Sněmovna se Novičokem zabývat nebude, poslanci KSČM, SPD a ANO bod zamítli
Poslanci výroky prezidenta Miloše Zemana v kauze Novičok nyní zabývat nebudou. Z programu řádné schůze návrh vyřadili na podnět KSČM. Komunisty podpořili poslanci SPD a ANO. Pravicová opozice opět mluví kvůli Novičoku o svolání mimořádné schůze dolní komory.
Poslanci z hnutí ANO, SPD a KSČM odhlasovali vyřazení bodu ohledně Novičoku z jednání dolní komory. Předseda sněmovny Radek Vondráček se jako jediný z ANO hlasování zdržel, stejně tak Jiří Dolejš z KSČM. Vyřazení bodu naopak podpořil Jaroslav Foldyna z ČSSD. Sněmovna se jím tak nyní zabývat nebude.
Podívejte se, jak hlasovali jednotliví poslanci
Číst článek
Podle SPD a KSČM už věc dostatečně probraly sněmovní výbory a projednávání záležitosti na plénu má sloužit jen jako útok proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že o zařazení bodu se zasadili politici, kteří se nesmířili se Zemanovým zvolením.
„Navrhovatelům tohoto bodu nejde o to, aby se k lidem dostaly další informace, ale jde pouze o jejich boj s prezidentem republiky, protože se cítí uraženi tím, že jejich kandidát nevyhrál,“ řekl.
Přístup Česka ke kauze Novičok byl nestandardní a poškodil nás jako partnera, říká k výrokům prezidenta Pavel
Číst článek
„Český Parlament není od toho, aby hodnotil přímo voleného prezidenta,“ řekl Leo Luzar z KSČM, který vyškrtnutí bodu z programu navrhl. KSČM podle něj dehonestaci prezidenta odmítá.
Podle předsedy sněmovního klubu SPD Radima Fialy slouží debata pouze ke skandalizaci prezidenta. „Tato debata nepatří na plénum Poslanecké sněmovny,“ uvedl.
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že ve sněmovně preferuje projednávání zákonů. „Domníváme se, že se k tomu několikrát jednoznačně vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), který jasně řekl, že u nás tato látka nebyla vyvíjena ani skladována,“ řekl k Novičoku.
„Projednávání by poškodilo českou demokracii v očích občanů," reagoval pro Aktuálně.cz na rozhodnutí poslanců mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
‚Podraz‘ i ‚trapný postup‘
Neschválení bodu označila Helena Langšádlová z TOP 09 za podraz. „Bod k Novičoku byl zamítnut k projednání v Poslanecké sněmovně, u komunistů mě to nepřekvapilo, od ostatních podraz,“ uvedla na twitteru.
„Premiér za ANO2011 popře slova prezidenta o Novičoku, aby pak ANO2011 odmítlo zařazení bodu. Divím se taky jeho poslancům, kteří dříve byli členy, nebo kandidovali za ODS a TOP 09. Vždyť to má mezinárodní dopad,“ podotkl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Dnešní hlasovávání o zařazení bodu k Novičoku na program Poslanecké sněmovny znovu jasně ukázalo, že koalice ANO, KSČM a SPD funguje bezchybně. Jen tedy nechápu, proč vlastně dělá ČSSD referendum o vstupu do vlády, když už tu vládní koalice existuje?“ napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.
Mimořádná schůze?
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na hlasování uvedl, že jeho strana obnoví sběr podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze. Musí jich být nejméně 40.
Šéf ODS Petr Fiala poslancům hlasujícím pro vyřazení navrhovaného bodu o novičoku vzkázal, že se projednávání této věci na plénu stejně nevyhnou. Záměr na svolání schůze podpořil také šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 mají dohromady 42 poslanců.
Kauza Novičok
Nervově paralytickou látkou Novičok byl letos v Británii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal. Británie z útoku obvinila Rusko, které ale zodpovědnost odmítlo. Moskva také tvrdila, že Novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučila ministerstva zahraničí i obrany.
Podle české diplomacie se v Česku sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla.
Vyrábět a testovat je rozdíl. Sněmovní výbor rozhodl, že Novičok se v ČR neskladoval ani nevyráběl
Číst článek
Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.
Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.
Prezidentova slova o výrobě Novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš, sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor.
Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě Novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy.
Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.