Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Odbory se považují za vítěze, podle vlády stávka nic nepřinesla

Odbory považují dnešní stávku v dopravě za úspěšnou. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka je stávka především vítězstvím odborářů na železnici, na kterou dnes nevyjel ani jeden vlak. Odbory také ocenily, že se v Praze úplně zastavilo metro a protestu se zúčastnila i většina řidičů tramvají a autobusů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka. Pochod odborářů Prahou. Poslední zastávka – Úřad vlády.

Stávka. Pochod odborářů Prahou. Poslední zastávka – Úřad vlády. | Foto: Filip Jandourek

PRŮBĚH STÁVKY JSME CELÝ DEN SLEDOVALI ONLINE

„Dnešní den má jednoznačného vítěze a to jsou odborové svazy sdružené v dopravě,“ řekl Dufek. Jakou úspěšnou vidí dnešní stávku i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„Odbory nestávkují samy za sebe. Tím, že se staví proti vládním reformám, které jsou nespravedlivé, tak vlastně hájí zájmy většiny společnosti,“ míní šéf ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Nečas považuje stávku za zbytečnou

Úplně jiný názor má vláda. Podle premiéra Petra Nečase stávka nesplnila očekávání odborových předáků. Přinesla jen miliardové škody a zvýšení politického napětí. Stávku Nečas označil za politickou. Svědčily o tom podle něj jak projevy odborových vůdců, tak aktivní účast opozičních politiků.

„Jsem přesvědčen, že celý průběh dnešní stávky jednoznačně potvrdil, že se od počátku jednalo o politický akt. Statisíce našich občanů byly tímto krokem postiženy tím, že se nedostali do zaměstnání, do škol. Na druhou stranu se jednoznačně ukázalo, že občané projevili více rozumu a nadhledu než organizátoři této stávky,“ řekl Nečas.

Premiér současně potvrdil, že chce s odbory dál jednat. Zdůraznil ale, že vláda od reforem rozhodně neodstoupí.

V Praze začíná Evropské jaderné fórum, předseda vlády ČR. Petr Nečas. | Foto: Filip Jandourek

„My jsem nadále připraveni jednat s představiteli odborů o parametrických změnách v rámci reforem, ale vláda v žádném případě neodstoupí od reformního programu, který má vést k modernizaci této země,“ prohlásil premiér.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša lituje, že si premiér Nečas nevzal z dnešního dne poučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní stávce mluvili ve večerních Ozvěnách dne předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša a ministr financí Miroslav Kalousek

„Když se v celé republice zastaví na celý den všechny vlaky, tak je to pro vládu velmi silný signál, že něco není v pořádku. Pokud si z toho vláda nevezme poučení, protest se může opakovat,“ varoval Pejša.

„Nevím o jakém poučení mluví. Vláda chce intenzivně jednat, jsou to odboráři, kteří neustále odcházejí od jednacího stolu,“ oponuje ministr financí Miroslav Kalousek.

„Odborářští bossové udělali v zájmu posílení svých pozic ve funkcích jakousi nátlakovou akci, která se jim moc nepovedla. Je to legitimní, ale že by tato akce mohla něco změnit na fiskální politice vlády, to si vážně nemyslím,“ řekl Kalousek.

Dnešní odborářský protest paralyzoval hromadnou dopravu hlavně v Praze, žádný kolaps ale nenastal. Omezený provoz MHD je i v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem. Problémy nejsou na hlavních silničních tazích a příjezdové komunikace ve velkých městech jsou plynule průjezdné. Vlaky nebudou po celé republice jezdit až do půlnoci.

Odboráři, kteří protestují proti vládním reformám, se ráno sešli na pražském Palackého náměstí. Několik stovek jich po vyslechnutí projevů vyrazila k úřadu vlády, kde protest také skončil. Zastávku odborářů u ministerstva financí poznamenal incident. Někdo z protestujících hodil několik rajčat a vajec na ministra Miroslava Kalouska.

Místo dialogu monology

Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy demokratické akademie byla dnešní stávka odborářů jistým varováním, které by vláda měla brát vážně.

„Patrně neměla tak vážné dopady, jak se leckdo obával, spíš to byla stávka 'přivykací'. Lidé si začínají zvykat, že se i v ČR, která je jinak klidná a pasivní, může stávkovat. Také si můžou zvyknout, že i jejich právem je pozvednout svůj hlas, pokud jsou nespokojeni se svojí pracovní, ekonomickou či sociální situací," uvedl v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborářskou stávku jsme v Ozvěnách dne rozebrali s politologem Lukášem Jelínkem z Masarykovy demokratické akademie a komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem.

„A v tomto paradoxně dám za pravdu panu Kalouskovi, protože dnešní den skutečně probíhá relativně pohodově a nic zásadního se neděje. Prostě ČR se začíná učit, že sociální dialog může vyústit až ve stávkování. Ale druhá věc je, jak se to odrazí na stavu politického spektra," řekl.

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček doplnil, že v Česku stále více chybí politická debata, schopnost kompromisu, který je podle něj dokonce považován za slabost.

„Tady se vedou monology. Dovedu si představit, že vláda nemůže převzít reformní představy opozice, ale dovedu si představit vzájemný, funkční dialog mezi vládou opozicí. Už jen z toho důvodu, že časem bude z opozice vláda a bylo by dobré připravit reformy takovým způsobem, aby budoucí vláda nebyla nucená řadu reformních kroků zpětně anulovat," vysvětlil.

Politolog Jiří Pehe ocenil, že se většina účastníků protestů chovala civilizovaně a nezneužila stávku k radikálním projevům, rozbíjení výloh a osobním útokům.

“Stávka je přirozenou a legální součástí demokratického systému a její průběh bude mít dopad jak na politickou sféru, tak i směrem na veřejnost,” řekl Pehe. Vláda by protesty podle něj měla vzít vážně, protože odbory mají v zásobě mnoho další munice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak stávku v dopravě vidí politologové Jiří Pehe a Stanislav Balík?

“Pokud by se k dopravákům připojily i další odborové organizace, mohou skutečně paralyzovat celou zemi,” varoval Jiří Pehe.

Šance odborů vynutit si na vládě ústupky záleží podle vedoucího katedry politologie Masarykovy Univerzity Brno Stanislava Balíka na stabilitě vlády.

„Čím méně stabilní a méně soudržná je vláda, tak tím větší je šance, že takovéto nátlakové akce, byť menší skupiny lidí, mohou zvrátit osud připravovaných reforem,“ soudí Balík. Dnes podle něj nevyhrála ani jedna ze stran.

„Cílem odborářů jednoznačně bylo paralyzovat tuto zemi a já jsem neměl pocit, že by dnes byla paralyzovaná. Na druhou stranu tím, že přinejmenším na železnici udrželi jakousi jednotnost, tak dokázali, že poměrně malá skupina obyvatel potenciálně umí ochromit chod této země,“ uvedl politolog Balík.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Klára Bílá, David Šťáhlavský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme