněně zaplatila zdravotnickým zařízením 672 tisíc korun za výkony spojené s úmrtím u 362 žijících pojištěnců,“ zmiňují kontroloři.
Pojišťovně také vytkli nedostatečné spravování pohledávek. „Od osmi dlužníků nevymáhala dlužné pojistné a penále ve výši přesahující 13 milionů korun,“ upozorňuje kontrolní úřad.
Také vedla zaniklé a nevymahatelné pohledávky staré až 25 let. V roce 2019 to byly pohledávky za téměř 20 milionů korun vůči 275 plátcům pojistného.
Podle Sixtové jde o zanedbatelný počet případů, konkrétně například o 0,012 procenta z celkově vymáhaných dluhů, které podle kontroly nezačala pojišťovna vymáhat v dotčených letech v termínu.