Osud amerického radaru v Česku nebude ani do konce roku jasný

Česko neuzavře do konce roku jednání se Spojenými státy o možném umístění jejich radarové základny na našem území. Z hlavní smlouvy je podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara definitivně uzavřeno šest z celkem osmnáctiti kapitol, které návrh dokumentu obsahuje. Pojar připomněl, že několik dalších kapitol je těsně před dohodou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

Například jedna z věcí, která zatím není dořešená, jsou případné návštěvy na základně. Podle náměstka by rozhovory mohly skončit v horizontu několika málo měsíců, kdy přesně ale není podle něj podstatné: "My jsme si nedali žádný deadline na to, kdy musíme jednání uzavřít, protože nám jde o kvalitu toho textu, nikoli o to, že ten text musíme mít za jakoukoli cenu. Takže kvalita je skutečně v popředí."

Dohoda obou zemí má mimo jiné definovat základní funkce raketové obrany, účel samotného radaru a také to, kdo by na základně velel a kontroloval jednotlivé kroky a operace. Podle Tomáše Pojara je už dohodnuté, jak by to bylo s případnou přítomností českých vojáků na základně: "Český velitel na základně bude mít svou kancelář, bude mít k sobě další lidi, tedy nejedná se o jednoho člověka, a bude mít přístup na základnu s tím, že se samozřejmě musí vzít na zřetel veškerá bezpečnostní opatření."

Česko a Spojené státy plánují uzavřít dohodu, která umožní českým firmám a dalším subjektů zapojit se do výzkumu a vývoje celého systému protiraketové obrany. Pro české firmy by to byl podle jeho slov "obrovský byznys." Pojar dodává, co se s Američany už podařilo dohodnout: "Možnost vlastního podílu českých firem, českých subjektů na výstavbě a provozu základny tam bude. Budou nějakým způsobem podpořeny, ale musí to dávat smysl, musí být konkurenčně schopné."

Čeští a američtí diplomaté vyjednávají v otázce radaru o dvou smlouvách. Kromě hlavní dohody jednají také o bilaterální smlouvě známé pod zkratkou SOFA, která má určit právní rámec pro pobyt amerických vojáků v Česku. Podle ministerstva zahraničí mají rozhovory skončit na jaře příštího roku. Vláda začala s Američany jednat o možné výstavbě základny v Česku, i když opozice je proti. Podle posledního výzkumu veřejného mínění s tímto záměrem navíc nesouhlasí téměř 70 procent populace.

Pavel Otto, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme