Šestnáct českých hasičů bude na místě pět až sedm dní. Pomohou s pátráním po pohřešovaných po bleskových povodních, které před týdnem zasáhly střední Texas.
„Co se týče nás profesionálních hasičů, byli jsme schopni následky výpadku zvládat. Ještě jsme ale na pomoc povolali i jednotky dobrovolných hasičů,“ popisuje mluvčí pražských hasičů Miroslav Řezáč.
Spadlé stromy na některých místech omezovaly železniční dopravu, bez elektřiny bylo kolem půlnoci víc než 70 000 odběratelů. Ve čtvrtek hrozí velmi silné bouřky na východě Česka.
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku. Na místě zasahuje větší množství jednotek, vyhlásili třetí stupeň poplachu.
„Naše taktika je umístit vozidla a začít s hasebním zásahem tak, aby vznikla úniková cesta a lidé se dostali bezpečně z letadla ven, daleko od letadla. A my potom dohašujeme,“ popisuje Pavel Hošek.
Ministerstvo zahraničních věcí nemohlo zajistit bezpečnost českých záchranářů v zemi, kde probíhá občanská válka. Do Myanmaru ale poslalo příspěvek ve výši pěti milionů korun.
Přes 1600 mrtvých, stovky zraněných, zřícené domy a poškozené silnice, taková je zatím bilance po pátečním zemětřesení v Myanmaru. Do záchranných akcí by se mohli zapojit i čeští hasiči.
Odborníci vyhloubili 27 sondážních jam v prostoru havárie cisteren s benzenem. Ze sond, v nichž jsou podzemní vody zasaženy benzenem, se tato toxická látka odčerpává a odváží k odborné likvidaci.
„Zálibu ve focení jsem měl předtím, než jsem poznal krásný svět hasičů. Přišla mi strašná škoda, že se o té práci víc neví, víc se neukazuje široké veřejnosti,” přibližuje v pořadu Osobnost Plus.
„Příčina vzniku požáru je nadále předmětem vyšetřování, na kterém spolupracují i odborníci z Technického ústavu požární ochrany Praha a také kriminální policie,“ dodal mluvčí krajských hasičů Pěnička.
Hořet začalo v neděli krátce po 18. hodině večer. Oheň zcela zničil střechu několikapatrové budovy, ze které hasiči evakuovali 54 lidí. Nikomu z nich se nic nestalo. Lehká zranění utrpělo pět hasičů.
Jiří Ovesný, velitel hasičů z Valašských Klobouků, kteří také zasahovali při požáru muničního skladu ve Vrběticích, svým rozhodnutím o stažení zachránil více než tři desítky životů svých kolegů.
„Na každé obchůzce se podařilo někoho vyzvat, aby opustil dům. Byla spousta dotazů, co s pejsky, s kočkami – evakuační středisko bylo ale jenom pro lidi,“ popisuje Radiožurnálu hasič David Ochman.
„Opravdu bych varoval před tím, že na místo živelně začnou najíždět dobrovolníci. U povodně je to horší, protože je nutné pomoc koordinovat,“ říká šéf hasičů Vlček.
Technika odlišuje hasiče-záchranáře od běžných jednotek. Na některých strojích je nálepka s nápisem: Zvýšení akceschopnosti pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách.
Armáda aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které by řídilo případné záchranné a vyprošťovací práce. Dosud vojáci zasahovali pouze ve Strakonicích na vyžádání tamního starosty.
„Od půlnoci do půl deváté dnešního dne máme 1385 událostí. Celkem bylo nasazeno řádově 5500 jednotek z celkového počtu v České republice, kterých máme 6500,“ řekl Vlček pro Radiožurnál.
„Moje předsudky se mi potvrdily. Ale na druhou stranu si myslím, že se mi je podařilo zbořit. Ženy můžou fungovat v pánském kolektivu,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
„Odpal, myslím, bude slyšet na vzdálenost minimálně deseti kilometrů, pokud počasí vydrží, což zatím máme potvrzeno,“ řekl v Ranním interview Karel Čadil, šéf policejních pyrotechniků.
„Jsme připraveni nejen jednorázově demonstrovat, ale i zahájit dlouhodobé protesty. To znamená dny, týdny, možná i měsíce před ministerstvy, případně před Úřadem vlády,“ říká Tomáš Machovič.
„Hrozba požárů je přítomná nepřetržitě. Na změnu chování návštěvníků nesázíme,“ říká pro Radiožurnál mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Čeští hasiči mají nyní k dispozici jeden vrtulník Sikorsky UH-60A Black Hawk. Druhý velký stroj bude dostupný nejdříve až za dva týdny, protože se zaseklo výběrové řízení.