‚Odpal provedou pyrotechnici v pancéřovaném voze.‘ Zneškodnění pumy v Záluží plánují na poledne

Pyrotechnici v areálu chemičky v Záluží u Litvínova chtějí v pátek v poledne odpálit nevybuchlou leteckou bombu z druhé světové války. Minulý týden na ní narazil bagrista při výkopových pracích. Šest dní se se čtvrttunovou pumou nesmělo kvůli nebezpečí samovolného výbuchu hýbat. „Odpal provedou pyrotechnici v pancéřovaném vozidle,“ řekl v Ranním interview Karel Čadil, šéf policejních pyrotechniků.

Rozhovor Litvínov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči připravují vše potřebné na odpal letecké pumy v Litvínově. Na místě plní pískem velké speciální pytle, takzvané big bagy

Hasiči připravují vše potřebné na odpal letecké pumy v Litvínově. Na místě plní pískem velké speciální pytle, takzvané big bagy | Zdroj: GŘ HZS ČR

Můžete prosím potvrdit, že pumu opravdu odpálíte v poledne? Je všechno připraveno a počasí je vhodné?
Ano, pumu bychom rádi odpálili ve 12 hodin. Zhruba před hodinou jsem osobně diskutoval s pracovníkem Českého hydrometeorologického ústavu. Potvrdil mi, že oblačnost se má tvořit právě až od 12 hodin směrem do odpoledne. Proto jsme si stanovili dvanáctou hodinu jako čas odpalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s šéfem policejních pyrotechniků Karlem Čadilem

Včera o půlnoci jsme ukončili veškeré práce jak v zabezpečení a vytvoření sarkofágu okolo letecké pumy, tak v zabezpečení objektu z druhé strany. Sarkofág máme ve východní části objektu a zabezpečili jsme speciálními 25 kusy protistřepinových přikrývek.

Dále jsme použili 120 kusů velkých betonových tvárnic, každá o hmotnosti zhruba 1800 kg, tak, abychom omezili tlakový účinek směrem k závodu a samozřejmě trošku i střepinový účinek. I když střepinový účinek se nedá omezit úplně. Ze střepinového účinku máme největší obavy, protože vrchní část všech provozů a nádrží nejde důkladně zabezpečit.

Je to v areálu chemičky v Záluží u Litvínova, jak jsme říkali. Puma je teď „zabalená“ v sarkofágu, který je složen z pytlů s pískem. Je už tedy úplně všechno připraveno, nebo ještě něco musíte doladit? Perimetr, který je kolem pumy, je jak velký? Nechcete ho ještě raději rozšířit?
Ne, stanovili jsme si perimetr 2000 metrů. U standardních pum máme 1500 metrů. V tomto případě jsme ho rozšířili na 2000 metrů, zejména na východní část, kam usměrňujeme tlakový účinek. Takže nebudeme rozšiřovat.

6:45

Sarkofág ze 400 pytlů písku i otvor pro usměrnění exploze. Pyrotechnici chystají likvidaci pumy v Záluží

Číst článek

Jsme připraveni díky vydatné pomoci příslušníků hasičského záchranného sboru, záchranného útvaru v Lučině. Jak jsem již říkal, dokončili jsme práce včera o půlnoci. Teď ještě máme přípravné práce, kdy se kontrolují provozy závodu a připravujeme roznětné sítě a od desíti hodin budeme připravovat vlastní odpal.

Jak přesně ten odpal bude vypadat a jak daleko bude asi slyšet?
Odpal provedou dva pyrotechnici, kteří budou v pancéřovaném vozidle. Budou zhruba 500 metrů od letecké pumy. Odpal, myslím, bude slyšet na vzdálenost minimálně deseti kilometrů, pokud počasí vydrží, což zatím máme potvrzeno, a utlumí se účinek tak, jak předpokládáme.

Mají už čeští pyrotechnici zkušenosti s odpalem takhle velké pumy, která obsahuje 100 kilogramů trhaviny?
Ano, odpalovali jsme 500liberní pumy, ale odpalovali jsme je ve volném terénu, kde byli ohroženi maximálně obyvatelé přilehlé vesnice. Nikdy jsme to ale neodpalovali v tak nebezpečném prostředí, to znamená v prostředí chemického závodu.

Nebezpečí samovolného výbuchu pumy u Litvínova pominulo. Pyrotechnici se připravují na odstřel

Číst článek

My jsme mluvili často o tom, že celou tu akci může zvrátit počasí. Proč je tak důležité, jestli bude slunce, nebo jestli bude třeba deštivo?
Směrujeme účinek v úhlu 45 stupňů mimo areál závodu. Pokud by byly těžké mraky ve výšce 500 metrů nasáklé vodou, tak od mraků se může tlaková vlna odrazit a může způsobit třeba ve vzdálenosti 5 kilometrů rozbití oken a projevit tak svůj tlakový účinek. 

Říkal jste, že samotný odpal budou mít na starosti dva pyrotechnici v pancéřovaném voze. Kolik vašich lidí na místě bude? Jak je to s jejich bezpečností?
V době vlastního odpalu budou ve vozidle spolu s hasiči dva pyrotechnici. V dalším vozidle, které je bude jistit, bude další pyrotechnik a velitel záchranného útvaru z Lučína, který by pak řídil vlastní záchranné práce bezprostředně po výbuchu. Jinak velitel zásahu je příslušník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Petr Král, adn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme