Faltýnka nevnímám jako běžnou veřejnost, byla to bezúplatná pomoc, říká restauratér k noční schůzce
Byla to přátelská a bezúplatná pomoc. Tak majitel restaurace na pražském Vyšehradě Raimund Špunda vysvětluje, proč navzdory vládnímu zákazu pohostil šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a exministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). V dopise doručeném vyšehradské kapitule, která objekt vlastní, uvádí, že Faltýnka nevnímá jako běžnou veřejnost. „Rád jsem jeho žádosti vyhověl,“ píše. Vedle pokuty mu přitom teď hrozí i výpověď nájemní smlouvy.
„...ve středu večer, dne 21. 10. 2020, jsem byl požádán mým dlouholetým dobrým známým Jaroslavem Faltýnkem, zdali bych mu mohl poskytnout soukromý neveřejný prostor za účelem jednání s dalšími osobami,“ napsal Špunda v dopise, který ve středu osobně zanesl do vyšehradské kapituly. Ta stěžejní pasáže zveřejnila na svém webu.
Kalousek si dal pivo v zavřené restauraci. ‚Nesrovnávejte mě s Prymulou, já jsem nepařil,‘ brání se
Číst článek
Ze Špundova prohlášení tak vyplývá, že noční schůzka byla svolána narychlo. Proběhla totiž ještě tentýž den. „Protože pana Faltýnka nevnímám jako běžnou veřejnost, ale jako svého přítele, rád jsem jeho žádosti vyhověl a poskytl mu tuto přátelskou a bezúplatnou pomoc,“ pokračoval podnikatel, podle něhož se schůzka odehrála v soukromém salonku nad provozovnou restaurace.
Restauratér zároveň prý Faltýnka upozornil, že podnik je jinak zavřený, a nebude mu moci proto poskytnout „pohostinský servis“. „Taktéž jsem ho upozornil, že je nezbytné schůzku ukončit do půlnoci a bylo by vhodné sedět od sebe na minimální vzdálenost doporučenou příslušnými orgány státní správy,“ doplnil.
Pokuta i výpověď
Špunda také uvedl, že není schopný jakkoli hodnotit obsah noční schůzky či její etický a právní rozměr. „Protože nemám potuchy o důvodu jejího svolání na toto místo a v tuto dobu, nevím, jaký byl její účel ani jaká témata se probírala,“ nastínil.
V závěru prohlášení se podle informací zveřejněných vyšehradskou kapitulou podnikatel také omluvil za způsobené komplikace. „Kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nenese na vzniklé situaci absolutně žádnou vinu,“ dodal Špunda, jehož pohled na události, které stály vládní post Romana Prymulu, se dosud nikde neobjevil.
PŘEHLEDNĚ: Od restauračního salonku k vyšehradské kapitule. Jak aktéři popisují noční schůzku?
Číst článek
Děkan vyšehradské kapituly Michal Němeček ale Špundovo vyjádření považuje za nejednoznačné. „Nejsem si jistý, že tohle vysvětlení vzhledem k tomu, co stát nařizuje, je dostačující,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Poradí se proto s právníky, jak dál postupovat. „Jinak se já mohu dostat do problémů, tohle mi musí mít říct odborník,“ pokračoval.
Němeček nevylučuje, že celý incident skončí výpovědí nájemní smlouvy. „Tuto možnost nevylučuju. Nemohu to ale udělat, dokud si nejsem jistý, že jsem oprávněn takový krok udělat,“ dodal.
Vedle toho Špundovi hrozí pokuta za nedodržení vládního nařízení. Událostmi se zabývá pražská hygienická stanice i pražský magistrát. Výsledky jejich šetření by mohly být známy za několik týdnů.
Na porušení koronavirových opatření upozornil deník Blesk. Zachytil Prymulu, jak v noci vychází z vyšehradské restaurace bez roušky a s peněženkou v ruce. Podnik měl být přitom po celý den zavřený. Na místě pak Blesk vyfotografoval i Faltýnka. Dalším účastníkem noční schůzky byl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant.
Prymula kvůli setkání přišel o post ministra zdravotnictví, ve funkci ho nahradil dětský hematolog Jan Blatný (za ANO). Faltýnek pak rezignoval na post prvního místopředsedy hnutí ANO.