Odboráři zdržovali kvůli zákoníku vlaky

Železničáři dnes v poledne na devíti velkých nádražích v celé republice zdržovali odjezd některých vlakových spojů. Chtěli tak vyjádřit svou podporu zákoníku práce, který nedávno vetoval prezident Václav Klaus. Podle Českých drah ale neměl protest žádný dopad na zpoždění vlaků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž ve vlaku si čte Otevřený dopis ČMKOS

muž ve vlaku si čte Otevřený dopis ČMKOS | Foto: Marián Vojtek

Odboráři během protestu rozdávali cestujícím letáky na podporu nového zákoníku práce. V Praze na hlavním nádraží zdrželi asi o dvě minuty rychlík do Letohradu, který měl odjíždět ve 12:10.

Rychlík Vsacan sice odjel dokonce s devítiminutovým zpožděním, to ale nezpůsobili jen odboráři. Vlak do Prahy dojel již s 18minutovým zpožděním z Chebu. Po odpojení některých vagonů vyrazil na další cestu o devět minut později proti původně plánovanému odjezdu ve 12:15.

Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj řekl, že drahám žádná zpoždění z důvodu protestu nevznikla. "Vlaky Českých drah jezdí v celé ČR podle jízdního řádu. Do 12:30 hodin podnik nezaznamenal jakékoli ovlivnění plynulosti železničního provozu," potvrdil Ondrůj.

Poslanci se o novém zákoníku práce chystají rozhodnout zítra. Pokud by prezidentské veto nepřehlasovali a předlohu zamítli, hodlá Odborové sdružení železničářů přistoupit k daleko tvrdším protestům, než byl ten dnešní.

"Pokud by nebyl nový zákoník práce přijat přes prezidentské veto, anebo pokud by se přijatý zákoník pokusila nová vláda na podzim modifikovat způsobem, který by byl nevýhodný pro zaměstnance, tak by nám nezbylo nic jiného, než opravdu přistoupit ke stávce," řekl Radiožurnálu první místopředseda odborové centrály Jaroslav Pejša.

Prezident Václav Klaus své veto zdůvodnil tím, že nový zákoník práce je nemoderní, není liberální a nezaručí potřebné změny. Odmítli ho i senátoři, ale poslanci Senát přehlasovali už v dubnu. V dolní komoře mají pohodlnou většinu ČSSD a komunisté, kteří normu podporují.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme