Od března funguje rozhodčí soud ve zdravotnictví. Zatím ho nikdo nevyužil

Od března funguje v České republice rozhodčí soud pro zdravotnictví, který by měl rychleji a levněji řešit spory s lékaři a zdravotními pojišťovnami. Zatím ale neřešil jediný spor, přitom je jich k řešení spousta. Jde o společný projekt ministerstva zdravotnictví a Hospodářské komory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářská komora

Hospodářská komora | Foto: Marián Vojtek

Například Sdružení mladých sklerotiků tvrdí, že na sto lidí s roztroušenou sklerózou stále zůstává kvůli penězům bez biologické léčby. To je přesně ten případ, který by mohl rozhodčí soud řešit. S koncem roku, kdy budou nemocnicím docházet peníze, podobných případů zřejmě přibude. Alena Zvěřinová ze Sdružení mladých sklerotiků ale říká, že nově diagnostikovaní pacienti jsou psychicky často na dně, s nemocnicemi si to nechtějí rozházet a nemají na soud sílu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodčí soud pro zdravotnictví představila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová.mp3

„Jednak se dozví diagnózu, která je neléčitelná, která může vést v mnoha případech k těžké invaliditě a nikdo na světě neví, jak rychle bude invalidita postupovat. Je prokázáno, že v případě neléčení, v počátcích té nemoci, může invalidita postupovat rychleji. O to horší je psychický stav pacienta.“

Pokud se pacient na rozhodčí soud obrátí, může být jeho spor řešen ihned. Může jít například o spory při placení léčení v zahraničí nebo překročení ročního limitu za poplatky a vrácení peněz pojišťovnou. Do března byla jediná možnost - běžný soud, který je zdlouhavý a drahý.

V některých případech se může rozhodnout dokonce do několika týdnů. Minimální poplatek je 800 korun.

„Posléze jsou to 3 procenta z hodnoty předmětu sporu, takže záleží na tom, jakým způsobem bude spor ohodnocen,“ říká Marie Moravcová z rozhodčího soudu.

Pacient musí mít výpisy ze zdravotní dokumentace

Pacient musí kontaktovat Hospodářskou komoru. Pacient si musí podle právníka Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců opatřit především dokumenty.

„Výpisy ze své zdravotnické dokumentace, které prokazují, že skutečně trpí určitou nemocí, že léčbu potřebuje, byť je léčba nákladná a že mu ta léčba byla smluveným lékařským zařízením odmítnuta a jeho zdravotní pojišťovna se postavila odmítavě k vyřízení jeho dotazu, kde léčbu čerpat může.“

Málokdo je ale ochoten tyto věci napsat černé na bílém. Většinou se pacientovi říká, aby počkal, že se to vyřeší. Navíc je účast pro lékaře a pojišťovny dobrovolná. A doktoři - třeba Sdružení ambulantních specialistů se už varovali, aby k rozhodčímu soudu nechodili. Vzdávají se tím totiž práva na klasický soudní spor.

Rozhodčí soud pro zdravotnictví dosud neřešil jediný případ
Pacienti více brání svá práva. Lékaře posílají k soudu
Češi se pojišťují do zahraničí, v EU stačí modrá kartička
Stovky pacientů budou kvůli chybě VZP bez lékařské péče
Pojišťovnám, které nedají peníze na platy lékařů, hrozí žaloby
Kraj a pražská záchranka se přou o financování letecké záchranné služby

Lenka Militká, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme