O Hrad bojuje i Zuzana Roithová, nenápadná europoslankyně a lékařka s dobrou pověstí
Klidná síla a slušná politička jsou nejčastěji používaná označení, když se mluví o Zuzaně Roithové. Pro tuto nenápadnou ženu, která vedla Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a pár měsíců také ministerstvo zdravotnictví, je posledních osm let druhým domovem Štrasburk a Brusel. Evropský parlament chce teď ale vyměnit za Hradčany.
Už od začátku se Zuzana Roithová, členka KDU-ČSL, vymezuje proti euroskeptickým postojům dosavadní hlavy státu.
„Myslím si, že je naprosto nutné, aby vrátil Českou republiku do středu rozhodování o budoucnosti Evropy a Evropské unie a ne abychom byli vně těchto rozhodování,“ popsala svou představu o příštím prezidentovi Roithová. Podle 59leté vystudované lékařky dosavadní prezident ne vždy našel společnou řeč s českou diplomacií.
Profil kandidátky na prezidentku Zuzany Roithové připravila redaktorka Petra Benešová
„Já si myslím, že není v zájmu České republiky, aby měla více zahraničních politik, když to řeknu úplně natvrdo. Prezident a vláda by měli hledat společnou cestu, jak navenek reprezentovat v zájmech a najít nějaký společný kompromis, tak jak to nakonec děláme i v Evropě,“ říká Roithová.
Prezident by měl podle ní hlavně společnost sjednocovat a ne ji rozdělovat. I proto prý prezidentskou kandidaturu dlouho zvažovala. Přesto je to pro ni prý obrovská „obrovská výzva“.
Své první politické zkušenosti sbírala absolventka britské Sheffield Hallam University jako ministryně zdravotnictví v Tošovského úřednické vládě od ledna do července 1998. Ve stejném roce na podzim pak uspěla ve volbách do Senátu.
Zdravotnictví bylo jedním z hlavních témat, kterým se věnovala. A v minulých letech také hlasitě kritizovala, například regulační poplatky.
„Já jsem sama zastáncem, že by měly být diferencované. Jsem přesvědčena , že by pacienti, kteří chodí za svými praktickými lékaři, neměli platit poplatky při návštěvě, ale pokud je obejdou a jdou přímo ke specialistům, tak tam by poplatky platit měli,“ navrhovala Roithová.
Do Evropského parlamentu vstoupila už jako členka KDU-ČSL v roce 2004. Post europoslankyně obhájila i o pět let později. Právě evropská politika může být ale důvodem, proč nebude pro české voliče Zuzana Roithová tolik známá.
„Ona spíš bude plnit roli toho, aby připomněla existenci a stoupající ambice lidové strany. Ona myslím sama ví, že těžko dá dohromady takový počet hlasů, aby to stačilo na druhé kolo,“ míní komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.
I přesto bývalá horolezkyně, cyklistka a pěstitelka bylinek může ještě překvapit. Do historie by se tím zapsala jako první česká prezidentka.